kompresja

Artykuły - Kompresja (10)

 • Kolejne firmy wspierają kodek VP9

  Kolejne firmy wspierają kodek VP9

  ​Już od kilku lat Google rozwija swój otwarty i wolny od opłat licencyjnych standard kompresji wideo - VP9. Jego celem jest zmniejszenie rozmiaru plików filmowych, bez utraty jakości. Obsługę kodeka internetowego giganta w swoich produktach dodały już Mozilla oraz kilka odtwarzaczy wideo np. FFmpeg. Teraz do tego grona dołączą kolejne wielkie nazwy takie jak m.in. Intel, Nvidia, Samsung czy Sony.
 • Kompresja plików kontra Nokia

  Kompresja plików kontra Nokia

  Christopher Montgomery, zajmujący się rozwojem projektu Ogg Vorbis i jednocześnie pełniący funkcję dyrektora fundacji Xiph.org, zareagował na krytykę Nokii dotyczącą formatów Ogg.
 • Empetrójka pod choinkę

  Empetrójka pod choinkę

  W dostępnych na rynku odtwarzaczach audio, znanych wszystkim pod nazwą "empetrójki", zadziwia liczba funkcji, wzrost parametrów z roku na rok i... kolory. W tym natłoku informacji zwróć uwagę, czy dostajesz to, czego naprawdę potrzebujesz.
 • Kompresja lepsza niż inne - 7-zip

  Kompresja lepsza niż inne - 7-zip

  Menadżer archiwów umożliwiający dużą kompresję danych, a także pozwalający na proste zarządzanie plikami.
 • Nowa seria kamer internetowych Apollo

  Po udanych i nagrodzonych w prasie branżowej modelach kamer internetowych (np. AC-709 i AC-518), Apollo przedstawia 3 nowe modele tych urządzeń. Apollo AC-700 to kamera internetowa o rozdzielczości 480k pikseli - co oznacza, że umożliwia transmisję obrazu z rozdzielczością 800 x 600 pikseli w 24-bitowej głębi kolorów. Kamera posiada systemy automatycznej korekcji obrazu: balansu bieli, kompensacji kolorów i regulacji jasności. Urządzenie pozwala na nagrywanie filmów do 30 klatek
 • Fotografia cyfrowa bez tajemnic [4]

  Fotografia cyfrowa bez tajemnic [4]

  Rozdzielczość (resolution) jest miarą dla pionowej i poziomej gęstości obrazu cyfrowego. Miara ta jest podawana w punktach obrazowych - pikselach. Im wyższa jest rozdzielczość obrazu lub wydruku, tym wrażenie jego dobrej jakości jest również wyższe. Termin "zdolność rozdzielcza" jest znany również z fotografii tradycyjnej - tutaj też wspomina się o różnej rozdzielczości: wysokoczułe filmy posiadają większą ziarnistość i mają mniejszą zdolność rozdzielczą niż filmy o niższej czułości.
 • Kompresja poczty

  Nowa wersja programu do kompresji plików firmy PKWare ułatwia zmniejszanie danych, przesyłanych pocztą elektroniczną. Najnowsza wersja popularnego programu PKZip jest łatwa do zintegrowania z software?m pocztowym Microsoft Outlook. Po zainstalowaniu PKZip 5 Professional Edition, użytkownicy Outlooka uzyskują nowe przyciski ?PKZip? oraz ?PKZip Options? w swoim okienku poczty.
 • Kompresja lepsza od MPEG?

  Amerykańska firma Pulsent zaprezentowała przygotowywaną od 4 lat nową technologię kompresji plików wideo. Jest ona podobno aż 4 razy wydajniejsza od standardu MPEG-2. Microsoft, RealNetworks i DivX Networks nieoczekiwanie zyskały groźnego rywala na rynku formatów multimedialnych. Firma Pulsent przygotowała mechanizm kompresji, który nie tylko będzie tańszy, niż oferta konkurencji, ale także wyjątkowo wydajny - do przekazu wysokiej jakości wystarczy transmisja 1,1Mb/sekundę.
 • Doskonała kompresja dźwięku

  Format firmy Sonic Foundry umożliwia kompresję dźwięku bez jakichkolwiek strat. Dotychczas stosowane metody kompresji, w tym popularny format MP3, opierały się na eliminacji dźwięków niesłyszalnych przez człowieka. Jednak mimo dużej skuteczności kompresji, nierzadko dochodziło do powstawania szumów.
 • Kompresja bez utraty jakości?

  Firma MeVis Technology proponuje nowy program do kompresji obrazu. Zdaniem producenta można uzyskać znacznie większe upakowanie danych niż w przypadku JPEG (nawet do 200:1) i to na dodatek ponoć bez straty jakości. Program MT-WICE Photo można zainstalować jako osobną aplikację lub w postaci nakładki na Adobe Photoshop.