kopalnia

Artykuły - Kopalnia (210)

Filmy - Kopalnia (7)

 • Górnicy wciąż uwięzieni, akcja pod ziemią trwa. "Rozważamy różne scenariusze"

  Zrobiliśmy znaczny postęp. Rozważamy różne scenariusze, jesteśmy przygotowani na wiele okoliczności - poinformował prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon. Ratownicy wciąż poszukują trzech górników zaginionych w kopalni "Zofiówka". Póki co obniżyli lustro blokującego im przejście zlewiska o 60 cm. Rejon akcji został też spenetrowany przez specjalnie wyszkolonego psa. Aktualnie w kopalni pracuje osiem zastępów ratowników, ale w ciągu doby zmobilizowano aż 34 takie grupy. Jak poinformował Ozon, ratownicy zajmują się teraz przede wszystkim jak najszybszym wypompowaniem wody, by utorować drogę dla kolejnych zastępów. - Prawdopodobnie cały zbiornik zostanie wypompowany w godzinach nocnych - dodał. Jak zapewnił, w gotowości pozostaje specjalistyczny sprzęt oraz grupa profesjonalistów, która ruszy do akcji, gdy będzie to konieczne.
 • Zobacz jak działa kopalnia gazu

  Zobacz, jak działa kopalnia gazu (Interia TV).
 • Australijska spółka przejmuje polską kopalnię

  Spółka Prairie Mining Limited przejmuje od spółki New World Resources (NWR) projekt uruchomienia wydobycia węgla koksującego w miejscu zamkniętej w 2000 r. kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie).
 • Niezwykłe złoto. Właśnie tu wydobywają skarby

  Złota Palma to główna nagroda Festiwalu w Cannes. Marzy o niej każdy reżyser. Zanim jednak trafi do rąk filmowców, kruszec, z którego będzie wykonana, pokona tysiące kilometrów. Jego historia zaczyna się w kopalni La Llanada na południu Kolumbii. Poszukujący szlachetnego metalu górnicy wydobywają tony skał i liczą na łut szczęścia. – Zdarza się, że nasze koszty są większe niż zyski. To prawdziwa przygoda. Wydobywanie złota zawsze jest pełne niespodzianek – mówi górnik Edison Rosero. Co tak naprawdę trafia w ręce artystów? Mało kto o tym wie, ale tę prestiżową statuetkę – w przeciwieństwie do pozłacanego Oscara – naprawdę wykonuje się z 24-karatowego złota, które jest wyjątkowe. Posiada certyfikat etyczny nadany przez międzynarodową organizację. W La Llanada do ekstrakcji złota nie stosuje się rtęci ani cyjanków – silnie zanieczyszczających środowisko i groźnych dla ludzi substancji. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to prestiżowe wydarzenie, które odbywa się nieprzerwanie z dwoma wyjątkami (w roku 1948 oraz 1950 impreza została odwołana z powodu problemów finansowych) od 1946 roku. Największym dorobkiem Złotych Palm mogą pochwalić się reżyserzy amerykańscy, włoscy, francuscy oraz brytyjscy. Również Polacy mają swój powód do dumy. Pierwszym i jedynym w pełni polskim laureatem Złotej Palmy jest pełnometrażowy "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 2002 roku z kolei, nagrodę otrzymał polsko-francuski „Pianista” Romana Polańskiego. Warto także dodać, że talent Polaków doceniono już podczas pierwszej edycji festiwalu w 1946 roku. Nagrodzono wówczas krótkometrażowy film pt. „Wieliczka” w reżyserii Jarosława Brzozowskiego. Co również ciekawe, podczas trwania festiwalu, ekipa techniczna aż trzy razy dziennie zmienia czerwony dywan, a pierwszą aktorką, która przed fotoreporterami zdecydowała się pozować topless, była Simone Sylva.