katastrofa w Smoleńsku

Synonimy:
katastrofa pod Smoleńskiem, katastrofa smoleńska
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Katastrofa w Smoleńsku (5066)

 • Rosjanie: Badania nie potwierdzają wybuchu w tupolewie

  Rosjanie: Badania nie potwierdzają wybuchu w tupolewie

  Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oświadczył w czwartek, że wersja o eksplozji na pokładzie polskiego samolotu Tu-154M została sprawdzona i "nie znalazła potwierdzenia".
 • RMF: Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Macierewicza o zarejestrowanym momencie eksplozji

  RMF: Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Macierewicza o zarejestrowanym momencie eksplozji

  Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Antoniego Macierewicza. Szef MON mówił kilka dni temu, że w zapisie jednego z rejestratorów prezydenckiego tupolewa znaleziono moment, w którym doszło do eksplozji i trwają prace nad wykluczeniem innych interpretacji tego zapisu. Z oficjalnego stanowiska podkomisji MON wynika jednak coś zupełnie innego.
 • Prokurator krajowy: Nowe dowody na zdradę w sprawie Smoleńska

  Prokurator krajowy: Nowe dowody na zdradę w sprawie Smoleńska

  W ostatnich tygodniach pojawił się nowy materiał dowodowy w sprawie tzw. zdrady dyplomatycznej w "śledztwie okołosmoleńskim" - poinformował we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
 • Seremet przesłuchiwany jako świadek ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

  Seremet przesłuchiwany jako świadek ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

  Były prokurator generalny Andrzej Seremet został przesłuchany w charakterze świadka ws. niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych w kwietniu 2010 roku. Chodzi o ich nieobecność w czasie sekcji zwłok ofiar w Rosji.
 • Prokuratura potwierdza: Szczątki innych ofiar w trumnie gen. Kwiatkowskiego

  Prokuratura potwierdza: Szczątki innych ofiar w trumnie gen. Kwiatkowskiego

  "Potwierdzam informacje członków rodziny gen. Bronisława Kwiatkowskiego, że w jego trumnie znalazły się szczątki innych osób" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
 • Katastrofa smoleńska: Próbki z tupolewa już w Wielkiej Brytanii

  Katastrofa smoleńska: Próbki z tupolewa już w Wielkiej Brytanii

  Do laboratorium w Wielkiej Brytanii trafiły już próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska - podała w czwartek Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Próbki mają być badane na obecność pozostałości materiałów wybuchowych.
 • SKW: Ściśle tajne zawiadomienie w sprawie Smoleńska

  SKW: Ściśle tajne zawiadomienie w sprawie Smoleńska

  Do prokuratury zostało skierowane ściśle tajne zawiadomienie dotyczące działań poprzedniego kierownictwa SKW w zakresie organizacji wizyty w Smoleńsku - informuje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek.
 • Kazimierz Nowaczyk: Świadkowie czuli podmuch bomby

  Kazimierz Nowaczyk: Świadkowie czuli podmuch bomby

  "Jest kilkudziesięciu świadków, którzy mówią nie tylko o tym, że słyszeli eksplozję, nie tylko, że widzieli, ale mówią, że poczuli podmuch, uderzenie fali powietrza" - powiedział Kazimierz Nowaczyk, ekspert podkomisji Antoniego Macierewicza do zbadania katastrofy smoleńskiej, w TVP Info.
 • Szef MSZ: Wrak wciąż nie wrócił do Polski

  Szef MSZ: Wrak wciąż nie wrócił do Polski

  Polska oczekuje na działania Rosji dotyczące wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej - oświadczył we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do reakcji Moskwy na sformułowanie nowych zarzutów wobec rosyjskich kontrolerów ze Smoleńska.
 • Tajemnicze eksperymenty podkomisji smoleńskiej

  Tajemnicze eksperymenty podkomisji smoleńskiej

  Podkomisja, powołaną w lutym 2016 r. przez MON do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, oprócz dokumentów komisji Millera przeanalizowała 762 tomy akt śledztwa prokuratury - dowiedziała się PAP. Podkomisja nie podaje, jakie eksperymenty przeprowadziła.

