kosmiczne

Artykuły - Kosmiczne (71)

 • Iceye: Czas na czwartą rewolucję kosmiczną nad Wisłą

  Iceye: Czas na czwartą rewolucję kosmiczną nad Wisłą

  W tzw. new space, w którym dokonuje się właśnie czwarta rewolucja technologiczna, Polska już ma sporo do powiedzenia. Musi się jednak zmienić myślenie o rodzimych technologiach i ich wykorzystaniu: tak przez administrację, jak i krajowy biznes. W tym obszarze wiele jest jeszcze do zrobienia - mówi Interii Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel polsko-fińskiej spółki kosmicznej Iceye, która na orbitę wysyła małe satelity obserwacyjne.
 • MG: Polska ma plan rozwoju sektora kosmicznego

  MG: Polska ma plan rozwoju sektora kosmicznego

  Wsparcie i aktywizacja polskiego przemysłu w zakresie budowy małych satelitów oraz pomoc w uzyskiwaniu kontraktów m.in. w ramach programów ESA i UE - to główne cele Krajowego Planu Rozwoju Sektora Kosmicznego w Polsce na lata 2014-2020. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął dokument 6 marca 2014 r.
 • Polskie firmy podpisały osiem "kosmicznych" kontraktów w ramach działań ESA

  Polskie firmy podpisały osiem "kosmicznych" kontraktów w ramach działań ESA

  - Na ponad 5 mln euro opiewają kontrakty, które polskie firmy będą realizować w najbliższym czasie na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwsze osiem umów zostało podpisanych w czwartek w Warszawie.
 • Kosmiczny osad sprzed 13 tys. lat

  Kosmiczny osad sprzed 13 tys. lat

  Szesnastoosobowa grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara odnalazła i przebadała tajemniczy osad znaleziony na dnie jeziora Cuitzeo w środkowym Meksyku. Okazało się, że materiał zawiera minerały pozaziemskiego pochodzenia.
 • Słońce sprząta kosmiczne śmieci

  Słońce sprząta kosmiczne śmieci

  Kosmiczne śmieci, które zostawiamy po sobie wokół Ziemi, stanowią coraz większy problem. Całkiem niedawno media donosiły, że właśnie taka pozostałość zagrażała Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Okazuje się jednak, że mamy sprzymierzeńca w walce z zanieczyszczeniem orbity. Jest nim nasze własne Słońce.
 • Kosmiczne kwazikryształy, które nie powinny istnieć

  Kosmiczne kwazikryształy, które nie powinny istnieć

  Kolejny raz rzeczywistość zmusza uczonych do pokory. Dopiero 2 miesiące temu Dan Shechtman otrzymał Nagrodę Nobla za ich stworzenie w warunkach laboratoryjnych. Do tej pory uważano jednak, że niemożliwe jest, aby takie struktury powstały bez ingerencji człowieka.
 • Tajemnicze "Kosmiczne piłki" wylądowały w Afryce

  Tajemnicze "Kosmiczne piłki" wylądowały w Afryce

  Na namibijskie pastwisko spadł z nieba tajemniczy metalowy przedmiot. Władze afrykańskiego państwa przekazały sprawę NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej - podaje Agencja AFP. Czym jest ów twór i skąd pochodzi?
 • 6 największych kosmicznych katastrof

  6 największych kosmicznych katastrof

  Człowiek jest ciekawy otaczającego go świata. Pociąga go poznawanie nie tylko własnej planety, ale też jej otoczenia. Kosmos nie jest jednak miejscem specjalnie przyjaznym ludziom, więc odkrywanie przestrzeni kosmicznej pociągnęło za sobą wiele ofiar.
 • Największe katastrofy kosmiczne

  Największe katastrofy kosmiczne

  Analizy uczonych wykazują, że na Ziemi doszło już do kilku potężnych kataklizmów wywołanych upadkiem wielkich obiektów kosmicznych na naszą planetę.
 • Rosjanie planują budowę kosmicznego hotelu

  Rosjanie planują budowę kosmicznego hotelu

  Szczegóły ujawniono na odbywających się pod Moskwą targach aeronautycznych MAKS. Hotel ma zbudować rosyjska firma Orbital Technologies zajmująca się technologiami kosmicznymi.

Filmy - Kosmiczne (1)

 • Kosmiczne warunki

  Stołówka, system regeneracji wody, sprzęt fotograficzny i toaleta - tyle i tylko tyle mieści się wewnątrz stacji orbitalnej. W takiej właśnie stacji, gdzie prysznic był luksusem, a o miejscu do spania można było pomarzyć, Mirosław Hermaszewski wykonywał swoje badania.