kopalnie

Artykuły - Kopalnie (362)

 • Emilewicz: Górnicy zarobią mniej niż w normalnej sytuacji

  Emilewicz: Górnicy zarobią mniej niż w normalnej sytuacji

  Warto pamiętać, że części składowe wynagrodzenia górników to nie tylko pensja podstawowa, lecz także szereg dodatków. Proporcjonalnie ich wynagrodzenia w czasie kwarantanny będą porównywalne do tych uzyskiwanych przy obniżeniu wymiaru pracy - powiedziała w wywiadzie dla sobotniego "Super Expressu" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
 • Postój ekonomiczny w 10 kopalniach PGG; wzrost liczby zakażonych koronawirusem niewielki

  Postój ekonomiczny w 10 kopalniach PGG; wzrost liczby zakażonych koronawirusem niewielki

  W piątek rozpoczął się trzytygodniowy postój ekonomiczny w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; od minionego wtorku cykl pracy zmieniły też dwie kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W piątek rano wśród pracowników obu spółek przybyły 23 nowe zakażenia koronawirusem.
 • Górnictwo. Ogniska wirusa nie tylko w polskich kopalniach

  Górnictwo. Ogniska wirusa nie tylko w polskich kopalniach

  Kopalnie węgla kamiennego stały się ogniskami koronawirusa. Problem ten nie dotyczy tylko Polski. Wirus wymusił przerwy w wydobyciu w co najmniej dziewięciu krajach, w tym w USA, RPA, Kolumbii, Chinach, Kanadzie, Australii, Czechach i na Ukrainie.
 • Pandemia może przyspieszyć zamykanie kopalń

  Pandemia może przyspieszyć zamykanie kopalń

  Pandemia może pogorszyć sytuację finansową kopalń i przyspieszyć ich zamykanie. Zmiany na Śląsku wymagają odpowiedniego przygotowania.
 • Śląsk. 428 osób zakażonych koronawirusem w kopalniach JSW

  Śląsk. 428 osób zakażonych koronawirusem w kopalniach JSW

  W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) potwierdzono dotychczas 428 przypadków zakażenia koronawirusem, na kwarantannie przebywa 377 pracowników - poinformowała spółka w sobotnim komunikacie.
 • W czerwcu zarząd PGG przedstawi plan działania spółki

  W czerwcu zarząd PGG przedstawi plan działania spółki

  W czerwcu zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawi plan działania spółki do końca roku, zawierający szacunkowe prognozy zapotrzebowania na węgiel i wielkości przychodów w tym okresie - zapowiedział prezes PGG Tomasz Rogala. Zastrzegł, że prognozy te będą obarczone ryzykiem, wynikającym z kryzysu.
 • Od wtorku PGG zamierza stopniowo wznawiać produkcję w zatrzymanych kopalniach

  Od wtorku PGG zamierza stopniowo wznawiać produkcję w zatrzymanych kopalniach

  Od najbliższego wtorku Polska Grupa Górnicza (PGG) zamierza stopniowo wznawiać produkcję węgla w trzech zatrzymanych z powodu koronawirusa kopalniach - poinformował prezes spółki Tomasz Rogala. W zatrudniającej ponad 41 tys. osób PGG potwierdzono zakażenie 745 górników.
 • ARP: W kwietniu ceny węgla najniższe od 17 lat

  ARP: W kwietniu ceny węgla najniższe od 17 lat

  W kwietniu tego roku ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach ARA - Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - były najniższe od blisko 17 lat - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Pandemia koronawirusa od dwóch miesięcy paraliżuje międzynarodowy rynek węgla.
 • Górnicy będą zarabiać mniej! Jest porozumienie

  Górnicy będą zarabiać mniej! Jest porozumienie

  W maju br. czas pracy i wynagrodzenia pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) będą obniżone o 20 proc. - zakłada porozumienie antykryzysowe, podpisane w piątek przez związkowców i zarząd firmy. Do 10 czerwca zarząd ma przedstawić stronie społecznej plan funkcjonowania PGG do końca tego roku.
 • Śląskie. Kolejni górnicy z kopalń Murcki-Staszic i Sośnica z koronawirusem

  Śląskie. Kolejni górnicy z kopalń Murcki-Staszic i Sośnica z koronawirusem

  W czwartek wzrosła liczba zakażonych koronawirusem górników z kopalń Murcki-Staszic w Katowicach i Sośnica w Gliwicach. Nie zmieniła się liczba chorych w rybnickiej kopalni Jankowice, która jednak pozostaje największym ogniskiem SARS-CoV-2 w górnictwie.

Filmy - Kopalnie (15)

 • To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń węgla kamiennego

  Polskie górnictwo złapało oddech, bo ceny węgla na świecie wzrosły. Związkowcy tym bardziej będą bronić kopalń przed ich likwidacją. Jednak to jest świetny czas, gdy powinniśmy zamykać najgorsze kopalnie węgla kamiennego, bo to jest szansa na rozwój rentownych kopalń. - Zawsze jest dobry czas na zamykanie nierentownych kopalń - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. Kilka kopalń powinno być jak najszybciej zamkniętych, to poprawiłoby kondycję finansową całego górnictwa i zatrudnionych górników.
 • Kopalnie znikną szybciej niż dziś to planujemy

  Rząd musi pójść w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Przez ponad 25 lat gospodarki rynkowej, aby ratować kopalnie węgla kamiennego wydaliśmy 230 mld zł. Kiedy udział węgla w miksie energetycznym spadnie poniżej 50 proc.?
 • Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana

  Rok 2016 skończył się klamrą spinającą program pionowej integracji kopalń, które zostały kupione przez koncerny energetyczne. Celem jest wykorzystywanie węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Kontynuacja programu pionowej integracji kopalnictwa z dużą energetyką odpowiada za zniwelowanie problemów górnictwa. Nie oznacza to jednak, że górnicy będą zadowoleni. Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana.
 • Bardzo dobry czas na zamykanie kopalń

  Bezrobocie jest bardzo niskie, a na Śląsku niższe niż średnia krajowa. Sytuacja bardzo sprzyja zamykaniu nierentownych kopalń węgla kamiennego. - Mamy nadpodaż węgla w polskiej gospodarce, kopalnie, które nie są przeznaczone do zamknięcia chcą przyjmować górników do pracy. Prywatne spółki węglowe mają problemy ze znalezieniem chętnych do pracy - mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Zamykanie kopalń nie jest więc problemem społecznym.