Fakty - Komisja Europejska

Synonimy:
KE,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Komisja Europejska (569)

 • Nieoficjalnie: Ponad 19 mld zł więcej dla Polski w obecnej propozycji budżetu UE

  Nieoficjalnie: Ponad 19 mld zł więcej dla Polski w obecnej propozycji budżetu UE

  Propozycja szefa Rady Europejskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, która jest na stole, jest o 19 mld euro lepsza dla Polski niż projekt przedstawiony przez Komisję Europejską - to nieoficjalne wyliczenia, które przekazało Polskiej Agencji Prasowej wysoko postawione źródło rządowe.
 • Frans Timmermans zdał komisarzom relację z wizyty w Warszawie

  Frans Timmermans zdał komisarzom relację z wizyty w Warszawie

  Komisja Europejska omówiła w środę sprawę praworządności w Polsce. Zdaniem komisarzy ustępstwa polskiego rządu są niewystarczające.
 • Brak porozumienia KE z Polską

  Brak porozumienia KE z Polską

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oznajmił w poniedziałek przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów ds. europejskich, że na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7 uruchomionego przez KE w związku z obawami o stan praworządności w Polsce.
 • ​Unia chce chronić sygnalistów

  ​Unia chce chronić sygnalistów

  Komisja Europejska przedstawiła dyrektywę o ochronie sygnalistów. Osoby ujawniające przekręty pracodawcy nie będą mogły zostać zwolnione ani pozwane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
 • ​Kanclerz Austrii popiera KE w sporze z Polską

  ​Kanclerz Austrii popiera KE w sporze z Polską

  W wywiadzie dla środowego wydania niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadeklarował poparcie dla Komisji Europejskiej w jej sporze z Polską o zasady reformowania wymiaru sprawiedliwości.
 • KE zajmie się cięciami zasiłków w Austrii

  KE zajmie się cięciami zasiłków w Austrii

  Komisja Europejska zamierza przeanalizować zgodność z prawem UE zapowiadanych przez Austrię przepisów, które zakładają obcięcie pracownikom zasiłków na dzieci mieszkające za granicą, jeśli takie przepisy wejdą w życie. Wcześniej krytykowała podobne propozycje ze strony Niemiec.
 • MSZ odpowiada KE: Jesteśmy rozczarowani, ale gotowi

  MSZ odpowiada KE: Jesteśmy rozczarowani, ale gotowi

  Polska jest przygotowana do obrony swojego stanowiska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przesłanym PAP, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej o wniesieniu do Trybunału skargi m.in. wobec Polski w związku z niewykonaniem decyzji o relokacji uchodźców.
 • KE pozwie Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

  KE pozwie Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

  Będzie pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Szefowie gabinetów komisarzy uzgodnili decyzję w tej sprawie. W czwartek wniosek ma być oficjalnie zatwierdzony przez komisarzy.
 • Potwierdzenie z estońskiej prezydencji: 25 września kraje UE zajmą się sprawą Polski

  Potwierdzenie z estońskiej prezydencji: 25 września kraje UE zajmą się sprawą Polski

  25 września na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich Komisja Europejska przedstawi informacje dotyczące procedury praworządności, jaką prowadzi wobec Polski. Informację potwierdziła estońska prezydencja, która odpowiada za to spotkanie.
 • Szymański: W KE są politycy, którzy przeczytają wyjaśnienia ws. zmian w ustawie ze zrozumieniem

  Szymański: W KE są politycy, którzy przeczytają wyjaśnienia ws. zmian w ustawie ze zrozumieniem

  Wiceszef MSZ Konrad Szymański stwierdził, że w KE są politycy, którzy zdołają przeczytać polskie wyjaśnienia ws. zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych ze zrozumieniem. Dodał, że zawarte w niej rozwiązania są stosowane w wielu krajach.

Filmy - Komisja Europejska (19)

 • Janusz Wojciechowski dla Interii o unijnej pomocy dla rolników

  - Proponowane przez Jarosława Kaczyńskiego dopłaty na krowy i świnie to program idealnie wpisujący się w Europejski Zielony Ład. Środki unijne są przewidziane właśnie na działania, które będą służyły ochronie środowiska, klimatu i które będą również poprawiały dobrostan zwierząt - mówi w rozmowie z Interią komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Komisarz przyznaje też, że "przystąpienie do ekoprogramu będzie miało wpływ na wysokość pomocy dla rolników", opowiada o negocjacjach budżetowych oraz na ile realne jest wyrównanie dopłat dla rolników z różnych krajów członkowskich.
 • O polityce spójności z ekspertem Komisji Europejskiej

  Polityka spójności to jedna z najważniejszych polityk Unii Europejskiej. W Interii już niedługo opublikujemy rozmowę z ekspertem Komisji Europejskiej Janem Mikołajem Dzięciołowskim na temat warunków jej funkcjonowania oraz oceny tego, jak Polska radzi sobie z gospodarowaniem unijnymi funduszami. Okazuje się, że całkiem dobrze.
 • "Zachód nas nie rozumie, bo nie wie, co to komunizm". Premier komentuje skargę na Polskę do trybunału w Luksemburgu

