kilometrówki

Artykuły - Kilometrówki (11)

 • Koszty dotyczące używania samochodów osobowych w księdze

  Koszty dotyczące używania samochodów osobowych w księdze

  Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą ponoszą koszty związane z używaniem samochodów osobowych. Na potrzeby firmy przedsiębiorcy użytkują samochody stanowiące składniki majątku firmy, swoje prywatne pojazdy lub korzystają z wynajętych. Sposób rozliczenia wydatków na samochody osobowe wpływa na ich ewidencję w księdze podatkowej.
 • Zmiany zasad rozliczania samochodów w działalności gospodarczej

  Zmiany zasad rozliczania samochodów w działalności gospodarczej

  Ministerstwo Finansów przygotowuje znaczące zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Planowanym terminem wejścia w życie zmian jest 1 stycznia 2019 r.
 • Ustalanie dochodu ze zbycia samochodu rozliczanego "kilometrówką" - odpowiedź resortu finansów na pytanie naszego Wydawnictwa

  Ustalanie dochodu ze zbycia samochodu rozliczanego "kilometrówką" - odpowiedź resortu finansów na pytanie naszego Wydawnictwa

  W Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 15 z 2017 r., w artykule pt. "Przychód ze sprzedaży samochodu rozliczanego "kilometrówką" to przychód z działalności gospodarczej" przedstawiliśmy odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej na nasze pytanie dotyczące przyporządkowania do właściwego źródła przychodu uzyskanego ze sprzedaży samochodu osobowego rozliczanego w kosztach firmy osoby fizycznej w ramach kilometrówki.
 • Prokuratura umorzyła śledztwo ws. "kilometrówek"

  Prokuratura umorzyła śledztwo ws. "kilometrówek"

  Umorzono śledztwo ws. rozliczania przez posłów z lat 2005-2007 ryczałtów za dojazdy prywatnym autem, czyli tzw. kilometrówek. Sprawa dotyczyła 107 ówczesnych posłów. Brak było podstaw do przyjęcia, iż posłowie dopuścili się oszustwa - uznała prokuratura.
 • Śledztwo w sprawie "kilometrówek" umorzone

  Śledztwo w sprawie "kilometrówek" umorzone

  Umorzono śledztwo w sprawie "kilometrówek" 25 posłów, w tym marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego - poinformowała prokuratura.
 • Prokuratura sprawdza liczniki aut Sikorskiego

  Prokuratura sprawdza liczniki aut Sikorskiego

  Prokuratura wystąpiła do firm ubezpieczeniowych o stan liczników czterech prywatnych samochodów, z których od 2007 roku jako poseł korzystał Radosław Sikorski. Chce zbadać, czy obecny marszałek Sejmu jako szef MSZ nie złamał prawa, pobierając 80 tys. zł ryczałtu na służbowe podróże prywatnymi autami - informuje tvn24.pl.
 • Składka zdrowotna od niskiej pensji i kilometrówki

  Składka zdrowotna od niskiej pensji i kilometrówki

  W przypadku gdy obok pensji zasadniczej pracodawca dokonuje pracownikowi wypłaty z tytułu zwrotu kosztów używania do celów służbowych w jazdach lokalnych prywatnego samochodu - np. w formie kilometrówki - składki ubezpieczeniowe powinien w zasadzie naliczyć tylko od wypłacanej pensji. Tak będzie oczywiście tylko wtedy, gdy wypłacana kilometrówka nie przekracza określonych limitów. Jeśli jednak pracownik uzyskuje wynagrodzenie w niskiej kwocie, mogą wówczas powstać wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia składki zdrowotnej, a w zasadzie jej obniżenia do wysokości zaliczki na podatek.
 • Użytkowanie prywatnych aut w firmie będzie bardziej opłacalne

  Użytkowanie prywatnych aut w firmie będzie bardziej opłacalne

  Od stycznia mają wzrosnąć, niezmieniane już od kilku lat, stawki tzw. kilometrówki. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć w koszty więcej wydatków związanych z użytkowanymi w firmie samochodami osobowymi. Stawka dla aut z małymi silnikami ma wzrosnąć o ok. 86 procent.
 • KIG chce wyższej kilometrówki

  KIG chce wyższej kilometrówki

  Krajowa Izba Gospodarcza w piśmie skierowanym do Ministra Infrastruktury zaapelowała o podwyższenie wysokości maksymalnych stawek zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (tzw. kilometrówka).
 • Gdy kilometrówka limituje koszty

  Gdy kilometrówka limituje koszty

  Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wykorzystywanie w działalności gospodarczej samochodów osobowych niebędących składnikami majątku firmy. Z użytkowaniem takich aut wiąże się szereg obostrzeń dotyczących kosztów podatkowych.