kleszcze

Artykuły - Kleszcze (50)

 • Stworzono syntetyczne białka ze śliny kleszczy. Pomogą w walce z COVID-19?

  Stworzono syntetyczne białka ze śliny kleszczy. Pomogą w walce z COVID-19?

  ​Ukąszenia kleszczy są zazwyczaj problematyczne. Okazuje się jednak, że w ślinie tych pajęczaków znajduje się białko będące kluczowym elementem niektórych leków. Naukowcy z Australii po raz pierwszy dokonali syntezy tego białka. Może ono odgrywać ważną rolę w zapobieganiu szkodliwym reakcjom immunologicznym.
 • Uważaj! Grasują nawet na osiedlowych trawnikach

  Uważaj! Grasują nawet na osiedlowych trawnikach

  Przyszła wiosna, zniesiono zakaz wstępu do lasów i parków. Ruszając na dobroczynny dla zdrowia i samopoczucia spacer pamiętajmy, że możemy natknąć się na kleszcze. Nie każde ukąszenie tego pajęczaka powoduje boreliozę czy inną chorobę, ale warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Tym bardziej, że spotkasz je nawet na trawniku przed blokiem.
 • Co warto wiedzieć o boreliozie

  Co warto wiedzieć o boreliozie

  Sanepid alarmuje o wyjątkowo wysokim stopniu zachorowań na boreliozę. Czy jest to choroba uleczalna? Jak rozpoznać rumień pojawiający się przy tym schorzeniu? Odpowiedzi na te i inne istotne pytania udziela lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista endokrynolog i specjalista chorób wewnętrznych.
 • To może przydarzyć się każdemu - kleszcz doprowadził do paraliżu

  To może przydarzyć się każdemu - kleszcz doprowadził do paraliżu

  Pewna matka z Kolorado podzieliła się na Facebooku ostrzeżeniem po tym, jak jej córka doznała rzadkiej formy paraliżu po nocnej wyprawie kempingowej.
 • Co warto wiedzieć o boreliozie?

  Co warto wiedzieć o boreliozie?

  Już z początkiem maja sanepid alarmował o wyjątkowo wysokim stopniu zachorowań na boreliozę. Czy jest to choroba uleczalna? Jak rozpoznać rumień pojawiający się przy tym schorzeniu? Odpowiedzi na te i inne istotne pytania udziela lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista endokrynolog i specjalista chorób wewnętrznych.
 • W Azji atakuje nowy wirus przenoszony przez kleszcze

  W Azji atakuje nowy wirus przenoszony przez kleszcze

  ​W Chinach szaleje nowy wirus, przenoszony przez kleszcze. Nowy patogen został nazwany wirusem Alongshan (ALSV), po mieście w północno-wschodnich Chinach, gdzie go po raz pierwszy namierzono.
 • Jak rozpoznać, że zaraziliśmy się boreliozą?

  Jak rozpoznać, że zaraziliśmy się boreliozą?

  W 2018 r. zanotowano w Polsce ponad 20 tys. przypadków zachorowań na boreliozę, jak wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Poniżej prezentujemy fragment książki Darina Ingelsa "Borelioza. Jak się chronić, jak rozpoznać i jak radzić sobie ​z objawami", z którego dowiecie się, jakie objawy mogą oznaczać, że zostaliśmy zarażeni tą groźną chorobą.
 • Kleszczofobia nie jest zdrowa

  Kleszczofobia nie jest zdrowa

  Wiosna sprzyja wypadom do parków i lasów. A w nich już od lutego na swoich żywicieli czekają kleszcze. Z obawy przed chorobami roznoszonymi przez te pajęczaki coraz więcej ludzi rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu. Może to być nawet jedna czwarta z nas. Takie zachowanie to błąd!
 • Gdzie jest ich najwięcej?

  Gdzie jest ich najwięcej?

  Sprawdź, gdzie się kryją niebezpieczne pajęczaki.
 • Ukąszenie kleszcza - co dalej robić?

  Ukąszenie kleszcza - co dalej robić?

  Rozpoczyna się majówka, pogoda sprzyja spacerom, a także - niestety - kleszczom. Trzeba uważać. Aż 40 proc. kleszczy może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed nimi ochronić? Co zrobić, kiedy ukąsił nas kleszcz?

Filmy - Kleszcze (20)

 • Kleszcze - dlaczego wybierają akurat nas?

  W sezonie wiosenno-letnim męczą nas najróżniejsze skrzydlate, skaczące lub chodzące potworki. Najbardziej uciążliwe są komary i kleszcze. Czy możemy się przed nimi ochronić? Dlaczego na swoich żywicieli wybierają akurat nas… Wpływ ma na to wiele czynników.
 • Jak się bronić przed kleszczami? „Na boreliozę znamy leki, na kleszczowe zapalenie mózgu niestety nie”

  Dr inż. Anna Wierzbicka opowiedziała czym różni się borelioza od kleszczowego zapalenia mózgu. Jak się bronić przed kleszczami? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dawniej nie docierały do Polski, teraz mogą nam zagrażać

  Polska to nie egzotyczna Australia, gdzie żyje tak wiele jadowitych zwierząt. Ukąszenia rodzimych pająków, owadów lub żmij są śmiertelne tylko w nielicznych nieszczęśliwych przypadkach, gdy nastąpi wstrząs anafilaktyczny. W naszym klimacie możemy na razie czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o jadowite stworzenia, ale coraz częściej słyszymy o owadach i pajęczakach, które wędrują z cieplejszych kontynentów i pojawiają się w Europie.Czy są dużo groźniejsze od europejskich gatunków?
 • Uwaga na kleszcze w miastach. „Nie mamy już srogich zim”

  Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przenosi wiele groźnych chorób, które mogą zakończyć się nawet śmiercią. Kleszczy jest coraz więcej w Polsce ze względu na ciepłe zimy. Jak w takim razie się przed nimi bronić? Czy opryski są dobrym pomysłem? Na te pytania w studiu „Dzień Dobry TVN” odpowiedział internista Paweł Grzesiowski. (Dzień Dobry TVN/x-news)