Filmy - Katastrofa w Smoleńsku (185)

 • Henryk Wujec: Jestem za pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, ale jestem przeciwko "pomnikomanii" i "ulicomanii"

  "Jestem za pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, ale jestem przeciwko "pomnikomanii" i "ulicomanii", że w każdym mieście będzie ulica Lecha Kaczyńskiego. (...) Lech Kaczyński wyróżnił się jako jeden z działaczy Solidarności i ten pomnik mu się należy" - powiedział w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Henryk Wujec. Były opozycjonista, były poseł dodał, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej powinien stanąć w Warszawie, bo być może ten na Powązkach nie zaspokaja potrzeb. Jak powiedział w rozmowie z RMF FM, zachowanie władz stolicy pokazuje, że mogą nie chcieć monumentu, ale to nie prawda, "bo wskazały miejsce". W Popołudniowej rozmowie w RMF FM pojawił się także wątek nowelizacji ustawy o IPN. "Czego oczekuje pan od Izraela w tym sporze o polskie przepisy?" - dopytywał swojego gościa Marcin Zaborski. "Tego, żeby starał się znaleźć rozwiązanie, które doprowadzi do zniesienia tych idiotycznych przepisów, które zostały wprowadzone nie wiadomo nawet dlaczego i dla kogo, bo nikt tego w PiS-ie nie wytłumaczył" - odpowiedział Henryk Wujec i podkreślił, że szukać rozwiązania Izrael powinien razem z nami.
 • Szefowa Rady Warszawy o pomniku smoleńskim: Wydaje mi się, że wojewoda działa nielegalnie

  "Jestem w stanie to sobie wyobrazić, że zostanie on przeniesiony w inne miejsce" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy pytana o zapowiadaną przez Platformę Obywatelską rozbiórkę pomnika smoleńskiego, który ma stanąć na Placu Piłsudskiego. "Wydaje mi się, że wojewoda działa nielegalnie w tej sprawie" - podkreśliła.
 • Malinowska-Grupińska o budowanym pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej: Jest wiele uchybień prawnych

  "Jest wiele uchybień prawnych w stosunku do budowy (pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej), która została podjęta (na pl. Piłsudskiego). Warszawski ratusz zgłosi się w normalnym trybie do wojewody, aby te uchybienia usunął" - powiedziała w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Ewa Malinowska-Grupińska. Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy dodała, że zaraz po katastrofie w 2010 roku ogromny wysiłek w celu wybudowania monumentu podjął Bronisław Komorowski. "Żeby coś takiego się stało, trzeba, aby wszyscy chcieli nad tym pracować. Jeśli druga strona odmawia wspólnej pracy, to to jest bardzo trudne" - powiedział gość RMF FM. Malinowska-Grupińska podkreśliła także, że PO "nie będziemy budować pomnika w kontrze i sprzeciwie do PiS-u". "Taki pomnik może powstać wyłącznie w konsensusie i zgodzie społecznej" - wyjaśniła. "Jestem pewna, że wszyscy chcą tego pomnika" - powiedziała szefowa warszawskiej Rady Miasta. W Popołudniowej rozmowie w RMF FM pojawił się także wątek monumentu byłego prezydenta RP. "Czy warszawska PO popiera pomysł budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego?" - dopytywał swojego gościa Marcin Zaborski. "To jest dobre pytanie. Ja myślę, że w sytuacji, kiedy mamy już tak dużo upamiętnień Lecha Kaczyńskiego, (to) bym się zastanawiała" - stwierdziła Malinowska-Grupińska.
 • Szczerski: To wstyd, skandal i rzecz, która nie powinna była się nigdy zdarzyć

  „Jest wstydem miasta stołecznego Warszawy, że do tej pory nie postawiono ani pomnika prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, ani że nie zbudowano pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, który jest pomnikiem ponadpolitycznym (…). To wstyd, skandal i rzecz, która nie powinna była się nigdy zdarzyć” - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Szczerski, komentując sprawę budowy pomnika na Placu Piłsudskiego. „Mam nadzieję, że tak. To jest najwyższy czas. Każdy kolejny miesiąc bez pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej to kolejny miesiąc wstydu miasta stołecznego Warszawy” – dodał szef gabinetu prezydenta, zapytany o to czy pomnik stanie przed dniem 10 kwietna. Odnosząc się do zapowiedzi ze strony opozycji o rozebraniu pomnika w wypadku zmiany władzy w Polsce, Szczerski stwierdził: „To jest barbarzyństwo, zapowiedź rządów barbarzyńskich, ja mam nadzieję, że do barbarzyństwa w Polsce nie dojdzie”. Minister wyraził opinię, że powinien także powstać pomnik ś.p. Lecha Kaczyńskiego. „I to nie tylko w Warszawie, dlatego, że Polska powinna szanować i oddawać część swoim najwyższym przedstawicielom”. Szczerski ocenił także, że nominacje generalskie mogłyby zostać wręczone 1 marca. „Jeśli wszystkie procedury będą wypełnione, to taka możliwość istnieje” – zaznaczył.