KL Auschwitz

Artykuły - KL Auschwitz (22)

 • Serie A. Delegacja klubu Lazio udaje się na teren obozu Auschwitz

  Serie A. Delegacja klubu Lazio udaje się na teren obozu Auschwitz

  Delegacja rzymskiego piłkarskiego klubu Lazio złoży w niedzielę wizytę na terenie nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Podróż ta odbędzie się rok po antysemickim skandalu wywołanym przez grupę kibiców drużyny, potępionym we Włoszech i za granicą.
 • Czy młodzi zrozumieją gest papieża w Auschwitz?

  Czy młodzi zrozumieją gest papieża w Auschwitz?

  - Papież Franciszek różnymi sposobami uczy młodych, co to znaczy cywilizacja miłości. Dzisiejsza cisza była jak głośny krzyk: nigdy więcej! Jestem pewien, że młodzi to zrozumieją - mówi Interii teolog, ks. prof. Andrzej Kiciński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
 • 24 listopada 1947 r. Pierwszy proces oświęcimski

  24 listopada 1947 r. Pierwszy proces oświęcimski

  „Znęcanie się nad i tak nadmiernie udręczonymi więźniami dowodzi wielkiego zezwierzęcenia tych oskarżonych (…). Oskarżeni brali udział w tych zabójstwach z potrzeby wewnętrznej zabijania, a nie w wykonaniu rozkazu przełożonych. Gdyby bowiem nie odczuwali potrzeby zabijania, to albo okazywaliby więźniom współczucie, albo też byliby dla nich obojętni, lecz nie znęcaliby się nad nimi” - brzmiał fragment uzasadnienia w procesie członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
 • Lider Machine Head w KL Auschwitz: Zastanówmy się, jak być lepszymi ludźmi

  Lider Machine Head w KL Auschwitz: Zastanówmy się, jak być lepszymi ludźmi

  Przed dzisiejszym koncertem w Krakowie (wtorek, 15 września), wokalista Machine Head Robb Flynn odwiedził niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.
 • Rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz

  Rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz

  Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz rozpoczną się w piątek w Tarnowie. 14 czerwca 1940 r. z tamtejszego dworca wyjechał pociąg wiozący 728 mężczyzn.
 • Były więzień Auschwitz ustalił skład Cyklonu B

  Były więzień Auschwitz ustalił skład Cyklonu B

  Po roku od powrotu z Auschwitz, jego były włoski więzień ustalił skład Cyklonu B, używanego w komorach gazowych w obozów koncentracyjnych. Produkcja tej substancji była objęta ścisłą tajemnicą w czasie wojny. Tym byłym więźniem był znany pisarz Primo Levi z Turynu, który z wykształcenia był chemikiem.
 • Marsz Śmierci: Jedno z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej

  Marsz Śmierci: Jedno z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej

  17 stycznia 1945 roku z KL Auschwitz Niemcy w mroźny i śnieżny dzień wyprowadzili około 56 tysięcy wycieńczonych więźniów, którzy mieli przemaszerować do Loslau (ówczesna nazwa Wodzisławia Śląskiego), a następnie zostać przetransportowani do III Rzeszy. W ciągu czterech dni marszu zginęło 600 osób. - Wyjście poza druty obozu wielu więźniów przyjęło z nadzieją, która jednak gasła w obliczu spotykanych na poboczach ciał obozowych kolegów – tak realia Marszu Śmierci opisuje w rozmowie z Interią Piotr Hojka z Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim.
 • „SZ” o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz: „Kłopotliwa lista gości”

  „SZ” o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz: „Kłopotliwa lista gości”

  „Sueddeutsche Zeitung” pisze o problematycznej liście gości na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz.
 • 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau

  27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau

  W wyzwoleniu obozu Auschwitz wzięły udział cztery dywizje piechoty (100, 107, 148 i 322) 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego. W sobotę, 27 stycznia, przed południem zwiadowcy 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty weszli na teren podobozu Monowitz.
 • KL Auschwitz w obiektywie Wilhelma Brasse

  KL Auschwitz w obiektywie Wilhelma Brasse

  3 grudnia 1917 r. w Żywcu, w domu rodziny Brasse przyszedł na świat chłopiec - ku czci cesarza, nadano mu imię Wilhelm. Jako dwudziestotrzyletni mężczyzna, w jednym z pierwszych transportów, trafił do KL Auschwitz. Kilka miesięcy później znalazł się w specjalnym komando, wykonującym m.in. fotografie więźniów, oraz dokumentację doświadczeń medycznych.