koleje

Artykuły - Koleje (209)

Filmy - Koleje (6)

 • Przy jakim spóźnieniu podróż koleją będzie darmowa

  Jeżeli kolej spóźni się o ponad dwie godziny będziemy podróżować za darmo. Takie bowiem będzie minimalne odszkodowanie dla pasażerów, które podda pod głosowanie Parlament Europejski jeszcze w tym roku. Na bazie obecnie obowiązującego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, w przypadku opóźnienia o godzinę przysługuje nam zwrot 25 proc. ceny biletu. Gdy opóźnienie przekracza dwie godziny jest to połowa ceny biletu. Są to gwarantowane kwoty minimalne. - W listopadzie bądź grudniu PE będzie głosował nad nowym rozporządzeniem, które będzie m.in. zwiększy wysokość odszkodowań. Przy opóźnieniu pociągu o 60-90 minut będzie to połowa ceny biletu, przy opóźnieniu 90-120 minut odszkodowanie minimalne wyniesie ¾ wartości zakupionego biletu, a gdy przekroczy 120 minut, pasażer może liczyć na darmową podróż - mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Pałys, Adwokat z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy. W przypadku zatwierdzenia projektu przez Parlament Europejski, w celu wejścia rozporządzenia w życie, konieczne będzie uzyskanie porozumienia z państwami członkowskimi - Radą UE.
 • Koleje Retyckie w miniaturze

  Miniaturowe stacje, dróżki, przejazdy kolejowe i to, z czego słyną Koleje Retyckie – tunele i widowiskowe wiadukty. Wszystko to można oglądać na imponującej makiecie kolejowej w Muzeum Kolei Albula w Bergün (Szwajcaria).
 • Japońskie pociągi... Pendolino to przy nich zabytek!

  Shinkansen to japońska szybka kolej, która w tym roku obchodzi 50. urodziny. To prawdziwy cud techniki, komfortu i bezpieczeństwa. Ambitni Japończycy nie zamierzają jednak spocząć na laurach. Obecnie pracują nad uruchomieniem kolei magnetycznej, której składy osiągną prędkość do… 500 km/h! W dodatku będą jechać w niemal całkowitej ciszy, a to dzięki temu, że będą lewitować 10 cm nad torami. Pierwszy taki pociąg ma wyruszyć w trasę w 2027 r.
 • Co nam da nowy system informacji kolejowej?

  PKP Informatyka ma w planach realizację systemu informacji pasażerskiej na dworcach kolejowych. Jeżeli system zostanie wdrożony, pasażerowie będą na bieżąco dowiadywać się o opóźnieniach z dokładnością co do minuty. To skomplikowany projekt, który potrwa kilka lat i według wstępnych szacunków może kosztować 320-375 mln zł. Przyczyni się do poprawy jakości obsługi pasażerów, a w szczególności osób, które przesiadają się na inne pociągi. Mówi Sławomir Nowicki, prezes PKP Informatyka.