kopalnia węgla

Artykuły - Kopalnia węgla (30)

Filmy - Kopalnia węgla (3)

  • Węglowe tornado powstało przy kopalni węgla w USA

    Niewielkie tornado przeszło w pobliżu kopalni węgla w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia. Trąba powietrzna poderwała pył węglowy tworząc nietypowe zjawisko, wyglądające jak czarne, węglowe tornado. Specjaliści uważają, że taka sytuacja była możliwa, ponieważ węgiel w pełnym słońcu nagrzewa się znacznie szybciej niż gleba. Gorące powietrze miesza się z chłodniejszym i powstaje trąba powietrzna. (STORYFUL/x-news)
  • Pożegnanie z kopalniami węgla kamiennego

    Komisja Europejska opublikowała nowy scenariusz rozwoju energetyki. Do 2030 r. czeka nas wzrost cen energii i większa zależność od dostaw z zagranicy. Przed nami też całkowity zmierzch węgla kamiennego. Scenariusz referencyjny zawiera prognozy rozwoju energetyki do 2050 r. Scenariusz jest opracowywany co jakiś czas, ostatni był prezentowany w 2013 r. Nowy scenariusz jest obszerniejszy, prognoz jest więcej i zostały lepiej rozbite na poszczególne kraje. Autorzy scenariusza przewidują po 2020 r. stopniowy wzrost cen paliw kopalnych, w tym węgla. Jednak udział węgla w miksie energetycznym UE ma stale spadać. Węgiel będzie po 2020 r. wypierany przez gaz. To elektrownie gazowe najlepiej nadają się do współpracy z OZE - o tym mówi Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl.
  • Zamknęli dochodową kopalnię. Pracę straciło 450 górników

    Do 18 grudnia górnicy pracowali na głębokości 800 metrów w ostatniej kopalni węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii. Działająca od ponad pół wieku kopalnia została zamknięta. 450 górników straciło nie tylko pracę, ale i – jak sami mówią – część własnej historii. – Mój ojciec był górnikiem, ojcowie moich kolegów też pracowali pod ziemią. To nasza spuścizna, czuję ogromny żal – mówi górnik Tony Carter. Import taniego węgla, wysoki podatek od emisji gazów cieplarnianych i promowanie czystych źródeł energii – Krajowy Związek Zawodowy Górników twierdzi, że właśnie taka polityka rządu doprowadziła brytyjski przemysł wydobywczy do upadku.