InteriaTV - Konrad Szymański

Synonimy:
Szymański Konrad,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - Konrad Szymański (11)

 • Szymański o reparacjach: "Najpierw musimy znaleźć konsensus w kraju"

  Konrad Szymański, dopytywany przez Roberta Mazurka tłumaczy dlaczego przeciąga się przedstawienie przez polski rząd wniosku o reparacje wojenne od Niemiec.
 • Szymański o Brexicie: "Mamy plan awaryjny"

  Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych odniósł się w Porannej Rozmowie w RMF FM do przeciągających się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Konrad Szymański podkreślił, że Polska jest przygotowana na każdą ewentualność i uspokajał Roberta Mazurka, że będzie mógł wjeżdżać i wyjeżdżać z terenu Wysp Brytyjskich.
 • Szymański: Wiele osób w Izraelu ma kaca po tym, co się stało

  Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych był gościem Porannej Rozmowy w RMF FM. Podkreślił, że tak dla Polski, jak i Izraela wzajemne stosunki polityczne są bardzo ważne. Polski rząd chce jednak zmienić zasady dialogu, czego pierwszym sygnałem było odwołanie wizyty Mateusza Morawieckiego na szczycie V4.
 • Szymański: Polski rząd jednym z najlepiej przygotowanych na wypadek upadku umowy ws. brexitu

  "Jesteśmy na samym końcu procedowania rozporządzenia, które zaoferuje Wielkiej Brytanii na zasadach wzajemności ruch bezwizowy, nawet gdyby się okazało, że chaotyczny, nerwowy brexit nastąpi po 29 marca" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Konrad Szymaski. "Nie spodziewam się zaburzeń, które dotknęłyby bezpośrednio obywateli, być może z wyjątkiem technicznych problemów jeśli chodzi np. o tempo odprawy. Nie miałbym tu większych obaw" - uspokaja gość Roberta Mazurka. "Głównym problemem upadku umowy są przede wszystkim kwestie handlowe. Gdyby się okazało, że nagle musimy używać reguł WTO, Wielka Brytania stałaby się krajem trzecim dla Unii Europejskiej, pojawiłyby się cła. Dużo większym problemem są bariery pozataryfowe i techniczne problemy z dostępem do rynku brytyjskiego. Szukamy metody na to, żeby odprawy celne, nawet gdyby się okazało, że są konieczne, żeby przebiegały możliwie szybko i możliwie poza Calais. Myślę, że polski rząd jest jednym z najlepiej przygotowanych na wypadek upadku umowy" - uważa wiceszef MSZ. Według niego możemy spodziewać się albo technicznego wydłużenia brexitu do 30 czerwca - czyli takiego, które nie powodowałoby konieczności przeprowadzenia wyborów europejskich w Wielkiej Brytanii, albo wydłużenia znaczącego, które otwierałoby drogę do jakiś nowych scenariuszy politycznych, np. za rok. Jest głęboka wola obu stron - tak o ewentualnej wizycie Emmanuela Macrona w Polsce mówił Szymański. Obie strony szukają terminu, który byłby dogodny, mówimy o możliwie szybkim terminie w tym roku, ten termin nie jest ściśle określony, w polskich warunkach musi on odpowiadać tak premierowi, jak i prezydentowi - zaznacza gość Roberta Mazurka. Jest taka wola, w szczególności po stronie francuskiej, jest taka wola nowego otwarcia - dodał wiceszef MSZ. Jesteśmy od wielu miesięcy w kontakcie z klubem PiS jako MSZ, szukamy wspólnych konkluzji jeżeli chodzi o zakres ewentualnych roszczeń - tak o potencjalnym domaganiu się reparacji wojennych mówił Szymański. T
 • Szymański o spotkaniu Morawiecki-Merkel: Nord Stream 2 jednym z głównych tematów. Mamy nową sytuację

  „Nie jest sztuką budować dobre relacje w sytuacji, kiedy mamy pełną zbieżność celów. Z Niemcami mamy oczywiście dobre relacje, perspektywy na to, żeby były jeszcze lepsze, natomiast są rzeczy, które dzielą – nikt tego nie ukrywa. Myślę, że takiego lukru w opowiadaniu o relacjach polsko-niemieckich już dawno nie mamy” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański. „Mamy jasność, że dzieli nas kwestia Nord Streamu, inaczej patrzymy na kwestię kryzysu migracyjnego, inaczej patrzymy na kwestię praworządności. Sztuką jest, żeby w takich warunkach zbudować coś sensownego. I myślę, że między premierem Morawieckim a kanclerz Merkel jest szansa na to, by mimo dość poważnych różnic i czasami tarć politycznych zbudować scenariusz, który będzie pozytywny dla obu krajów” – stwierdził. Dopytywany przez Roberta Mazurka o budowę Nord Stream 2, Szymański przyznał: „Pola do kompromisu w tej sprawie nie ma, ponieważ faktycznie ta sprawa jest zero-jedynkowa. (…) Z całą pewnością będzie to jeden z najważniejszych tematów rozmowy (Morawieckiego i Merkel dzisiaj w Warszawie), ponieważ po Salisbury mamy nową sytuację: nie ulega wątpliwości, że to jest jeden z aspektów polityki rosyjskiej wobec Europy – i myślę, że warto w tym kontekście jeszcze raz się zastanowić, czy Rosja jest wiarygodnym partnerem, jakie są zamiary rosyjskie”.
 • Szymański o sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji: Ta sprawa nie będzie porzucona

