Konstytucja dla biznesu

Synonimy:
Konstytucja biznesu,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Konstytucja dla biznesu (43)

 • Rząd szykuje magnes na inwestorów. Oto najważniejsze elementy strategii przyciągania kapitału

  Rząd szykuje magnes na inwestorów. Oto najważniejsze elementy strategii przyciągania kapitału

  Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowo-regulacyjnych ma pomóc przyciągać kapitał do Polski i wspierać rodzimy biznes w rozwoju i ekspansji zagranicznej. Prezentacja strategii przewidziana jest na przełom września i października. Rząd chce uciec do przodu i wykorzystać pandemię do poprawy otoczenia biznesowego w kraju. Strategia oparta jest na czterech filarach. Źródła "DGP" wskazują, że wciąż trwają prace nad szczegółami projektowanych rozwiązań.
 • Od Nowego Roku dobre zmiany dla małych firm

  Od Nowego Roku dobre zmiany dla małych firm

  Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty zmian, które wejdą w życie w styczniu i lutym przyszłego roku.
 • Chcemy wprowadzić Mały ZUS plus

  Chcemy wprowadzić Mały ZUS plus

  Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy dotyczący wprowadzenia tzw. małego ZUS-u dla firm - liczonego od dochodów; trafił on tym samym do konsultacji społecznych.
 • Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Podpisanie przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prostą spółkę akcyjną oznacza, że zapowiadany jeszcze w 2016 r. pakiet został właśnie w całości przyjęty. Przedsiębiorcy głównie chwalą, ale sugerują, że gdzieniegdzie konieczne są poprawki.
 • Ministerstwo Finansów sprawdzi, kto jest "prawdziwym" przedsiębiorcą, a kto nie

  Ministerstwo Finansów sprawdzi, kto jest "prawdziwym" przedsiębiorcą, a kto nie

  W marcu 2019 r., Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie do obiegu prawnego testów mających na celu sprawdzenie, kto z prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest "prawdziwym" przedsiębiorcą, a kto nie. Fiskus zapowiedział, że nie prześliźnie się nawet mysz. Burza medialna i oburzenie opinii publicznej spowodowały, że miesiąc później resort finansów odżegnywał się od tego pomysłu, tyle że na zasadzie: jestem za, a nawet przeciw.
 • Cicha rocznica Konstytucji Biznesu

  Cicha rocznica Konstytucji Biznesu

  Po roku widać, że Konstytucja Biznesu jest oparta na kruchych filarach. Przedsiębiorcy nadal są nieświadomi ułatwień.
 • Rządowy test przedsiębiorcy to pomyłka

  Rządowy test przedsiębiorcy to pomyłka

  Żaden test przedsiębiorcy nie jest potrzebny, bo wystarczy przestrzeganie już obowiązującego prawa. Przepisy Kodeksu Pracy są wystarczające do tego by uznać czy ktoś został wypchnięty z etatu na samozatrudnienie czy nie.
 • Ministerstwo Finansów zaproponowało utworzenie nowego urzędu

  Ministerstwo Finansów zaproponowało utworzenie nowego urzędu

  Ministerstwo Finansów zaproponowało utworzenie nowego urzędu - Rzecznika Praw Podatnika. W ocenie Federacji Przedsiębiorców Polskich tworzenie takiej instytucji jest zbędne. Obowiązki, także w zakresie podatkowym, pełni Rzecznik Praw Obywatelskich.
 • "Puls Biznesu": Rząd cofa lustrację podatkową

  Zaświadczenie o sytuacji podatkowej kontrahenta będzie można uzyskać tylko po uzyskaniu jego zgody. Resort finansów zaostrzy tajemnicę skarbową - pisze w czwartek "Puls Biznesu".
 • Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców tuż-tuż

  Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców tuż-tuż

  W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Przewiduje on blisko 50 uproszczeń, które mają zmniejszyć obowiązki biurokratyczne oraz uprościć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. To kolejna - po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu - propozycja, która ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom.

Filmy - Konstytucja dla biznesu (4)

 • Sosnowski: Powinniśmy kłaść nacisk na komunikację i spotkania z przedsiębiorcami

  Spotkania takie jak to przy okazji omawiania Konstytucji Biznesu są bardzo istotne. To na co powinniśmy kłaść nacisk to komunikacja i spotkania z przedsiębiorcami. W Polsce tak jak w każdym kraju są trudności związane z prowadzeniem biznesu, jednak dzięki Konstytucji Biznesu wprowadzono wiele ułatwień dla przedsiębiorców.
 • Marek Niedużak na spotkaniu Prawo do Przedsiębiorczości 2

  Przed rokiem weszła w życie Konstytucja Biznesu - największa reforma prawa gospodarczego od 1989 r. W tym czasie ponad 180 tys. firm skorzystało z ulgi na start. W Sejmie, na pierwsze czytanie, czeka przyjęta przez rząd ustawa o zatorach płatniczych a wkrótce odbędzie się drugie czytanie prawa o Prostej Spółce Akcyjnej. Marek Niedużak zapowiedział Interii, że zanim zakończy się trwająca kadencja, jego resort chce zakończyć prace nad tzw. przyjaznym prawem, projektem zawierającym ponad 70 uproszczeń dla firm.
 • Likwidacja OFE zwiększy władzę polityków

  Pomysł Ministerstwa Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny, aby aktywa OFE przekazać do ZUS, zwiększy władzę polityków nad wieloma spółkami notowanymi na giełdzie. - Ten pomysł jest sprzeczny z Konstytucją dla biznesu, którą ogłosił minister Morawiecki - mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
 • Konstytucja dla biznesu pozostawia władzę urzędnikom

  Konstytucja dla biznesu jest zbiorem dobrych intencji, ale w przypadku konfliktu aktów prawnych nadal będą decydowały przepisy niższej rangi, które są bardziej szczegółowe. Przedsiębiorcy wahając się z podjęciem inwestycji najbardziej obawiają się działań prokuratorów, a Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększa ich uprawnienia, zmniejszając jednocześnie odpowiedzialność za błędne decyzje. - Jeżeli mamy ogólny zapis, że wszystko wolno robić, co jest zgodne z "Konstytucją dla biznesu" i bardzo szczegółowy przepis czego nie wolno robić, to będzie decydujący ten szczegółowy przepis - mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.