kosmiczne

Artykuły - Kosmiczne (122)

 • MG: Polska ma plan rozwoju sektora kosmicznego

  MG: Polska ma plan rozwoju sektora kosmicznego

  Wsparcie i aktywizacja polskiego przemysłu w zakresie budowy małych satelitów oraz pomoc w uzyskiwaniu kontraktów m.in. w ramach programów ESA i UE - to główne cele Krajowego Planu Rozwoju Sektora Kosmicznego w Polsce na lata 2014-2020. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął dokument 6 marca 2014 r.
 • Polskie firmy podpisały osiem "kosmicznych" kontraktów w ramach działań ESA

  Polskie firmy podpisały osiem "kosmicznych" kontraktów w ramach działań ESA

  - Na ponad 5 mln euro opiewają kontrakty, które polskie firmy będą realizować w najbliższym czasie na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwsze osiem umów zostało podpisanych w czwartek w Warszawie.
 • Kosmiczny osad sprzed 13 tys. lat

  Kosmiczny osad sprzed 13 tys. lat

  Szesnastoosobowa grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara odnalazła i przebadała tajemniczy osad znaleziony na dnie jeziora Cuitzeo w środkowym Meksyku. Okazało się, że materiał zawiera minerały pozaziemskiego pochodzenia.
 • Słońce sprząta kosmiczne śmieci

  Słońce sprząta kosmiczne śmieci

  Kosmiczne śmieci, które zostawiamy po sobie wokół Ziemi, stanowią coraz większy problem. Całkiem niedawno media donosiły, że właśnie taka pozostałość zagrażała Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Okazuje się jednak, że mamy sprzymierzeńca w walce z zanieczyszczeniem orbity. Jest nim nasze własne Słońce.
 • Kosmiczne kwazikryształy, które nie powinny istnieć

  Kosmiczne kwazikryształy, które nie powinny istnieć

  Kolejny raz rzeczywistość zmusza uczonych do pokory. Dopiero 2 miesiące temu Dan Shechtman otrzymał Nagrodę Nobla za ich stworzenie w warunkach laboratoryjnych. Do tej pory uważano jednak, że niemożliwe jest, aby takie struktury powstały bez ingerencji człowieka.
 • Tajemnicze "Kosmiczne piłki" wylądowały w Afryce

  Tajemnicze "Kosmiczne piłki" wylądowały w Afryce

  Na namibijskie pastwisko spadł z nieba tajemniczy metalowy przedmiot. Władze afrykańskiego państwa przekazały sprawę NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej - podaje Agencja AFP. Czym jest ów twór i skąd pochodzi?

Filmy - Kosmiczne (1)

 • Kosmiczne warunki

  Stołówka, system regeneracji wody, sprzęt fotograficzny i toaleta - tyle i tylko tyle mieści się wewnątrz stacji orbitalnej. W takiej właśnie stacji, gdzie prysznic był luksusem, a o miejscu do spania można było pomarzyć, Mirosław Hermaszewski wykonywał swoje badania.