kierowca TIRa

Artykuły - Kierowca TIRa (10)

 • Polskim przewoźnikom będzie gorzej w UE

  Polskim przewoźnikom będzie gorzej w UE

  UE uzgodniła zmianę przepisów o kierowcach ciężarówek w przewozach międzynarodowych. Polska głosowała przeciw, bo w Europie środkowej ta reforma uchodzi za formę protekcjonizmu ze strony Zachodu.
 • Europa sobie bez nas nie poradzi

  Europa sobie bez nas nie poradzi

  Terminowi, solidni, pracowici - tacy są polscy przewoźnicy i kierowcy, potentaci międzynarodowego transportu drogowego i kabotaży na terenie Unii Europejskiej. Nauczeni sprawnie dostosowywać się do nowości legislacyjnych i pokonywania barier związanych z prowadzeniem działalności przewozowej, tym razem mogą sobie nie poradzić. Ograniczenie dostępu do swobodnej i wolnej wymiany towarowej oraz wzrost kosztów pracowniczych to zbyt duże zmiany nawet dla wielkich graczy. Co to może oznaczać dla Europy - wyjaśnia Bartosz Najman, wiceprezes OCRK i Inelo.
 • Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla... kierowców?

  Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla... kierowców?

  Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna - wskazuje firma doradcza MC Kinsey. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 80 proc. czasu pracy [1], ponieważ tyle średnio zajmuje samo prowadzenie pojazdu. Według raportu PwC, w Polsce jest obecnie około 600-650 tys. zawodowych kierowców [2], ale - jak wskazują eksperci Personnel Service - w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy takich miejsc pracy.
 • Kary za odpoczynek w kabinie tira

  Kary za odpoczynek w kabinie tira

  Już nie na gorącym uczynku, tylko nawet 28 dni wstecz kontrolerzy mogą karać za spędzanie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie tira. Uwaga na nowe podejście inspekcji krajów Unii Europejskiej. Do restrykcyjnej Francji dołączyły też Holandia, Belgia, Anglia, Niemcy, a nawet Włochy, do których kierowcy często podróżowali, by odpocząć w samochodzie. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy euro.
 • Ustawa o czasie pracy kierowców: Minuta pracy w nocy załatwi dłuższy odpoczynek w dzień

  Ustawa o czasie pracy kierowców: Minuta pracy w nocy załatwi dłuższy odpoczynek w dzień

  Niejasne przepisy dotyczące pory nocnej spędzają sen z powiek przewoźnikom. Niewłaściwa interpretacja prawa może narazić ich w przyszłości na ogromne kary.
 • Wysokie kary finansowe utrudniają pracę ponad połowy polskich kierowców

  Wysokie kary finansowe utrudniają pracę ponad połowy polskich kierowców

  Transport drogowy to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Jednocześnie branża wciąż zmaga się z brakiem kierowców zawodowych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę INELO, właściciele i osoby zarządzające w firmach z tego sektora za największe utrudnienia uznają wysokie kary finansowe podczas kontroli oraz eurobiurokrację. Czy kierowcy również wskazują na te problemy w swojej codziennej pracy?
 • Płaca minimalna dla kierowców - Norwegowie wykorzystują niemiecki wytrych

  Płaca minimalna dla kierowców - Norwegowie wykorzystują niemiecki wytrych

  Norwegia wykorzystuje przetarte przez niemiecką ustawę MiLoG szlaki i wprowadza płacę minimalną dla zagranicznych kierowców autobusów i ciężarówek. Od 1 lipca stawka minimalna za godzinę pracy to 158,32 korony norweskie (1 NOK = 0,4632 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 10.08.2015 r.). Dodatkowo kierowcy muszą otrzymywać, zgodne z norweskimi stawkami, diety, w wysokości 307 NOK na dobę.
 • Niemcy: Pozew spedytorów przeciwko płacy minimalnej wpłynął do TK

  Niemcy: Pozew spedytorów przeciwko płacy minimalnej wpłynął do TK

  Spedytorzy z Polski, Węgier i Austrii zaskarżyli w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym przepisy ustawy zobowiązującej firmy zagraniczne do wypłacania płacy minimalnej kierowcom przejeżdżającym tranzytem przez Niemcy. TK potwierdził wpłynięcie pozwu.
 • Polski kierowca TIR-a z niemiecką pensją

  Polski kierowca TIR-a z niemiecką pensją

  Firma wysyłająca pracownika w podróż służbową do RFN będzie musiała zapłacić mu minimum 8,5 euro za godzinę. - Chcą nas wykończyć - twierdzi branża transportowa.
 • Kierowcy tirów na razie mogą spać spokojnie?

  Kierowcy tirów na razie mogą spać spokojnie?

  Rosja przełoży na grudzień podniesienie opłat za towary wwożone ciężarówkami - usłyszała nieoficjalnie w Komisji Europejskiej nasza brukselska korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginon. To ważna wiadomość dla polskich przewoźników, którzy obsługują 20 procent rosyjskiego rynku. Rosyjscy urzędnicy zapowiadali wprowadzenie gwarancji za przewożone ciężarówkami towary w ostatni piątek.