  „Z całą pewnością ta sprawa nie będzie porzucona” - tak o sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji powiedział w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Konrad Szymański. Wiceszef MSZ-u dodał, że by tę sprawę załatwić, trzeba współpracy ze strony Federacji Rosyjskiej, „która ja widać dzisiaj wchodzi w taki okres relacji, nie tylko z Polską, ale całą Europą, który nie sprzyja jakimkolwiek konstruktywnym rozwiązaniom”. „W pierwszych tygodniach i miesiącach (po katastrofie smoleńskiej - przyp. red.) zrobiono wiele błędów. To są błędy, które się na nas mszczą. My je otrzymujemy w pewnym spadku. Im więcej czasu mija, tym bardziej ta sytuacja się usztywnia” - ocenił gość Roberta Mazurka. Podkreślił także, że Polska przy każdej okazji, na najwyższym możliwym szczeblu rozmów z Rosją, porusza temat sprowadzenia wraku Tupolewa, „natomiast szczebel relacji polsko-rosyjskich dzisiaj jest zdecydowanie niski”. „Rosjanie przy pomocy tego wraku chcą prowadzić grę, nie tylko polityczną grę z Polską, z Europą, ale także z polską opinią publiczną” - podsumował Szymański. O debatach w Parlamencie Europejskim poświęconym Polsce gość RMF FM powiedział, że nie jest pewien, czy nasz kraj jest postrzegany w Europie jako problem. „Prowadzimy bardzo długi spór o to, na ile polskie reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości są zgodne, bądź w opinii parlamentu, niezgodne ze standardami europejskimi. Nie mamy gotowości do tego, żeby przyjąć rodzaj dyktatur ze strony instytucji europejskich, co do rozumienia Traktatu” - stwierdził wiceszef MSZ-u. Jak dodał, „będziemy bronili prawa państwa polskiego do tego, żeby przeprowadzać konieczne reformy także w obszarze wymiaru sprawiedliwości”.
 • Szymański o wcześniejszym wyjeździe Morawieckiego ze szczytu UE: To burza w szklance wody

  „To były bardzo, bardzo ważne powody” – tak wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański mówił w Porannej rozmowie w RMF FM o przyczynach wcześniejszego opuszczenia szczytu UE przez Mateusza Morawieckiego. „Premier Morawiecki rano zapoznał się jeszcze raz z finalnym brzmieniem konkluzji ws. Brexitu, wyraził przekonanie, że możemy je poprzeć (…). Polskie interesy rano tego dnia były zabezpieczone w stu procentach. Co więcej, otrzymaliśmy jasny przekaz, że nikt nie będzie zmieniał tych konkluzji, w związku z czym premier Morawiecki uznał, że może spokojnie 90 minut wcześniej wylecieć z Brukseli z ważnych powodów krajowych” - relacjonował. „Nie jest prawdą, że polskie interesy ws. Brexitu mogły być w jakikolwiek sposób zagrożone. (…) To jest absolutnie burza w szklance wody” – stwierdził Konrad Szymański.
 • Szymański o Tusku: Emocje krajowe zżerają go coraz bardziej

  „Odnoszę wrażenie, że faktycznie emocje krajowe zżerają go coraz bardziej i to może być kosztem jakości pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej” – tak w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM mówił o Donaldzie Tusku Konrad Szymański. Jak powiedział, „nie rozumie” działań byłego premiera. ”Najpierw występuje ze stanowiskiem co do zasady Prawa i Sprawiedliwości w sprawie migracji, później się od tego radykalnie, ale dość karkołomne odcina mówiąc, że nie to nie miał na myśli, a na wieczór się żali (że nie miał okazji porozmawiać z premierem Morawieckim – red.). (…) Dla mnie to jest niespójne” – stwierdził. Pytany nowe otwarcie w polityce zagranicznej w kontekście kary, jaką nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na TVN24, Szymański uznał, że „mamy bardzo rosnącą listę wypowiedzi ważnych polityków obozu rządzącego, którzy nie mają przekonania, że była to trafna decyzja”. „Ja podzielam to przekonanie, że tego typu decyzje powinny być podejmowane ostrożnie, (…) wiem dobrze, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w takich sprawach ma bardzo wyrobioną opinię, bardzo wyrobioną linię orzeczniczą” – ocenił wiceminister spraw zagranicznych.
 • Szymański w Porannej rozmowie RMF (13.03.17)

  Szymański w Porannej rozmowie RMF (13.03.17).
 • Szymański: Nie będziemy się bezwarunkowo godzili na biurokratyczne plany

  Nieszczęsna decyzja z września 2015, mówiąca o tym, że to z poziomu Brukseli będziemy zarządzali tysiącami osób i będziemy je rozlokowywali w różnych państwach członkowskich UE, jest politycznie martwa - ocenił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, komentując kwestię relokacji uchodźców wewnątrz wspólnoty europejskiej. "Żaden kraj UE nie wykonał jej w znaczącym stopniu. Poziom jej wykonania na dziś to jest ok. 3 proc. po roku, a decyzja ma obowiązywać przez dwa lata, więc nie sądzę, żeby przyniosła jakiekolwiek konsekwencje" - dodał polityk. Jak podkreślał, Polska jest za tym, żeby uszczelnić granicę wewnętrzną i współpracować z państwami trzecimi w ramach walki z kryzysem migracyjnym, jednak "nie będzie się bezwarunkowo godziła na biurokratyczne plany". "Jeżeli ktoś sądzi, że Polska będzie się bezwarunkowo, bezwiednie godziła na bardzo biurokratyczną mentalność, na biurokratyczne plany przesuwania tysięcy osób wbrew opinii publicznej, wbrew stanowisku państw członkowskich, to się myli" - mówił wiceszef resortu spraw zagranicznych. "Wolałbym, żebyśmy po tym nieudanym eksperymencie z relokacją skupili się na tym, co działa" - dodał.