kleszcze

Artykuły - Kleszcze (56)

Filmy - Kleszcze (13)

 • Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?

  Wiosenne spacery, na które tak długo czekaliśmy, mają niestety jedną poważną wadę – czyhające wśród zieleni kleszcze. W Polsce boreliozę diagnozuje się u tysięcy osób, a niestety nie ma na nią szczepionki. Trwają dopiero prace nad nią. Natomiast można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Żaden preparat, czy to syntetyczny, kupiony w aptece, czy wykonany w domu, nie zabezpieczy nas oczywiście w 100% przed kleszczami, ale na pewno odstraszy wiele z tych pasożytów. A nigdy nie wiadomo, czy akurat właśnie ten jeden, przenoszący boreliozę, nie zrezygnuje z ugryzienia nas dzięki prostemu domowemu sposobowi.
 • Kleszcze - dlaczego wybierają akurat nas?

  W sezonie wiosenno-letnim męczą nas najróżniejsze skrzydlate, skaczące lub chodzące potworki. Najbardziej uciążliwe są komary i kleszcze. Czy możemy się przed nimi ochronić? Dlaczego na swoich żywicieli wybierają akurat nas… Wpływ ma na to wiele czynników.
 • Dawniej nie docierały do Polski, teraz mogą nam zagrażać

  Polska to nie egzotyczna Australia, gdzie żyje tak wiele jadowitych zwierząt. Ukąszenia rodzimych pająków, owadów lub żmij są śmiertelne tylko w nielicznych nieszczęśliwych przypadkach, gdy nastąpi wstrząs anafilaktyczny. W naszym klimacie możemy na razie czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o jadowite stworzenia, ale coraz częściej słyszymy o owadach i pajęczakach, które wędrują z cieplejszych kontynentów i pojawiają się w Europie.Czy są dużo groźniejsze od europejskich gatunków?
 • Ten jeden może cię zarazić. Jak go odstraszyć?

  Wiosenne spacery, na które tak długo czekaliśmy, mają niestety jedną poważną wadę – czyhające wśród zieleni kleszcze. W ubiegłym roku w Polsce boreliozę zdiagnozowano u ponad 20 tys. osób, a nie ma na nią szczepionki. Trwają dopiero prace nad nią. Natomiast można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Żaden preparat, czy to syntetyczny, kupiony w aptece, czy wykonany w domu, nie zabezpieczy nas oczywiście w 100% przed kleszczami, ale na pewno odstraszy wiele z tych pasożytów. A nigdy nie wiadomo, czy akurat właśnie ten jeden, przenoszący boreliozę, nie zrezygnuje z ugryzienia nas dzięki prostemu domowemu sposobowi.