menway - kopalnia

Artykuły - Kopalnia (4)

 • Ostatnia tajemnica Gontowej

  Ostatnia tajemnica Gontowej

  Początek października 2011 roku przyniósł długo oczekiwany przełom w badaniach nad jednym z najmniej znanych kompleksów, budowanych w ramach nazistowskiego projektu "Riese". W kolejnym zawalisku, które stanęło na drodze do wyjaśnienia drugowojennych sekretów, pracujący górnicy dostrzegli wreszcie wolną przestrzeń.
 • Kopalnia arsenu w Złotym Stoku

  Kopalnia arsenu w Złotym Stoku

  Wokół złotostockiej kopalni arsenu narosło w ostatnich latach nadspodziewanie wiele mitów. Dotyczą one głównie ostatnich lat jej funkcjonowania i rzekomych, nadzwyczajnych przyczyn zakończenia eksploatacji rudy. Prócz nich powtarzane były typowe dla Dolnego Śląska ludowe opowieści o skarbach zdeponowanych w odstrzelonej sztolni.
 • Maszyny do zadań specjalnych

  Maszyny do zadań specjalnych

  Największe, najszybsze, najnowocześniejsze. Mechaniczne giganty, które na co dzień mierzą się z najtrudniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi człowiek i natura. Oto wyjątkowe maszyny do wyjątkowych zadań.
 • Tajemnice zatopionej kopalni

  Tajemnice zatopionej kopalni

  Lasy znajdujące się pomiędzy Miasteczkiem Śląskim, a miejscowością Bibiela kryją w sobie wiele tajemniczych miejsc. Sześć kilometrów na wschód od Miasteczka Śląskiego znajdują się pozostałości po dawnych szybach kopalni. Kopalni, która tętniła życiem blisko 30 lat, a w ciągu dwóch godzin przestała istnieć.