kolej magnetyczna

Artykuły - Kolej magnetyczna (4)

 • Najszybsze pociągi świata

  Najszybsze pociągi świata

  Choć w Polsce pociągi kojarzą się najczęściej z mozolną jazdą, opóźnieniami i sporą niewygodą, tak w wielu krajach stanowią one prawdziwą alternatywę dla samolotów. Przy prędkościach wynoszących nawet powyżej 500 km/h, maszyny te są w stanie przewieźć pasażerów pomiędzy odległymi miastami w krótkim czasie. Zapraszamy do przeglądu najszybszych z nich. I jeszcze jeden fakt - najwyższa średnia prędkość Pendolino na polskich trasach to 200 km/h. W praktyce bywa różnie.
 • Hyperloop - nowa generacja transportu

  Hyperloop - nowa generacja transportu

  Ruszyła budowa pierwszego odcinka superszybkiego systemu transportu o nazwie Hyperloop, a testy rozpoczną się jeszcze w 2013 roku.
 • Japończycy testują najszybszą kolej świata

  Japończycy testują najszybszą kolej świata

  W 2027 roku Japonia zaprezentuje Maglev L0 – najszybszą kolej magnetyczną na świecie.
 • Projekt superszybkiej kolei upadł

  Pierwsza w Niemczech komercyjna linia superszybkiej kolei magnetycznej Transrapid nie zostanie zbudowana. Z powodu znacznie większych od zakładanych kosztów projektu zrezygnowano z jego realizacji - poinformował w czwartek minister transportu Niemiec Wolfgang Tiefensee.

Filmy - Kolej magnetyczna (1)

 • Japońskie pociągi... Pendolino to przy nich zabytek!

  Shinkansen to japońska szybka kolej, która w tym roku obchodzi 50. urodziny. To prawdziwy cud techniki, komfortu i bezpieczeństwa. Ambitni Japończycy nie zamierzają jednak spocząć na laurach. Obecnie pracują nad uruchomieniem kolei magnetycznej, której składy osiągną prędkość do… 500 km/h! W dodatku będą jechać w niemal całkowitej ciszy, a to dzięki temu, że będą lewitować 10 cm nad torami. Pierwszy taki pociąg ma wyruszyć w trasę w 2027 r.