konflikt bliskowschodni

Artykuły - Konflikt bliskowschodni (363)

 • Gaza: Rakiety spadły na szkołę ONZ

  Gaza: Rakiety spadły na szkołę ONZ

  20 Palestyńczyków zginęło, a ponad 50 zostało rannych w środę rano w wyniku izraelskiego ostrzału szkoły ONZ w północnej części Strefy Gazy - poinformowały palestyńskie służby ratownicze. Agencja AFP podaje bilans 16 ofiar, a źródła izraelskie powołując się na władze Palestyny mówią o 15 ofiarach.
 • Izrael: Trwają poszukiwania zaginionych nastolatków na Zachodnim Brzegu

  Izrael: Trwają poszukiwania zaginionych nastolatków na Zachodnim Brzegu

  Izrael wysłał na terytorium Zachodniego Brzegu kolejnych żołnierzy w ramach zakrojonej na dużą skalę akcji poszukiwania trzech młodych Izraelczyków, którzy zaginęli 12 czerwca. Izraelskie władze oskarżają o porwanie młodych mężczyzn radykalny Hamas.
 • Izrael: Netanjahu nakazał wstrzymanie kontaktów z Palestyńczykami

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał wstrzymanie wszystkich kontaktów na wysokim szczeblu z władzami Autonomii Palestyńskiej z wyjątkiem dotyczących kwestii bezpieczeństwa - poinformowali w środę przedstawiciele władz izraelskich.
 • Izrael: Zgoda na budowę blisko 1200 domów w żydowskich osiedlach

  Izrael: Zgoda na budowę blisko 1200 domów w żydowskich osiedlach

  Rząd Izraela wydał zgodę na budowę blisko 1200 nowych domów w żydowskich osiedlach na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej. W środę rozpocznie się kolejna runda rozmów izraelsko-palestyńskich.
 • Izrael wznowi negocjacje z Palestyńczykami

  Izrael wznowi negocjacje z Palestyńczykami

  Przełom w bliskowschodnim konflikcie. Po niemal trzech latach przerwy Izrael i Autonomia Palestyńska znów usiądą do stołu rozmów. Ogłosił to w Jordanii amerykański sekretarz stanu John Kerry, który spotkał się z przedstawicielami obu zwaśnionych stron.
 • Izrael: Tajne mapy rządowe pokazują plany ekspansji osiedli

  Izrael: Tajne mapy rządowe pokazują plany ekspansji osiedli

  Izraelska administracja cywilna przypuszczalnie zamierza przeznaczyć dodatkowe tereny na Zachodnim Brzegu pod rozbudowę żydowskich osiedli - podał izraelski dziennik "Haarec".
 • Izrael zrywa z Radą Praw Człowieka ONZ

  Izrael zrywa z Radą Praw Człowieka ONZ

  Izrael poinformował o zerwaniu wszelkich kontaktów z Radą Praw Człowieka ONZ w reakcji na wszczęcie przez to gremium w zeszłym tygodniu międzynarodowego śledztwa w sprawie osadnictwa żydowskiego na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.
 • Autonomia Palestyńska pełnoprawnym członkiem UNESCO

  Autonomia Palestyńska pełnoprawnym członkiem UNESCO

  Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland powiedziała dziennikarzom, że USA nie mają wyboru i wstrzymują finansowanie UNESCO ze względu na prawo USA.
 • Wymienią ponad tysiąc więźniów na jednego żołnierza

  Wymienią ponad tysiąc więźniów na jednego żołnierza

  Izraelskie służby więzienne opublikowały listę 477 z ponad tysiąca palestyńskich więźniów, którzy zostaną wymienieni za izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, przetrzymywanego przez Hamas od ponad pięciu lat.
 • Izrael podwyższa gotowość alarmową swych służb na granicy z Egiptem

  Izrael podwyższa gotowość alarmową swych służb na granicy z Egiptem

  Władze Izraela podwyższyły gotowość alarmową swych służb bezpieczeństwa na granicy z Egiptem. - Mamy sygnały, że terroryści zamierzają zaatakować nas z terytorium tego państwa - poinformowała rzeczniczka izraelskiej armii.

Filmy - Konflikt bliskowschodni (5)

 • Belgia. Żydzi i muzułmanie w obliczu wojny na Bliskim Wschodzie

  Na ulicach Paryża i Berlina dochodzi do zamieszek żydowsko-muzułmańskich. Ich tłem jest konflikt bliskowschodni, który kilka miesięcy temu rozgorzał na nowo. A jak wygląda sytuacja w Antwerpii, gdzie żyje jedna z największych w Europie żydowskich wspólnot?
 • Bez prądu, wody i dachu nad głową. Życie pod izraelską okupacją

  Palestyńscy Beduini od dziesięcioleci zamieszkują Zachodni Brzeg Jordanu. Niestety, terytorium to jest uważane za sporne i pozostaje pod okupacją Izraela. Ma to fatalny wpływ na warunki życia palestyńskich pasterzy. Nie mają oni dostępu do elektryczności ani bieżącej wody. -W ciągu 35 lat nasze domostwa zostały zniszczone trzy razy! – skarżą się przedstawiciele beduińskiej społeczności. Izraelskie władze bronią się, że domy Palestyńczyków są burzone tylko wtedy, kiedy zostały wybudowane bez pozwolenia albo w strefie wojskowej. Aktywiści podkreślają jednak, że – z uwagi na brak odpowiednich regulacji –uzyskanie pozwolenia na budowę domu przez Palestyńczyków jest praktycznie niemożliwe.
 • Tak Palestyńczycy szkolą się do walki z Żydami!

  Brygady Al Nasser Salah Al Din to zbrojne skrzydło Ludowych Komitetów Oporu, jednej z wielu organizacji działających w Strefie Gazy. Izrael i USA uznają ją za organizację terrorystyczną. Współpracuje ona z Hamasem i jest przeciwna wszelkim porozumieniom z Żydami. Członkowie Brygad, jak wszyscy palestyńscy bojownicy, przechodzą intensywne obozy szkoleniowe...
 • "5 rozbitych kamer"

  Emand – palestyński rolnik – za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki swojej wioski z izraelską opresją.