klimatolog

Artykuły - Klimatolog (10)

 • "Mikrowybuchy" - czy ta teoria rozwiązuję zagadkę Trójkąta Bermudzkiego?

  "Mikrowybuchy" - czy ta teoria rozwiązuję zagadkę Trójkąta Bermudzkiego?

  Niedawno w internecie pojawiły się doniesienia, jakoby dwójka naukowców wreszcie rozwiązała zagadkę Trójkąta Bermudzkiego. Okazuje się jednak, że ich odkrycia zostały "źle zinterpretowane" i że tajemnica wciąż pozostaje nierozwikłana.
 • Prof. Tryjanowski: Na ociepleniu wygrają ci, których nie lubimy

  Prof. Tryjanowski: Na ociepleniu wygrają ci, których nie lubimy

  W cieplejszym świecie najlepiej odnajdą się ci, którzy się najszybciej adaptują. Tak się składa, że zwykle są to ci, których bardzo nie lubimy, pasożyty i patogeny - mówi biolog środowiskowy, prof. Piotr Tryjanowski.
 • Fizycy: Przez ocieplenie oceany zmienią się nie do poznania

  Fizycy: Przez ocieplenie oceany zmienią się nie do poznania

  Większość energii globalnego ocieplenia powoduje ogrzewanie nie tyle atmosfery, co oceanów. To, plus zakwaszenie wód może sprawić, że za kilkaset lat oceany będą zupełnie inne niż dziś - mówili fizycy na spotkaniu w Warszawie.
 • Oficjalny raport ONZ nt. klimatu

  Oficjalny raport ONZ nt. klimatu

  Aktywność człowieka jest główną przyczyną globalnego ocieplenia, jakie obserwujemy od ponad pół wieku. Prawdopodobieństwo, że tak jest, wynosi 95 proc. - wynika z nowego raportu ekspertów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) .
 • Klimatolog: Trąby powietrzne nie są w Polsce niczym wyjątkowym

  Klimatolog: Trąby powietrzne nie są w Polsce niczym wyjątkowym

  Trąby powietrzne występujące obecnie w Polsce nie są niczym wyjątkowym, bo w naszym klimacie występują od zawsze - uważa klimatolog dr hab. Halina Lorenc z IMiGW. Zaznaczyła jednak, że w ostatnich 10 latach w Polsce klimatolodzy obserwują częstsze ich występowanie.
 • Klimatolog: Damy sobie radę ze zmianami klimatu

  Wahania klimatu doprowadzały w przeszłości do upadku cywilizacji. Jednak nasza, technicznie zaawansowana społeczność poradzi sobie z kaprysami pogody - uważa klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk.
 • Wiosna za progiem

  Wiosna za progiem

  W sobotę o godz. 18.32 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Czy będzie ją można od razu poczuć? Są już jej pierwsze oznaki, ale - jak zauważa klimatolog - wiosen jest parę. W dodatku są osoby, którym radosna wiosna psuje nastrój - dodaje psycholog.
 • Pekin - laboratorium dla klimatologów

  Pekin - laboratorium dla klimatologów

  Igrzyska Olimpijskie w Pekinie stały się okazją do przeprowadzenia badań nad klimatem. Zwykle nad Pekinem wisi smog, który pięciokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia. Na czas igrzysk chińskie władze zredukowały szkodliwą emisję o 60%, zamykając liczne zakłady przemysłowe i zmniejszając liczbę samochodów poruszających się po ulicach stolicy.
 • Na dwoje klimatolog wróżył

  Na dwoje klimatolog wróżył

  Trzy dni po ogłoszeniu w Paryżu raportu, z którego wynika, że klimat na Ziemi ociepla się głównie z winy człowieka, w Londynie zebrała się grupa badaczy, aby poinformować, że przekonujących dowodów na to nie ma.
 • Tortem w klimatologa

  Niezależne grupy obrońców środowiska oprotestowują przebieg Konferencji Klimatycznej w Hadze. Uważają, że za dużo tam polityki i ekonomii, a za mało rzeczywistej troski o środowisko.