  - To, co zrobiła komisja Europejska nas nie dziwi, gdyż toczymy spór oparty na niezrozumieniu. Niezrozumienie sytuacji kraju, który przechodzi transformację. Jak Holendrzy, Belgowie, Francuzi albo Niemcy z zachodu mają rozumieć, jak działa komunizm i postkomunizm skoro go nie doświadczyli? – pytał premier Mateusz Morawiecki. W ten sposób odniósł się do wczorajszej decyzji Komisji Europejskiej o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z naruszeniem zasad praworządności przez pisowską ustawę o Sądzie Najwyższym. (TVN24/x-news)
 • Marszałek Senatu o skardze na Polskę do TSUE: Spodziewaliśmy się tego, ale jestem przekonany, że zostanie odrzucona

  Spodziewaliśmy się tego. Widać było, że taka decyzja zapadnie – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o decyzję Komisji Europejskiej o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym. - Nie wiem, co zrobimy. Zawsze wszystkie wyroki respektowaliśmy. Polska jest liderem, jeśli chodzi o respektowanie i wykonywanie orzeczeń, wniosków TSUE. Zobaczymy – skomentował decyzję KE marszałek Senatu. (TVN24/x-new)
 • M. Morawiecki: Odnoszę wrażenie, że przewodniczący KE stara się znaleźć kompromis

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnia o dobrej atmosferze w kontaktach z szefem Komisji Europejskiej w sprawie jego zastrzeżeń do stanu praworządności w Polsce. Polski premier rozmawiał z Jean-Claudem Junckerem przy okazji zakończonego w czwartek (20 września) nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Salzburgu. (TVN24/x-news)
 • Europarlamentarzyści oceniają stan zagrożenia dla rządów prawa w Polsce

  Delegacja komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego odwiedziła Polskę. Europarlamentarzyści mają za zadanie ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości unijnych. W środę (19.09) rozmawiali z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, działaczami organizacji na rzecz praw kobiet oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. (TVN24/x-news)
 • Jaki (PiS) o praworządności i działaniach Komisji Europejskiej (TV Interia)

  Jaki (PiS) o praworządności i działaniach Komisji Europejskiej (TV Interia).
 • Komisarz UE: Pomimo brexitu zachowaliśmy realistyczny budżet, z polityką spójności jako najsilniejszym instrumentem inwestycyjnym

  Możemy z dumą zaprezentować nasz nowy pakiet prawodawstwa dla lepszej polityki dla wszystkich regionów Unii Europejskiej po 2020 r. - ogłosiła komisarz ds. polityki regionalnej EU. Corina Cretu przyznała, że po brexicie budżet będzie miał „dość dużą dziurę”, co wymagało uzyskania nowych środków i ograniczenia niektórych wydatków. - Daliśmy jednak radę zachować realistyczny budżet, aby polityka spójności pozostawała najsilniejszym instrumentem inwestycyjnym Europy – podkreśliła unijna komisarz. Według ogłoszonej właśnie propozycji, Polska ma otrzymać 64,4 mld euro w ramach polityki spójności w nowym budżecie UE na lata 2021-2027. Propozycje Komisji Europejskiej oznaczają zmniejszenie tych środków o ponad 20 proc., czyli 24 mld euro mniej. - Daliśmy radę również uczynić tę politykę bardziej elastyczną, aby dostosować ją do nowych zmian. Oraz uczyniliśmy ją prostszą, byśmy mogli ją wykorzystywać dla dziesiątków tysięcy nowych beneficjentów – dodała Cretu. - W przyszłości polityka spójności będzie obejmowała każdy region i każde państwo członkowskie. Było to moim priorytetem, jako że ta polityka jest najbardziej widoczną i konkretną ze wszystkich instrumentów polityki europejskiej – tłumaczyła komisarz ds. polityki regionalnej.
 • "Reformy w tym kształcie zagrażają niezależności sądownictwa". A. Bodnar o rozmowie z F. Timmermansem

  Przedstawiłem panu przewodniczącemu Timmermansowi opinię na temat tych reform wskazując na to, że one w tym kształcie zagrażają niezależności sądownictwa, a w konsekwencji także powodują zagrożenie dla ochrony praw i wolności obywatelskich – relacjonował Rzecznik Praw Obywatelskich swoje spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Adam Bodnar wyraził zadowolenie, że Frans Timmermans spotkał się z przedstawicielami rządu, prezydenta, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. - Wydaje mi się, że w takich momentach, kiedy są tak kontrowersyjne zmiany są wprowadzane w Polsce, bardzo ważny jest dialog i nastawienie na zmiany, że w wyniku dialogu można uzgodnić pewne odejście od tych reform, które zostały do tej pory przeprowadzone.
 • F. Timmermans przyjechał do Warszawy. Rozmawia o praworządności w Polsce

  Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyjechał z wizytą do Warszawy. Rano spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a póżniej ma zaplanowane rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Tematami rozmów mają być m.in. kwestie związane z praworządnością w Polsce oraz reformą sądownictwa.