komunikacja

Artykuły - Komunikacja (115)

 • Wykluczenie transportowe: to nie jest problem tylko Polski wschodniej

  Wykluczenie transportowe: to nie jest problem tylko Polski wschodniej

  Czym jest wykluczenie transportowe, jaka jest jego skala i dlaczego nie należy go mieszać z ekologią? O białe plamy komunikacyjne na mapie kraju zapytaliśmy eksperta. - Opinia, że w Polsce jest 15 milionów osób wykluczonych transportowo jest nieprawdziwa. Z całą pewnością tyle osób nie czuje się wykluczonymi. To mogą być osoby uzależnione od dojazdu własnym samochodem do określonych celów, ale w większości im to nie przeszkadza - mówi w rozmowie z Interią prof. dr hab. Tomasz Komornicki z Polskiej Akademii Nauk.
 • Powstał pierwszy tunel pod system Loop

  Powstał pierwszy tunel pod system Loop

  Założona przez Elona Muska firma świadcząca usługi w zakresie budowy tuneli zakończyła kopanie pierwszego tunelu w Las Vegas. Podziemna kolej ma połączyć ze sobą najważniejsze części Miasta Hazardu.
 • PKS Gniezno zawiesza regularną komunikację autobusową

  PKS Gniezno zawiesza regularną komunikację autobusową

  Spółka PKS w Gnieźnie w upadłości poinformowała, że od 1 maja zostaje całkowicie zawieszona regularna komunikacja autobusowa, wynikająca z dotychczasowego rozkładu jazdy. W poprzednich miesiącach przewoźnik sukcesywnie ograniczał liczbę realizowanych kursów.
 • Pierwszy bezemisyjny pociąg na niemieckich torach

  Pierwszy bezemisyjny pociąg na niemieckich torach

  W tym tygodniu na północy Niemiec zaczął kursowanie pierwszy na świecie pociąg o zerowej emisji, napędzany wodorem.
 • Sztuczna inteligencja a komunikacja przyszłości

  Sztuczna inteligencja a komunikacja przyszłości

  Urządzenia oraz rozwiązania technologiczne, które wykorzystujemy w pracy czy w domu, w coraz większym stopniu opierają się na sztucznej inteligencji. Można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat stanie się ona również kluczowym filarem konferencyjnych rozwiązań audio i wideo - już teraz komponenty sztucznej inteligencji wspierają narzędzia wykorzystywane do transfer głosu, wideo oraz treści.
 • W Polsce powstaną nowe stacje ładowania

  W Polsce powstaną nowe stacje ładowania

  W ramach pierwszego paneuropejskiego projektu sieci ładowarek o wysokiej mocy (HPC) powstanie około 400 stacji w 18 krajach – również w Polsce!
 • VW wprowadza system komunikacji między pojazdami

  VW wprowadza system komunikacji między pojazdami

  Wymiana informacji między samochodami oraz pomiędzy samochodami i elementami infrastruktury drogowej to kolejny ważny krok w drodze do opracowania systemu autonomicznej jazdy. Aby to osiągnąć w 2019 roku Volkswagen wyposaży pierwszą rodzinę modeli w system komunikacji bezprzewodowej (pWLAN).
 • Czy twoje dziecko umie rozmawiać?

  Czy twoje dziecko umie rozmawiać?

  Udana i efektywna komunikacja z innymi jest sztuką, której opanowanie nie każdemu przychodzi z łatwością. Mogą mieć z nią kłopoty zarówno dorośli, jak i ich dzieci, szczególnie te, które spędzają za dużo czasu przy komputerze lub z komórką w ręku.
 • Posłowie chcą, by ceny OC były na "akceptowalnym społecznie" poziomie

  Posłowie chcą, by ceny OC były na "akceptowalnym społecznie" poziomie

  Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego po kilku miesiącach prac chce zaproponować rządowi sposób na ograniczenie wzrostu cen polis komunikacyjnych. Do rządu trafi też propozycja wprowadzenia w polisach komunikacyjnych OC udziału własnego. Oznacza to, że szkody nieprzekraczające określonego poziomu pokrywałby z własnej kieszeni sprawca.
 • Elon Musk: Latające samochody to strata czasu

  Elon Musk: Latające samochody to strata czasu

  Elon Musk, uważany za jednego z największych współczesnych wizjonerów, przyznał, że nie widzi potrzeby inwestycji w latające samochody. Jego zdaniem to strata czasu.

Filmy - Komunikacja (7)

 • Niezwykły wielorybi "śpiew”. Jak komunikują się walenie?

  Wielorybi "śpiew" to niesamowite zjawisko. Dźwięki, jakimi komunikują się walenie są bardzo relaksacyjne i mają w sobie coś magicznego. Te dwa wieloryby wręcz hipnotyzują swoją "muzyką". (STORYFUL/x-news)
 • Feniksy z Cegielskiego wyjadą na tory

  Przewozy Regionalne pozyskały do eksploatacji 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 od konsorcjum zawiązanego przez Polski Tabor Szynowy oraz H. Cegielski – Fabrykę Pojazdów Szynowych. Składy po przebytej w poznańskich zakładach Cegielskiego modernizacji wyjadą na tory jako EN57 Feniks. Zasilą tabor POLREGIO w Wielkopolsce.
 • Czy Centralny Port Komunikacyjny uczyni polską gospodarkę jedną z największych na świecie?

  W 2027 r. ma zostać ukończona budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) „Solidarność”. Inwestycja zostanie zrealizowana w mazowieckiej gminie Baranów i będzie kosztowała ok. 31–35 mld zł.
 • Rośnie wartość wypłat za szkody osobowe w wypadkach komunikacyjnych

  OC komunikacyjne mogą wzrosnąć od 20 do nawet 50 proc. – prognozuje Andrzej Jarczyk, prezes UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń. To skutek dużych strat ubezpieczycieli na rynku OC, wzrostu wypłat za szkody osobowe mimo spadającej liczby wypadków, większej liczby uprawnionych osób i zmieniającego się prawa. W ubiegłym roku łączna wartość wypłat za szkody osobowe przekroczyła 1,3 mld zł.