kodeks drogowy

Artykuły - Kodeks drogowy (12)

 • Od dziś ważne zmiany dla naszych kierowców

  Od dziś ważne zmiany dla naszych kierowców

  Od dziś można wyrabiać zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne. Wchodzące w życie zmiany to efekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym.
 • KGP: Będziemy karać poruszających się hulajnogami

  KGP: Będziemy karać poruszających się hulajnogami

  Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w zeszłym tygodniu, że elektryczne hulajnogi będą traktowane jak pojazdy. Dodał, że projekt nowelizacji przepisów jest już "praktycznie gotowy".
 • System start-stop pozwala unikać mandatów? Prawo musi iść szybciej za rozwojem technologii

  System start-stop pozwala unikać mandatów? Prawo musi iść szybciej za rozwojem technologii

  W myśl art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, kierującemu nie wolno używać telefonu, trzymając słuchawkę lub mikrofon w ręce. Ale według orzecznictwa Sądu Najwyższego, włączony silnik oznacza, że przystępujemy do jego prowadzenia. A to już może być uznane za "stadialną formę usiłowania kierowania pojazdem".
 • Uprościć przepisy, bo i tak nikt ich nie zna

  Uprościć przepisy, bo i tak nikt ich nie zna

  Polski kodeks drogowy należy do najbardziej skomplikowanych w Europie. Naczelna ustawa, czy Prawo o ruchu drogowym liczy 152 artykuły, każdy z nich składa się z kilkunastu tzw. ustępów, te ustępy mają z kolei punkty, podpunkty itd. Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych zawiera 115 paragrafów. Samych znaków drogowych mamy ponad 230! A prawda jest taka, że stuprocentową znajomością tych wszystkich przepisów może się wykazać w Polsce co najwyżej kilkunastu ekspertów. Zwykli kierowcy mają o prawie drogowym tylko mgliste pojęcie.
 • Pieszy i rowerzysta - zasady bezpieczeństwa na drodze

  Pieszy i rowerzysta - zasady bezpieczeństwa na drodze

  Wraz z wiosenną pogodą zwiększa się ilość interwencji do zdarzeń drogowych, w których pokrzywdzonymi są piesi i rowerzyści. Policja apeluje, by kierowcy uważali na tą grupę uczestników ruchu drogowego i przypomina, co powinien mieć przy sobie pieszy i rowerzysta, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.
 • Przepisy drogowe

  Prawo o ruchu drogowym
 • Brytyjski kodeks drogowy już po polsku!

  Brytyjski kodeks drogowy już po polsku!

  Na brytyjskim rynku pojawiło się właśnie polskie tłumaczenie brytyjskiego kodeksu drogowego. Wydawcą tej szczególnej publikacji jest Emano Translation Services, polskie wydawnictwo specjalizujące się w opracowywaniu i dostarczaniu materiałów przygotowujących do zdawania egzaminów na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii w języku polskim. To pierwsza publikacja tego rodzaju.
 • Irlandzki kodeks drogowy dostępny po polsku

  Irlandzki kodeks drogowy dostępny po polsku

  Z myślą o zmniejszeniu liczby wypadków drogowych, których sprawcami i ofiarami są imigranci, irlandzki kodeks drogowy (The Rules of the Road) został przetłumaczony na polski, rosyjski i chiński.
 • 150 km/h po włoskich drogach

  W Włoszech od wczoraj obowiązuje nowy kodeks drogowy, który zezwala pędzić po niektórych autostradach z dopuszczalną prędkością 150 kilometrów na godzinę. Na razie tego typu dróg jest we Włoszech około 500 kilometrów, ale ich długość będzie rosła.
 • Od 1 stycznia nowy Kodeks Drogowy!

  Pierwszeństwo dla tramwajów i gimbusów, prawo jazdy dla osiemnastolatków, jasne określenie zasad przewożenia dzieci i używania telefonów komórkowych - to tylko niektóre ze zmian w Kodeksie Drogowym, jakie zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Zmian jest bardzo dużo, bo aż kilkadziesiąt.

Filmy - Kodeks drogowy (1)

 • Rowerzystom będzie łatwiej

  Zmiany w kodeksie drogowym - najważniejszą z nich jest zasada, że cyklista jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem.