kodeks pracy

Artykuły - Kodeks pracy (600)

 • Odwołanie z urlopu w podatku dochodowym

  Odwołanie z urlopu w podatku dochodowym

  W Kodeksie pracy zostały sformułowane warunki, w jakich pracodawca jest uprawniony do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego oraz związane z tym odwołaniem konsekwencje. Te ostatnie polegają m.in. na obowiązku zwrotu pracownikowi kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z odwołaniem. Niektórzy pracodawcy w takich sytuacjach zapewniają im także w ramach zadośćuczynienia za przerwany wypoczynek dodatkową rekompensatę. Żadne z tych świadczeń nie pozostaje obojętne podatkowo.
 • FISE: Polska powinna poprawić nadzór nad warunkami pracy w zagranicznych firmach

  FISE: Polska powinna poprawić nadzór nad warunkami pracy w zagranicznych firmach

  Polska przyciąga coraz więcej dużych zagranicznych inwestorów. To oczywista korzyść dla gospodarki, ale z drugiej strony, rodzi też pewne wyzwania. Pierwszym jest zaproponowanie takich warunków, które będą atrakcyjne biznesowo i zachęcą do tworzenia w Polsce stabilnych miejsc pracy. Drugim wyzwaniem jest zapewnienie, aby polscy pracownicy zatrudnieni w zagranicznych firmach, które nierzadko są rynkowymi monopolistami, nie byli zagrożeni wyzyskiem czy łamaniem ich praw. - Duże inwestycje zagraniczne są potrzebne, ale nie kosztem polskich pracowników - podkreślają eksperci.
 • Kiedy możemy bezkarnie wyjść z pracy?

  Kiedy możemy bezkarnie wyjść z pracy?

  Zalało nam mieszkanie, dzieci w przedszkolu się pobiły - sytuacji, w których nie mamy innego wyjścia i musimy wyjść z pracy jest wiele. Warto wiedzieć, kiedy możemy to zrobić bezkarnie i w jaki sposób o tym powinniśmy poinformować naszego szefa.
 • Jak "naprzemiennie" korzystać z urlopu rodzicielskiego?

  Jak "naprzemiennie" korzystać z urlopu rodzicielskiego?

  Uprawnienia pracownicze z tytułu rodzicielstwa mają w większości "podzielny" charakter. Przepisy Kodeksu pracy przewidują m.in. możliwość naprzemiennego korzystania z urlopu rodzicielskiego przez oboje rodziców. Podział urlopu rodzicielskiego między uprawnionymi musi się jednak odbywać w ramach określonych zasad.
 • Podstawa i dopełnienie ekwiwalentu za urlop

  Podstawa i dopełnienie ekwiwalentu za urlop

  Coroczny urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika. Powinien on być wykorzystany w naturze w czasie trwania stosunku pracy. Jeżeli jednak do dnia ustania zatrudnienia pracownikowi pozostanie jakaś część lub cały niewykorzystany urlop, przekształci się on w prawo do ekwiwalentu pieniężnego.
 • Rafalska: ustawa o rynku pracy zwiększy elastyczność urzędów pracy

  Rafalska: ustawa o rynku pracy zwiększy elastyczność urzędów pracy

  - Zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy tak, by mogły efektywniej pomóc osobom długotrwale bezrobotnym, to jeden z celów nowej ustawy o rynku pracy - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Podała, że projekt ustawy trafił do konsultacji.
 • Czy można rzucić pracę bez formalnego rozwiązania umowy?

  Czy można rzucić pracę bez formalnego rozwiązania umowy?

  Zatrudnieni wykorzystują dobrą sytuację na rynku i przechodzą do innych firm. Często bez formalnego rozwiązania umowy w poprzednim miejscu.
 • Reanimacja projektu Kodeksu pracy. Które zmiany zostaną przyjęte?

  Reanimacja projektu Kodeksu pracy. Które zmiany zostaną przyjęte?

  Pracodawcy i związki zawodowe mają wskazać rozwiązania zawarte w projekcie przygotowanym przez komisję kodyfikacyjną, które ich zdaniem można wprowadzić w życie. Będzie to podstawa do znowelizowania obecnych przepisów.
 • RODO poważnie zmieni rynek pracy. Czeka nas rewolucja?

  RODO poważnie zmieni rynek pracy. Czeka nas rewolucja?

  Już od 25 maja br. zaczną obowiązywać przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Oznaczają sporo zmian, o czym przekonają się m.in. osoby poszukujące pracy i rekruterzy.
 • Obniżenie opłat z zakresu prawa pracy

  Obniżenie opłat z zakresu prawa pracy

  Obniżenie opłat w sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość sporu przekracza 50 tys. zł, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który przygotowała sejmowa komisja do spraw petycji. Komisja petycji proponuje obniżenie opłat w sprawach z zakresu prawa pracy.

Filmy - Kodeks pracy (13)

 • Nowy Kodeks Pracy 2018. Co się zmieni?

  Co przewiduje nowy Kodeks Pracy? Wyjaśnił to w "Dzień Dobry TVN" Paweł Blajer. Dziennikarz powiedział tez, jaki wpływ te zmiany będą miały na kobiety, które pracują i chcą przejść na urlop macierzyński. Jaki będzie tryb informowania o zwolnieniu z pracy? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Szumlewicz: Rząd szykuje nam bardzo poważne, antypracownicze zmiany

  Premier polskiego rządu jeździ po świecie i wmawia wszystkim, że jesteśmy dumnym narodem, bez skazy. Ta dziwna kampania niestety ukrywa zjawiska, być może nawet bardziej niebezpieczne, które mają miejsce w kraju, o których właściwie się nie mówi. Mam tu na myśli prace nad nowym kodeksem pracy, które idą bardzo szybko. Muszę tu państwa zaniepokoić, bo jest się czego bać. Rząd szykuje nam bardzo poważne, antypracownicze zmiany, które mogą uderzyć w miliony Polek i Polaków - komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • Niebezpieczne zmiany dotyczące urlopów

  Do marca 2018 r. ma powstać nowa wersja Kodeksu pracy. Pracownikowi na umowie o pracę będzie od razu przysługiwał 26-dniowy urlop. Ma jednak zniknąć możliwość dorabiania na urlopie u innego pracodawcy albo dla naszej firmy, ale na podstawie innej umowy.
 • Antyrządowe protesty w Paryżu

  Trwają protesty przeciwko reformie kodeksu pracy we Francji. Na paryskim Placu Republiki, gdzie dotarło czoło pochodu, doszło do zamieszek.