kompetencje

Artykuły - Kompetencje (281)

 • Programowanie i inne kompetencje cyfrowe najbardziej poszukiwane przez pracodawców

  Programowanie i inne kompetencje cyfrowe najbardziej poszukiwane przez pracodawców

  Wykształcenie, znajomość języków obcych i doświadczenie to dziś za mało, by konkurować na rynku pracy. Na czele najbardziej poszukiwanych przez pracodawców umiejętności w 2018 roku znajdzie się znajomość języków programowania oraz kompetencje cyfrowe. Kilka miesięcy intensywnego szkolenia dziś wystarczy, by nabyć nowe kwalifikacje, a co za tym idzie - zwiększyć szanse awansu i podwyżki w firmie.
 • Jak dyscyplinować pracowników?

  Jak dyscyplinować pracowników?

  Takich rozmów nikt nie lubi. Zdarza się jednak, że pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, popełnia rażące błędy lub to co robi, nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas przysłowiowe „wezwanie na dywanik” staje się dla przełożonego koniecznością.
 • Szukasz pracy? Wykształcenie to nie wszystko

  Wiedza i wykształcenie to nie wszystko, czego oczekuje od ciebie potencjalny pracodawca. Ważne są również kompetencje miękkie - pracownicy, którzy mają je rozwinięte, są coraz bardziej pożądani na rynku pracy.
 • Górnicze związki wchodzą w kompetencje właścicielskie?

  Górnicze związki wchodzą w kompetencje właścicielskie?

  Zdaniem wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza górnicze związki próbują wchodzić w kompetencje właścicielskie.
 • Nowelizacja ustawy o NBP ogranicza kompetencje Rady Polityki Pieniężnej

  Nowelizacja ustawy o NBP ogranicza kompetencje Rady Polityki Pieniężnej

  Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem założeń do nowelizacji ustawy o NBP, Rada Polityki Pieniężnej straci uprawnienie do przyjmowania sprawozdania finansowego NBP. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego, którego celem jest m.in. monitoring działalności NBP będzie leżało jedynie w gestii rządu. Jest to sprzeczne z zasadami nadzoru korporacyjnego OECD. Ponadto Zarząd NBP przejmie od RPP kompetencję w zakresie wyboru biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe NBP.
 • Zapracowani, niedopasowani

  Zapracowani, niedopasowani

  Polacy należą do najciężej pracujących społeczeństw Europy. Pracujemy dłużej niż Węgrzy czy Estończycy, którzy tak jak i my próbują dogonić rozwinięte zachodnie gospodarki. Niestety, jak mówi ludowe powiedzenie: w dużej mierze "para idzie w gwizdek". Wiele osób wykonuje pracę niedostosowaną do swoich umiejętności, predyspozycji i kwalifikacji. Przez to pracujemy mniej wydajnie.
 • Ruszył projekt zachęcający małe i średnie firmy do zarządzania przez kompetencje

  Ruszył projekt zachęcający małe i średnie firmy do zarządzania przez kompetencje

  Zarządzanie kompetencjami zwiększa efektywność działania przedsiębiorstw, ich wyniki biznesowe, jednak małe i średnie firmy (MSP) rzadko korzystają z tego sposobu usprawnienia swojego funkcjonowania. Taki stan ma zmienić projekt "Zarządzanie kompetencjami w MSP".
 • Nie daj sobie w kaszę dmuchać, czyli o tym jak używać słowa "nie"

  Nie daj sobie w kaszę dmuchać, czyli o tym jak używać słowa "nie"

  Ile razy postąpiłeś niezgodnie z własną wolą, bo nie potrafiłeś odmówić? Jeżeli przynajmniej kilka - koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Naucz się podstaw asertywnego zachowania, dzięki któremu będziesz potrafił mówić stanowcze "nie" w sytuacjach, w których twoje prawa i interesy są naruszane.
 • CV, które wygrywa z konkurencją

  CV, które wygrywa z konkurencją

  Codziennie w mediach pojawiają się setki ogłoszeń rekrutacyjnych. Warto czytać je uważnie, aby znaleźć te, które rzeczywiście odpowiadają naszemu profilowi zawodowemu i opisują posiadane przez nas doświadczenie, umiejętności, cechy i wiedzę. Przy wyborze nie należy kierować się jedynie nazwą stanowiska, a raczej zakresem obowiązków i odpowiedzialności. W każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym znajdują się wymagania kluczowe, które musimy spełnić, oraz pożądane, które można potraktować bardziej elastycznie. Do tych pierwszych, należą: znajomość języka obcego, doświadczenie i wykształcenie. Z reguły nie powinno się odpowiadać na oferty pracy, jeżeli nie spełniamy więcej niż jednego wymagania.
 • Zlikwidować KRUS, przekazać jego kompetencje ZUS-owi

  Zlikwidować KRUS, przekazać jego kompetencje ZUS-owi

  Projekt ustawy likwidującej Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poprzez przekazanie jej kompetencji ZUS-owi przedstawili w czwartek w Sejmie politycy Ruchu Palikota. Przekonywali, że KRUS w obecnej formie to nieefektywna "kasa pomocy społecznej dla rolników".

Filmy - Kompetencje (1)