Kościół anglikański

Artykuły - Kościół anglikański (26)

 • RMF24: Feministki w sutannach o Bogu: On czy Ona?

  RMF24: Feministki w sutannach o Bogu: On czy Ona?

  Grupa kobiet-księży w Kościele anglikańskim rozpoczęła kampanię, mającą na celu emancypację języka używanego w modlitwach i podczas odprawiania liturgii. Chcą zmienić zaimek osobowy Boga i zwracać się do niego jako do "niej".
 • Wlk.Bryt.: Anglikańskie kobiety-biskupi jeszcze w tym roku

  Wlk.Bryt.: Anglikańskie kobiety-biskupi jeszcze w tym roku

  Zapewne jeszcze w tym roku dojdzie do nominacji biskupich pierwszych kobiet w Kościele anglikańskim. Podczas obrad synodu Kościoła anglikańskiego uzgodniono skróconą procedurę, która otworzy kobietom drogę do sakry biskupiej z prostej przyczyny - braku dostatecznie kwalifikowanych księży-mężczyzn.
 • Pierwsza kobieta-biskup w irlandzkim Kościele anglikańskim

  Sakrę biskupią w Kościele anglikańskim w Irlandii przyjęła w sobotę w katedrze w Dublinie pierwsza kobieta - Pat Storey, nominowana na tę funkcję przez kolegium biskupów we wrześniu, dotychczas rektor parafii św. Augustyna w Derry.
 • Kościół anglikański dopuścił wyświęcanie kobiet na biskupów

  Synod Kościoła anglikańskiego w Walii przegłosował w czwartek wniosek o dopuszczanie kobiet do godności biskupiej. Zmiany wejdą w życie po upływie 12 miesięcy - donosi BBC Wales. Walijski Kościół anglikański podzielony jest na sześć diecezji.
 • Arcybiskup Canterbury: Miałem zbyt wiele obowiązków

  W wywiadzie dla "Daily Telegraph" ustępujący arcybiskup Canterbury Rowan Williams oświadczył, że miał zbyt wiele obowiązków jako najwyższy hierarcha protestanckiego Kościoła Anglii i jednocześnie duchowy zwierzchnik 80-milionowej światowej wspólnoty anglikańskiej.
 • Waży się kwestia powoływania kobiet na biskupów

  Na obradującym w Yorku Synodzie Kościoła anglikańskiego waży się kwestia powoływania kobiet na biskupów. Po 12 latach sporów, dzisiaj sprawę rozstrzygnąć powinno głosowanie w tej sprawie, choć może ono nie dojść do skutku, bo obie strony chcą głosować nad innymi wnioskami.
 • "Moralność i mamona". Tak inwestuje Kościół anglikański

  W ostatnich dwóch latach Kościół anglikański podwoił kapitał zainwestowany w funduszach hedgingowych, kojarzonych ze spekulacjami finansowymi i niebotycznymi zarobkami menedżerów - pisze"Financial Times".
 • Kościół Anglii modli się za Williama i Kate. O wierność

  Kościół Anglii modli się za Williama i Kate. O wierność

  Kościół Anglii przygotował specjalną "modlitwę o wierność" z okazji zbliżającego się ślubu księcia Williama i Kate Middleton. Anglikanie mają nadzieję, że małżeństwo wnuka Elżbiety II okaże się trwałe.
 • Masochistyczne praktyki chrześcijan

  Masochistyczne praktyki chrześcijan

  - Wizja masochistycznego mnicha miłującego się w bólu, przedstawiona w "Kodzie DaVinci", nie ma nic wspólnego z chrześcijańską wizją umartwienia - mówi o. Mike Barrett, członek Opus Dei i zwolennik noszenia cilice.
 • Nowy dylemat anglikanów: Biskup rozwodnik

  Rozwiedzeni duchowni anglikańscy nie będą automatycznie wykluczani z dostępu do stanowisk biskupich; decyzję w tej sprawie podjęła w maju Izba Biskupów, jedna z trzech składowych Synodu Generalnego, obok kleru i laików - informuje "Sunday Telegraph".