kierowca zawodowy

Artykuły - Kierowca zawodowy (13)

 • Minister Infrastruktury wydłużył normy czasu pracy kierowców

  Minister Infrastruktury wydłużył normy czasu pracy kierowców

  ​Minister Infrastruktury, w związku z trwającą pandemią zakażeń COVID-19, zdecydował się tymczasowo wydłużyć limity czasu pracy kierowców przewożących towary do 11 godzin dziennie z 9 godzin - poinformował resort infrastruktury w piątkowym komunikacie.
 • Polskim przewoźnikom będzie gorzej w UE

  Polskim przewoźnikom będzie gorzej w UE

  UE uzgodniła zmianę przepisów o kierowcach ciężarówek w przewozach międzynarodowych. Polska głosowała przeciw, bo w Europie środkowej ta reforma uchodzi za formę protekcjonizmu ze strony Zachodu.
 • Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla... kierowców?

  Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla... kierowców?

  Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna - wskazuje firma doradcza MC Kinsey. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 80 proc. czasu pracy [1], ponieważ tyle średnio zajmuje samo prowadzenie pojazdu. Według raportu PwC, w Polsce jest obecnie około 600-650 tys. zawodowych kierowców [2], ale - jak wskazują eksperci Personnel Service - w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy takich miejsc pracy.
 • Kary za odpoczynek w kabinie tira

  Kary za odpoczynek w kabinie tira

  Już nie na gorącym uczynku, tylko nawet 28 dni wstecz kontrolerzy mogą karać za spędzanie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie tira. Uwaga na nowe podejście inspekcji krajów Unii Europejskiej. Do restrykcyjnej Francji dołączyły też Holandia, Belgia, Anglia, Niemcy, a nawet Włochy, do których kierowcy często podróżowali, by odpocząć w samochodzie. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy euro.
 • Jeremi Mordasewicz: Branża transportowa znalazła się na zakręcie. Brakuje nawet 100 tys. kierowców

  Jeremi Mordasewicz: Branża transportowa znalazła się na zakręcie. Brakuje nawet 100 tys. kierowców

  W tym zawodzie można całkiem dobrze zarabiać, jak na standardy naszego rynku. Ale rodacy są coraz mniej skłonni wybierać prace uznawane za nieatrakcyjne. Kandydatów zniechęcają regularne wyjazdy z domów na kilka tygodni. Nie wystarczy kształcić więcej osób aspirujących do tego zawodu. Trzeba ułatwić im zdobycie uprawnień, żeby sprawnie zapełnić lukę. Ponadto, należy zabiegać o pracowników z zagranicy, głównie o Ukraińców. Skusić ich mogą przepisy związane z osiedlaniem się całych rodzin. O tym wszystkim mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
 • Sukces branży TSL. ZUS nie wstrzyma kierowców

  Sukces branży TSL. ZUS nie wstrzyma kierowców

  ZUS od wielu miesięcy wydawał decyzje odmowne w sprawie otrzymania zaświadczenia A1 dla zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców pracowników z państw trzecich, głównie z Ukrainy i Białorusi. Zdecydowanie nie wpływało to pozytywnie na sytuację branży transportowej, gdyż kierowca nie posiadający takiego zaświadczenia, nie miał w praktyce możliwości wykonywania przewozów międzynarodowych w UE np. we Francji. W połączeniu z niedoborem kierowców na rynku pracy, kwestia ta była w ostatnim czasie dużym problemem dla firm transportowych.
 • Czy kierowcy zawodowi będą zarabiać więcej?

  Czy kierowcy zawodowi będą zarabiać więcej?

  Podczas obrad Zespołu Trójstronnego ds. Transportu Drogowego strona rządowa przedstawiła propozycje nowelizacji Ustawy o czasie pracy kierowców, której najważniejszy punkt mówi o tym, że kierowcy zawodowi będą rozliczani jak pracownicy delegowani. Oznacza to nie tylko koniec podróży służbowych, ale także rewolucję związaną z systemem rozliczania wyjazdów międzynarodowych. Jak wpłynie to na polskie formy transportowe?
 • Wielki deficyt zawodowych kierowców. Czeka 50 tys. miejsc pracy

  Wielki deficyt zawodowych kierowców. Czeka 50 tys. miejsc pracy

  Branża alarmuje: w Polsce brakuje 50 tys. kierowców kategorii C i C+E. Przewoźnicy ratują się zatrudnianiem Ukraińców, ale to wciąż nie wystarcza. Eksperci podkreślą, że konieczne jest stworzenie odpowiednich szkół, a firmy związane z branżą same próbują organizować nowych pracowników.
 • Badania lekarskie pracowników-kierowców

  Samochód służbowy lub prywatny jest coraz bardziej rozpowszechnionym narzędziem pracy. W niektórych grupach zawodowych, jak w przypadku kierowców zawodowych, jest on niezbędny do wykonywania pracy. W innych branżach, związanych z zatrudnianiem pracowników mobilnych, również jest ważnym elementem wyposażenia stanowiska pracy.
 • Zagraniczne prawo jazdy dla kierowcy zawodowego

  Zagraniczne prawo jazdy dla kierowcy zawodowego

  W Polsce kierowca zawodowy zarabia średnio 10-15 zł na godzinę, w Niemczech - nawet 10-15 euro. Aby móc pracować za granicą w tym zawodzie, trzeba jednak spełniać określone wymagania. Oto kilka wskazówek.