Fakty - klimat

Artykuły - Klimat (105)

 • Szymański: Polityka klimatyczna to dla Polski sprawa strategiczna

  Szymański: Polityka klimatyczna to dla Polski sprawa strategiczna

  - Konflikt o kształt polityki klimatycznej w Unii Europejskiej to nie jest mała różnica zdań. Z punktu widzenia Polski to sprawa strategiczna - mówi w rozmowie z INTERIA.PL europoseł PiS Konrad Szymański, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim.
 • Szczyt bezsensu

  Szczyt bezsensu

  Organizacja zakończonego właśnie w Warszawie szczytu klimatycznego kosztowała polskich podatników ponad 100 milionów złotych. Konferencja nie przyniosła nic poza ogólnikami, ale ściągnęła na nasz kraj gromy w zachodnich mediach. Mimochodem przypomniała za to o olbrzymim energetycznym problemie naszego kraju.
 • Annan przed COP19: Walka z ociepleniem klimatu walką o przeżycie

  Annan przed COP19: Walka z ociepleniem klimatu walką o przeżycie

  Były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan na łamach niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" przed rozpoczynającym się w Warszawie ONZ-owskim szczytem klimatycznym COP19 ostrzegł w sobotę przed skutkami fiaska walki z globalnym ociepleniem Ziemi.
 • Rekordowy rok. "Lód topniał w zastraszającym tempie"

  Rekordowy rok. "Lód topniał w zastraszającym tempie"

  W roku 2012 ekstremalne zjawiska pogodowe wystąpiły na całym świecie, zwłaszcza na półkuli północnej, gdzie padły liczne rekordy gorąca, topnienia lodu w Arktyce oraz występowały fale skrajnego zimna - podała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
 • Porozumienie na szczycie klimatycznym ONZ

  Porozumienie na szczycie klimatycznym ONZ

  Udało się osiągnąć porozumienie na szczycie klimatycznym ONZ w Durbanie. Uczestnicy szczytu przyjęli "mapę drogową", zmierzającą do zawarcia w 2015 roku paktu klimatycznego, obejmującego wszystkie państwa emitujące najwięcej gazów cieplarnianych.
 • Rozpoczęła się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie

  W Durbanie na wschodzie RPA rozpoczęła się 17. konferencja klimatyczna ONZ. Przez 12 dni największe gospodarki będą m.in. prowadzić negocjacje na temat przyszłości Protokołu z Kioto. Pierwszy okres jego obowiązywania wygasa z końcem 2012 r.
 • USA: Klimat ociepla się wolniej niż poprzednio

  Popioły wulkaniczne i sadze ze spalania tradycyjnych paliw znacznie spowolniły ocieplanie się klimatu na Ziemi - stwierdzili naukowcy w raporcie z badań, opublikowanym w periodyku "Science".
 • Wpływ Słońca na klimat nie taki, jak myśleliśmy

  Wpływ Słońca na klimat nie taki, jak myśleliśmy

  Spadek aktywności Słońca wcale nie musi prowadzić do ochłodzenia na Ziemi - twierdzą brytyjscy i amerykańscy naukowcy. Ich badania, prowadzone przy pomocy satelity SORCE (Solar Radiation and Climate Experiment) pokazały, że związek aktywności tej gwiazdy z temperaturą na naszej planecie jest daleko bardziej skomplikowany, niż myśleliśmy.
 • Do 2100 roku temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza

  Do 2100 roku temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza

  Berlin będzie miał pod koniec bieżącego stulecia podobny klimat, jaki występuje obecnie w hiszpańskim mieście Salamanka - wynika z obliczeń ekspertów uczestniczących w spotkaniu w Bonn.
 • Im cieplej, tym więcej emigrantów z Meksyku

  Ocieplenie klimatu spowoduje napływ do USA większej liczby przybyszy z Meksyku - przestrzegają eksperci do spraw ochrony środowiska naturalnego z Uniwerytetu Princeton. Wg naukowców, zmniejszenie zbiorów rolnych o 10 proc., to 2 proc. więcej meksykańskich imigrantów.