Koniaków

Artykuły - Koniaków (3)

 • Koronkarki z Koniakowa złożyły wniosek o wpisanie ich dzieła na listę UNESCO

  Koronkarki z Koniakowa złożyły wniosek o wpisanie ich dzieła na listę UNESCO

  Koronkarki z Koniakowa w Beskidzie Śląskim złożyły w Narodowym Instytucie Dziedzictwa wniosek o wpisanie tradycji wytwarzania przez nie koronek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ich unikatowy sposób szydełkowania zwany jest heklowaniem.
 • "Sam dałem raz koniak"

  "Sam dałem raz koniak"

  Chcemy doprowadzić do stworzenia efektywnego, oszczędnego i wydolnego modelu służby zdrowia. Wydolnego, czyli takiego, że chorujący człowiek idzie do szpitala i otrzymuje tam opiekę medyczną, a nie jest informowany, że ma się zgłosić za kilka miesięcy, powiedział "Dziennikowi" lider lekarskiego protestu, Krzysztof Bukiel.
 • Busta Rhymes i Jay-Z uratowali koniak?

  Busta Rhymes i Jay-Z uratowali koniak?

  Raperzy Busta Rhymes i Jay-Z mieli duży udział w uratowaniu przed bankructwem wielu producentów koniaku. Sami przedsiębiorcy nie są jednak zachwyceni faktem, że ten szlachetny trunek zaczął być kojarzony właśnie z hiphopowym środowiskiem.

Filmy - Koniaków (2)

 • Z wizytą w koronkowej wsi

  Koniaków to niewielka wieś położona w województwie śląskim. Swoją nietypowość zawdzięcza muzeum koronki. Koniecznie zobaczcie to niezwykłe miejsce.
 • Tajemnice Koniakowa. Jak przerobić wełnę na nici?

  Koniaków to piękna turystyczna miejscowość w południowej Polsce. W Chacie na Szańcach można poznać historię wioski, a przy okazji dowiedzieć się, jak przerobić wełnę na nici. Cichranie (czochranie) wełny, gręplowanie i przędzenie – to kolejne etapy przeróbek. Gotowe nici się potem prało, płukało, tkało w płótno, z którego powstawało sukno. Z sukna szyto góralskie stroje. Zobaczcie, jak to wszystko wygląda.