Katyń

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Katyń (cmentarz wojskowy) ,

Artykuły - Katyń (153)

 • Legitymacja Warty Poznań w katyńskim dole. Po niej rozpoznano Mariana Spoidę

  Legitymacja Warty Poznań w katyńskim dole. Po niej rozpoznano Mariana Spoidę

  Niełatwo się przegląda listę katyńską. Wiele osób zastrzelonych przez NKWD i zakopanych w grobach na trzy lata udało się zidentyfikować tylko dzięki charakterystycznym przedmiotom, które miały przy sobie. Wśród nich była jedna legitymacja klubu sportowego - Warty Poznań. Należała do reprezentanta Polski, olimpijczyka i trenera reprezentacji - Mariana Spoidy.
 • Andrzej Chyra: Nieporozumienie z Andrzejem Wajdą

  Andrzej Chyra: Nieporozumienie z Andrzejem Wajdą

  Kiedy Andrzej Wajda zaproponował mu rolę w filmie "Katyń", Andrzej Chyra zgodził się bez wahania. Ale podczas kolejnej rozmowy z reżyserem zrezygnował z udziału w tej produkcji. Zrobił to bo reżyser zaoferował mu zagranie innej postaci niż ta, na którą się najpierw umówili. Dopiero gdy zainterweniowała żona Wajdy, Krystyna Zachwatowicz, okazało się, że mistrzowi pomylili się bohaterowie. Nieporozumienie udało się wyjaśniać i Chyra ostatecznie zagrał w "Katyniu".
 • Jan Leon Ziółkowski: Ksiądz bohater, który zginął w Katyniu

  Jan Leon Ziółkowski: Ksiądz bohater, który zginął w Katyniu

  Polscy duchowni w mundurach ruszyli podczas II wojny na front, by wspierać rodaków. Ich, często tragiczne, losy opisał w książce "Księża z Katynia" Patryk Pleskot. Poniżej publikujemy fragmenty publikacji poświęcone ks. Janowi Leonowi Ziółkowskiemu rozstrzelanemu w lasku katyńskim.
 • Mija 10 lat od premiery "Katynia"

  Mija 10 lat od premiery "Katynia"

  10 lat temu do kin wszedł "Katyń" Andrzeja Wajdy. Nominowany do Oscara obraz był jednym z najbardziej osobistych dzieł w dorobku reżysera. Produkcja wzbudziła wiele kontrowersji. Chwalono ją za podjęcie ważnego i przemilczanego tematu, krytykowano za przesadny melodramatyzm. Do dziś film pozostaje jedynym pełnometrażowym polskim dziełem, które dotyka bolesnej sprawy zbrodni katyńskiej.
 • 14 października 1992 r. Rosja przekazała Polsce dokumenty katyńskie

  14 października 1992 r. Rosja przekazała Polsce dokumenty katyńskie

  Wśród przekazanych przez Rosjan 14 października 1992 roku Polsce dokumentów był między innymi rozkaz z 5 marca 1940 roku, na mocy którego NKWD zamordowało prawie 22 tysięcy Polaków.
 • 30 kwietnia 1943 r. Amerykański raport o Katyniu

  30 kwietnia 1943 r. Amerykański raport o Katyniu

  Opublikowany przez amerykańskiego pułkownika Henry'ego Szymanskiego raport na temat sowieckich morderstw polskich oficerów został pospiesznie upchnięty w najciemniejszym kącie archiwum. Alianci nie chcieli drażnić Józefa Stalina i woleli ukryć fakt zbrodni w Katyniu.
 • Polska delegacja na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku

  Polska delegacja na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku

  W lesie katyńskim spoczywają ofiary miecza, ale wolność dla ich potomków przyszła z przelanej ich krwi - powiedział bp Antoni Dydycz w homilii podczas mszy świętej na cmentarzu polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. W skład delegacji, której przewodniczy pełnomocniczka premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wchodzi ponad 180 osób.
 • Zbrodnia katyńska. Polskie dzieci błagają Stalina: Wypuść naszych ojców

  Zbrodnia katyńska. Polskie dzieci błagają Stalina: Wypuść naszych ojców

  Kiedy wiosną 1940 r. polskie dzieci pisały ten list do Stalina, ich ojcowie - oficerowie Wojska Polskiego, policji, straży granicznej - spoczywali już w masowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Zamordowani strzałem w tył głowy w wyniku ludobójczego rozkazu Stalina i biura politycznego sowieckiej partii komunistycznej, mieli na zawsze zniknąć z ludzkiej pamięci.
 • Katownia NKWD: "Kości ofiar przemieszane i porozbijane"

  Katownia NKWD: "Kości ofiar przemieszane i porozbijane"

  3435 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na Ukrainie upamiętnia Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. To czwarta nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje.
 • Katyń: Alianci wspierali Stalina w ukrywaniu ludobójstwa

  75 lat temu NKWD rozpoczęło likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na mocy decyzji władz ZSRS wymordowano też obywateli polskich uwięzionych na zajętych przez Sowietów terenach RP. W wyniku Zbrodni Katyńskiej śmierć poniosło ok. 22 tys. osób. W sprawie katyńskiej Polacy nie uzyskali wsparcia ze strony przywódców mocarstw zachodnich, którzy w imię trwałości sojuszu ze Stalinem, okazywali mu pomoc w ukrywaniu prawdy o tej zbrodni. Zbrodni, która spełnia wszelkie aspekty ludobójstwa.

Zdjęcia - Katyń (17)

 • film.interia.pl
  "Katyń"
 • film.interia.pl
  "Katyń"
 • film.interia.pl
  "Katyń"
 • film.interia.pl
  "Katyń"
 • film.interia.pl
  "Katyń"
 • film.interia.pl
  "Katyń"