kolej

Artykuły - Kolej (199)

 • Wakacyjny rozkład jazdy PKP. Spore zmiany w całej Polsce

  Powrót sezonowych połączeń nie tylko nad morze i w góry, więcej pociągów za granicę, a także szybsze czasy przejazdu między największymi miastami. W niedzielę wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Poza wieloma dodatkowymi kursami, zwłaszcza międzywojewódzkimi, zmieniły się godziny odjazdów w relacjach lokalnych. Wpłynęły na to m.in. planowane remonty torów.
 • Janusz Kowalski chciał usunięcia niemieckich nazw. Ministerstwo: Postulat bezzasadny

  Janusz Kowalski chciał usunięcia niemieckich nazw. Ministerstwo: Postulat bezzasadny

  Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski przekonywał, że podwójne tablice - w języku polskim i niemieckim - z nazwami miejscowości na stacjach kolejowych w Chrząstowicach i Dębskiej Kuźni (Opolskie) są sprzeczne z prawem i domagał się ich usunięcia. Ministerstwo infrastruktury nie przyznało mu racji. Postulat posła uznano za bezzasadny, ponieważ w okolicach tych miejscowości mieszka mniejszość niemiecka.
 • Najdłuższy tunel świata. Padł kolejny rekord

  Najdłuższy tunel świata. Padł kolejny rekord

  Od kilku lat postępuje w Alpach budowa najdłuższego na świecie tunelu kolejowego. Projekt jest jednym z najciekawszych, jaki obecnie jest realizowany na świecie. Docelowo tunel ma łączyć austriacki Innsbruck z włoską Fortezzą w Alpach Wschodnich. Przebiegać będzie pod przełęczą Brenner.
 • Fiński styl życia: najdłuższy pociąg nazywają imieniem bohatera z Muminków

  Fiński styl życia: najdłuższy pociąg nazywają imieniem bohatera z Muminków

  Na tory najszczęśliwszego kraju świata, czyli Finlandii, wyjedzie niezwykły pociąg. Jego wyjątkowość polega nie tylko na tym, że będzie najdłuższym, najcięższym i jednym z najbardziej ekologicznych w kraju, ale przede wszystkim będzie miał wyjątkowe imię - Buka (fin. Mörkö).
 • Japońska kolej kontra śnieg na torach

  Japońska kolej kontra śnieg na torach

  W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się filmik zamieszczony na kanale YouTube, który ukazuje japoński pociąg, bezlitośnie radzący sobie ze śniegiem zalegającym na torach.
 • Kolejowy plan Marshalla

  Kolejowy plan Marshalla

  Polska kolej realizuje obecnie gigantyczny, bezprecedensowy program inwestycyjny, wart 75 mld zł. Po jego zakończeniu, za 3 lata, będzie zupełnie inną koleją, nowocześniejszą i o wiele lepszą niż dzisiejsza. To zaś powinno doprowadzić do jej renesansu. Powinno, ale nie musi.
 • ARP Leasing wspiera modernizację taboru kolejowego

  ARP Leasing wspiera modernizację taboru kolejowego

  ARP Leasing podpisała trójstronną umowę z PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. oraz Fabryką Obrabiarek Rafamet S.A., dzięki której idzikowicki oddział PKP Intercity Remtrak wzbogaci się o sześć nowoczesnych, wysokiej klasy maszyn do obróbki kół i zestawów kołowych taboru kolejowego. Wartość umowy to 18 mln złotych netto.
 • Centralny Port Komunikacyjny - wielkie opóźnienie inwestycji?

  Centralny Port Komunikacyjny - wielkie opóźnienie inwestycji?

  Rok 2027 jest nierealną datą, jeśli chodzi o uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego - twierdzi Adrian Furgalski, wiceprezes zespołu doradców gospodarczych TOR. Już teraz opóźnienie sięga co najmniej trzech lat - dodaje.
 • Czy plan budowy CPK jest realny? Topnieją wielkie obietnice kolejowe

  Czy plan budowy CPK jest realny? Topnieją wielkie obietnice kolejowe

  Piotr Malepszak, który do niedawna był wiceprezesem CPK, uznał, że do 2027 r. nie da się zbudować zapowiadanych 530 km nowych linii.
 • Pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express wracają na trasę Praga-Kraków

  Pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express wracają na trasę Praga-Kraków

  Czeski przewoźnik kolejowy Leo Express od 3 lipca przywróci weekendowe połączenia między Pragą a Krakowem. Jak zapewniono, z powodu pandemii koronawirusa w pociągach utrzymywane są środki bezpieczeństwa na najwyższym możliwym poziomie.

Filmy - Kolej (15)

 • Warszawa - Łódź w 45 minut. Premier: Stawiamy na kolej przyszłości

  - Stawiamy na kolej przyszłości. Trasa Warszawa - Łódź w około 45 minut z centrum do centrum. Zrealizowanie takiej inwestycji to coś, co do niedawna przekraczało wyobraźnię Polaków. CPK przebuduje architekturę połączeń w ramach całej ojczyzny - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na inwestycje kolejowe i drogowe rząd w ciągu kilku lat rząd przeznaczy ponad 200 mld zł.
 • "Europa na maksa": Jungfraujoch - najwyżej położona stacja kolejowa Europy

  Ta szwajcarska atrakcja przyciąga około milion turystów rocznie. Mowa tu o najwyżej położnej stacji kolejowej w Europie. Gotowi?Ruszamy razem podziwiać to dzieło inżynierów!
 • Ukraina. Wojna o tory kolejowe

  Nieznani sprawcy zaatakowali mieszkańców blokujących tory kolejowe na wschodzie Ukrainy. Jeśli blokada dalej potrwa, cała ukraińska gospodarka będzie zagrożona. Jak donosi prasa, chuligani zostali opłaceni przez jednego z ukraińskich oligarchów, który na tych terenach ma liczne przedsiębiorstwa i nie chce ich stracić.
 • Z okien ekspresu lodowcowego

  - Witamy na pokładzie najwolniejszego ekspresu świata - takimi słowami konduktorzy szwajcarskich Kolei Retyckich witają pasażerów ekspresu lodowcowego. Trasa Glacier Express łączy słynne kurorty Sankt Moritz i Davos z alpejskim Zermattem leżącym u stóp Matterhornu. Podróż trwa 8 godzin. Na tej trasie pociąg pokonuje 91 tuneli, 291 mostów i legendarne wiadukty. Z wagonów z panoramicznymi oknami można podziwiać jedne z najpiękniejszych pejzaży Szwajcarii – od dolin po szczyty gór. Wytęż wzrok - Glacier Express mija też maleńkie miasteczka, strumienie, rzeki, jeziora, zamki i twierdze. Ich historię i inne ciekawostki możemy poznać dzięki audioprzewodnikowi, do którego podłączamy słuchawki. To podróż również dla ludzi ceniących dobre jedzenie. W składzie ekspresu jest wagon nowoczesnej kuchni, serwującej potrawy przygotowywane przez szefów kuchni na bieżąco, ze świeżych składników. W menu między innymi: krupnik jęczmienny z Gryzonii, wołowina w sosie kokosowo-cebulowym i wiedeński strudel podawany z sosem waniliowym.