konflikt w Syrii

Artykuły - Konflikt w Syrii (72)

Filmy - Konflikt w Syrii (8)

 • - Społeczność międzynarodowa nie ma w tej chwili pomysłu na to, jak rozwiązać problem Syrii

  - Społeczność międzynarodowa nie ma w tej chwili pomysłu na to, jak rozwiązać problem Syrii - ocenia w rozmowie z Interią dr Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Ekspert podkreśla, że w sprawie syryjskiej problemem są "różnego rodzaju interesy i gry na poziomie strategicznym". - Trzeba pamiętać, że to jest tygiel, gdzie spotykają się interesy takich graczy jak Stany Zjednoczone czy Rosja. Ale to jest również kwestia Iranu, państw Bliskiego Wschodu, Arabii Saudyjskiej. To jest bardzo skomplikowana sytuacja polityczna. Jeżeli jeszcze do tego dołożymy działalność takich organizacji jak tzw. Państwo Islamskie, to rzeczywiście bardzo trudno jest znaleźć jakieś konkretne rozwiązania - tłumaczy.
 • Marcin Święcicki o konflikcie w Syrii

  Mija pięć lat od pierwszych protestów, które doprowadziły do wybuchu wyniszczającej wojny w Syrii. To największa katastrofa humanitarna od czasów zakończenia II wojny światowej.
 • Rok 2014: Narodziny Państwa Islamskiego

  Rok 2014 przejdzie do historii jako data narodzin Państwa Islamskiego. Błyskawiczna ekspansja nowej ekstremistycznej ideologii była totalnym zaskoczeniem dla świata Zachodu. W czerwcu bojownicy PI rozpoczęli wielką ofensywę przeciwko irakijskim siłom rządowym. Po kilku dniach ich czarny sztandar powiewał już nad niemal połową terytorium Iraku. Wkrótce załopotał także nad ogromnymi obszarami północno-wschodniej Syrii... Na podbitych terenach samozwańczy przywódca Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi, ogłosił powstanie kalifatu ze stolicą w syryjskim mieście Ar-Rakka. W zamierzeniu dżihadystów, to dopiero zalążek wielkiego państwa wyznaniowego, którego budowa właśnie się rozpoczyna. - To muzułmański obowiązek, o którym zapomnieliśmy na całe stulecia - mówił do wiernych al-Baghdadi. - Po latach cierpliwości i prowadzenia dżihadu, Bóg dał nam zwycięstwo. Czy Zachód powstrzyma islamskich ekstremistów? Jakie są szanse na osłabienie ich pozycji w Iraku i Syrii w nadchodzących miesiącach? I wreszcie - czy uda się położyć kres eksodusowi młodych Europejczyków, którzy - zafascynowani ideologią PI - masowo zaciągają się pod sztandary terrorystów? Od tego, jak rozstrzygną się te kwestie, zależeć będzie w najbliższych miesiącach bezpieczeństwo świata.
 • Przemoc fizyczna i seksualna. Tak wygląda ich dzieciństwo

  Mali syryjscy uchodźcy bezpowrotnie stracili dzieciństwo. W Libanie przebywa już blisko pół miliona dzieci, które zbiegły ze swojej ojczyzny, ogarniętej krwawym konfliktem. Wiele z nich pracuje ponad siły, by utrzymać swoich bliskich. W miejscu pracy i na ulicy często są narażone na przemoc seksualną. - Właściciel sklepu, w którym pracowałam, chciał, żebym została jego żoną. Musiałam stamtąd uciekać - żali się kilkunastoletnia Reem.