kilar

Artykuły - Kilar (26)

 • Nagroda im. Wojciecha Kilara

  Nagroda im. Wojciecha Kilara

  Podczas finałowego koncertu 7. Festiwalu Muzyki Filmowej ogłoszono ustanowienie Nagrody im. Wojciecha Kilara. Inicjatywę ogłoszono podczas uroczystej Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej: FMF świętuje 100-lecie ASCAPu, która odbyła się w niedzielę, 28 września, wieczorem, w Hali Ocynowni Arcellor Mittal Polska w Krakowie.
 • Międzyzdroje czekają na gwiazdy

  Międzyzdroje czekają na gwiazdy

  Około 100 gwiazd ekranu, sceny i estrady gościć będzie rozpoczynający się w czwartek Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydarzenie zainauguruje koncert "Kilar i film" poświęcony pamięci kompozytora.
 • Ostatni film Wojciecha Kilara

  Ostatni film Wojciecha Kilara

  Od trzech dni w Alvernia Studios orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia nagrywa muzykę do ostatniego projektu Wojciecha Kilara - filmu "Obce ciało" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
 • Pożegnano kompozytora Wojciecha Kilara

  Pożegnano kompozytora Wojciecha Kilara

  Przy dźwiękach jego własnych utworów, żegnano w sobotę Wojciecha Kilara. Pogrzeb kompozytora w Katowicach, miał charakter państwowy; obecni na nim politycy podkreślali w przemówieniach wagę twórczości Kilara dla polskiej kultury i jego przywiązanie do Śląska.
 • Pogrzeb Wojciecha Kilara

  Pogrzeb Wojciecha Kilara

  Uroczystość pożegnania zmarłego 29 grudnia wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara rozpoczęła się w sobotę w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Pogrzeb artysty ma charakter państwowy.
 • Wojciech Kilar: Najsłynniejsze tematy filmowe

  Wojciech Kilar: Najsłynniejsze tematy filmowe

  Był kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej. Na świecie znany był głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 obrazów. Przypominamy najsłynniejsze filmowe tematy Wojciecha Kilara.
 • Twórcy o Kilarze: Wzruszał do łez

  Twórcy o Kilarze: Wzruszał do łez

  Wojciech Kilar - wybitny kompozytor i pianista, twórca muzyki do ponad 130 filmów - zmarł w niedzielę, 29 grudnia, po długiej walce z chorobą. Miał 81 lat. Kompozytora wspominają Andrzej Wajda, z którym Kilar współpracował przy filmach "Ziemia obiecana" i "Pan Tadeusz" oraz Jerzy Hoffman i Kazimierz Kutz.
 • Nie żyje Wojciech Kilar

  Nie żyje Wojciech Kilar

  Nie żyje Wojciech Kilar - wybitny kompozytor i pianista, twórca muzyki do ponad 130 filmów. Artysta zmarł w niedzielę, 29 grudnia, nad ranem, po długiej walce z chorobą. Miał 81 lat. Od ponad 60 związany był z Górnym Śląskiem. Pogrzeb kompozytora odbędzie się 4 stycznia w Katowicach.
 • Kilar w Filharmonii Narodowej

  Kilar w Filharmonii Narodowej

  80. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara Filharmonia Narodowa w Warszawie uczci w sobotę koncertem. Zostaną wykonane cztery kompozycje jubilata: "Kościelec 1909", "Exodus", "Angelus" i jeden z najnowszych utworów - II Koncert fortepianowy.
 • 80. urodziny Wojciecha Kilara

  80. urodziny Wojciecha Kilara

  Wybitny kompozytor Wojciech Kilar kończy we wtorek, 17 lipca, 80 lat. Ma w dorobku wiele utworów symfonicznych i kameralnych, ale światową sławę przyniosła mu muzyka do filmów. W maju otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.