Biznes - Kontrwywiadu RMF FM

Artykuły - Kontrwywiadu RMF FM (32)

 • Witold Orłowski: Bal jest. Czeka nas kac. Rząd nie przejmuje się rachunkiem, który przyjdzie zapłacić

  Witold Orłowski: Bal jest. Czeka nas kac. Rząd nie przejmuje się rachunkiem, który przyjdzie zapłacić

  - Podwyżka płacy minimalnej jest trochę zbyt duża jak na nasze możliwości. Spowoduje, że szara strefa zacznie być bardziej szara, bardziej opłacalna - mówi o zapowiedziach podniesienia w przyszłym roku płacy minimalnej do 2 tys. złotych, gość Kontrwywiadu RMF FM, ekonomista i członek Narodowej Rady Rozwoju prof. Witold Orłowski.
 • Mateusz Morawiecki: Nie powinniśmy gwałtownie podnosić kwoty wolnej. 5 tysięcy? Może nawet mniej

  Mateusz Morawiecki: Nie powinniśmy gwałtownie podnosić kwoty wolnej. 5 tysięcy? Może nawet mniej

  - Zakładam, że obietnicę wyborczą pt. kwota wolna od podatku trzeba w mądry sposób fazować. W tym roku nie powinniśmy wdrażać gwałtownego podniesienia tej kwoty - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
 • Prof. Witold Orłowski: To wszystko skończy się podwyższeniem podatków

  Prof. Witold Orłowski: To wszystko skończy się podwyższeniem podatków

  - 500 złotych na dziecko to niesłychanie kosztowna rzecz. To niewątpliwie pomysł polityczny, a nie ekonomiczny. Pieniądze można wydawać przez np. inwestowanie w edukację. To byłby lepszy sposób zmotywowania do posiadania dzieci - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, ekonomista prof. Witold Orłowski, członek prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. - Zdrowy rozsądek mówi wyraźnie: jeśli 500 zł, to trzeba wspierać ubogich, zamożniejszym nie należy dawać. Naiwne wypowiedzi, że jak ktoś jest zamożny, to niech się nie zgłasza po 500 zł - przepraszam, to są kpiny - dodaje profesor.
 • Prof. Orłowski: Śmierdzące rosyjskie pieniądze z cuchnącego źródła

  Prof. Orłowski: Śmierdzące rosyjskie pieniądze z cuchnącego źródła

  "Cypr jest na skraju bankructwa jako naród. Takiej dramatycznej sytuacji, jak na Cyprze, w Polsce nie będzie" - zapewnia ekonomista Witold Orłowski, członek zespołu doradców strategicznych premiera. Gość Kontrwywiadu RMF FM broni pomysłu obłożenia specjalną opłatą zgromadzonych na cypryjskich kontach depozytów. "Większość tych środków to pochodzące z Rosji, śmierdzące pieniądze z łapówek i nielegalnych transakcji. To miliony dolarów ze źródła co najmniej cuchnącego, które uciekły na Cypr przed opodatkowaniem" - tłumaczy gość RMF FM.
 • Bury: Dreamliner cierpi na chorobę młodzieńczą. To może pogłębić kłopoty PLL LOT

  Bury: Dreamliner cierpi na chorobę młodzieńczą. To może pogłębić kłopoty PLL LOT

  - Pomysł z zakupem dreamlinerów był dobry, ciekawy i nikt nie mógł przewidzieć problemów. Awarie naszego dreamlinera to tylko choroba młodzieńcza, ale to może przyczynić się do większych kłopotów PLL LOT. Kontrolowana upadłość LOT może być jednym z pomysłów rozwiązania problemów firmy - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, poseł PSL i były wiceminister skarbu, Jan Bury. Szef klubu PSL uważa że "metody IV RP należy osądzić i to w sposób jednoznaczny" i "nie wyklucza poparcia idei Trybunału Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry". Zapowiada jednocześnie że "klub PSL podejmie decyzje ws. TS dopiero po rekomendacji Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej".
 • Bielecki: Kryteria wejścia do strefy euro możemy spełnić już w roku 2014

  Bielecki: Kryteria wejścia do strefy euro możemy spełnić już w roku 2014

  - Jeśli rok 2013 przejdziemy jako tako, być może w 2014 będziemy spełniać kryteria przyjęcia wspólnej waluty. Teraz deklaracjami takimi, jak piątkowe zapowiedzi premiera, wysyłamy ważny sygnał do naszych europejskich partnerów - sygnał, że Polska stawia na Europę, że chce tę Europę budować - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM Jan Krzysztof Bielecki. - Mamy do czynienia z sytuacją kuriozalną. Wchodzimy w nowy układ polityczny, a wejście do strefy euro wciąż regulują stare kryteria. Powinny być określone nowe warunki wchodzenia do strefy euro. Archaiczną konstrukcją jest np. wąż walutowy - dodaje.
 • Rostowski: Organizacja igrzysk zimowych byłaby tańsza niż propozycje PiS

  Rostowski: Organizacja igrzysk zimowych byłaby tańsza niż propozycje PiS

  Projekt przyszłorocznego budżetu może trafić do poprawki. Zapowiedział to premier, a potwierdził minister finansów Jacek Rostowski. W Kontrwywiadzie RMF FM stwierdził, że na razie nie ma takich planów, ale określenie "na razie" jest tej sprawie kluczowe.
 • Rostowski: Pojawienie się na debacie PiS byłoby w złym guście

  Rostowski: Pojawienie się na debacie PiS byłoby w złym guście

  - To, że PiS nie zaprosiło mnie na dzisiejszą debatę, jest zupełnie zrozumiałe - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM Jacek Rostowski. - To przez nasze obliczenia - twierdzi. - MF przedstawiło precyzyjne dane. Zrealizowanie programu gospodarczego PiS doprowadziłoby finanse kraju do katastrofy - podkreśla. Rostowski nie wybiera się na debatę, nawet w roli słuchacza. - Byłoby w złym guście wdzierać się tam bez zaproszenia - tłumaczy.
 • RMF24: Petru: Idą trudne czasy

  RMF24: Petru: Idą trudne czasy

  - W odróżnieniu od ministra Rostowskiego nie powiedziałbym, że to są stabilne czasy. Jeśli sytuacja jest zła, nie można mówić, że jest dobrze. Minister finansów ma skłonność do mówienia bardziej optymistycznie, niż jest w rzeczywistości - ocenia gość Kontrwywiadu RMF FM, ekonomista Ryszard Petru.
 • Rostowski: "Waldemarze kochany, trochę później. Nie stać nas na obniżkę podatków"

  Rostowski: "Waldemarze kochany, trochę później. Nie stać nas na obniżkę podatków"

  - Pomysł Pawlaka, by zderegulować płacenie podatku VAT, jest zbyt ryzykowny. W tak niebezpiecznych czasach nie możemy podejmować ryzyka obniżenia przychodów podatkowych. Pawlakowi odpowiadam: "Waldemarze kochany, trochę później" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM Jacek Rostowski. - Będzie ograniczenie przywilejów górniczych. Po wakacjach projekt znajdzie się na stole - zapowiada gość RMF FM. - Reforma Karty Nauczyciela to dobry pomysł. Karta Nauczyciela potrzebuje uelastycznienia - dodaje.