kodeks

Artykuły - Kodeks (383)

 • Kpa na nowych zasadach. Pierwsze efekty już widać

  Kpa na nowych zasadach. Pierwsze efekty już widać

  Krótsze postępowanie administracyjne, relacje na linii obywatel-administracja oparte na partnerskich zasadach, kary administracyjne adekwatne do przypadków naruszeń prawa - to główne cele znowelizowanego Kodeksu postępowania administracyjnego, które weszły w życie 1 czerwca i stanowią część szerszej reformy ekosystemu prawnego w Polsce, czyli pakietu 100 Zmian dla firm.
 • Nie będzie ustawy antyodorowej, tylko kodeks dobrych praktyk

  Nie będzie ustawy antyodorowej, tylko kodeks dobrych praktyk

  - Nie będzie ustawy antyodorowej, resort środowiska przygotuje tylko kodeks dobrych praktyk dla podmiotów emitujących uciążliwe zapachy - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef resortu środowiska Janusz Ostapiuk. Projekt kodeksu ma być gotowy do końca roku.
 • Rząd chce kompleksowo uregulować prowadzenie firmy

  Rząd chce kompleksowo uregulować prowadzenie firmy

  Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia ustawy - Prawo działalności gospodarczej, która reguluje kwestie związane m.in. z przyjaznymi dla przedsiębiorców zasadami prowadzenia działalności gospodarczej, kontrolą u przedsiębiorcy i załatwianiem spraw związanych z prowadzeniem firmy.
 • Lewiatan chce zmian w przepisach o podróżach służbowych

  Lewiatan chce zmian w przepisach o podróżach służbowych

  Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, a także w dodatkowym miejscu pracy powinny przysługiwać należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową - uważa Konfederacja Lewiatan.
 • Ważne zmiany w Kodeksie spółek handlowych

  Ważne zmiany w Kodeksie spółek handlowych

  Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks spółek handlowych, wprowadza ona dalsze ułatwienia dla spółek rejestrowanych przez internet. Zmiany dotyczą także obniżenia opłat sądowych od wniosków o wpis do rejestru spółek, oraz zmian umowy w zakresie tych czynności, które będą wykonywane w systemie teleinformatycznym i za jego pośrednictwem zgłaszane. Będzie to możliwe w przypadku spółek, których umowy zawarto z wykorzystaniem tego systemu.
 • Nowy kodeks zmieni zasady podatkowe i administrację

  Nowy kodeks zmieni zasady podatkowe i administrację

  W resorcie gospodarki RP trwają prace przy nowym kodeksie podatkowym. Znany jest już wstępny harmonogram prac i rekomendacje zmian. Założenia mają być znane do końca 2015 roku.
 • Rewolucja w składkach - teraz zapłacą tylko 336 złotych

  Rewolucja w składkach - teraz zapłacą tylko 336 złotych

  Pakiet startowy PO, czyli propozycja ułatwień dla początkujących przedsiębiorców lub wracających na rynek, to - według zapowiedzi - pierwsza z wielu w tym roku. Pomysłodawca pakietu, poseł Adam Szejnfeld podkreśla, że najważniejszym projektem będzie ukończenie prac nad kodeksem budowlanym, który ma przyspieszyć działania inwestorów w Polsce.
 • Czy warto zakładać jednoosobową spółkę z o.o.?

  Czy warto zakładać jednoosobową spółkę z o.o.?

  Spółka z o.o. może być wieloosobowa lub mieć tylko jednego wspólnika. Szczególne regulacje dotyczące funkcjonowania spółki jednoosobowej powinny jednak skłaniać do rozważenia, czy aby uniknąć różnych niedogodności, wspólnik nie powinien wyzbyć się jednego udziału, aby spółka stała się dwuosobowa. Dotyczy to w szczególności spółek, w których jedynym udziałowcem jest osoba fizyczna
 • "Umowa śmieciowa" - prawa i obowiązki

  "Umowa śmieciowa" - prawa i obowiązki

  W przypadku umowy „śmieciowej” masz o wiele mniej praw, niż kiedy podpiszesz umowę o pracę
 • Zmiana w kodeksie: Pijany rowerzysta bez więzienia

  Zmiana w kodeksie: Pijany rowerzysta bez więzienia

  Pijany rowerzysta już nie pójdzie do więzienia. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która zakłada, że jazda rowerem po alkoholu będzie wykroczeniem, a nie przestępstwem. - To przede wszystkim dobra wiadomość dla podatników - komentuje zmianę przepisów Marcin Hyła ze Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.