katastrofa w Smoleńsku

Synonimy:
katastrofa pod Smoleńskiem, katastrofa smoleńska
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Katastrofa w Smoleńsku (2532)

 • Ostatnia droga Anny Walentynowicz - wspomnienia syna Janusza

  Ostatnia droga Anny Walentynowicz - wspomnienia syna Janusza

  Książka "Walentynowicz. Anna szuka raju" Doroty Karaś i Marka Sterlingowa rzuca nowe światło na postać legendy Solidarności. 10 lat po tragicznej śmierci Anny Walentynowicz w katastrofie smoleńskiej publikujemy jej fragment poświęcony tym traumatycznym wydarzeniom.
 • Co zawiera raport podkomisji smoleńskiej?

  Co zawiera raport podkomisji smoleńskiej?

  Raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej zostaje anulowany, a tupolew uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji - głosi raport techniczny podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.
 • Rosjanie: Badania nie potwierdzają wybuchu w tupolewie

  Rosjanie: Badania nie potwierdzają wybuchu w tupolewie

  Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oświadczył w czwartek, że wersja o eksplozji na pokładzie polskiego samolotu Tu-154M została sprawdzona i "nie znalazła potwierdzenia".
 • RMF: Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Macierewicza o zarejestrowanym momencie eksplozji

  RMF: Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Macierewicza o zarejestrowanym momencie eksplozji

  Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Antoniego Macierewicza. Szef MON mówił kilka dni temu, że w zapisie jednego z rejestratorów prezydenckiego tupolewa znaleziono moment, w którym doszło do eksplozji i trwają prace nad wykluczeniem innych interpretacji tego zapisu. Z oficjalnego stanowiska podkomisji MON wynika jednak coś zupełnie innego.
 • Prokurator krajowy: Nowe dowody na zdradę w sprawie Smoleńska

  Prokurator krajowy: Nowe dowody na zdradę w sprawie Smoleńska

  W ostatnich tygodniach pojawił się nowy materiał dowodowy w sprawie tzw. zdrady dyplomatycznej w "śledztwie okołosmoleńskim" - poinformował we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
 • Seremet przesłuchiwany jako świadek ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

  Seremet przesłuchiwany jako świadek ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

  Były prokurator generalny Andrzej Seremet został przesłuchany w charakterze świadka ws. niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych w kwietniu 2010 roku. Chodzi o ich nieobecność w czasie sekcji zwłok ofiar w Rosji.
 • Prokuratura potwierdza: Szczątki innych ofiar w trumnie gen. Kwiatkowskiego

  Prokuratura potwierdza: Szczątki innych ofiar w trumnie gen. Kwiatkowskiego

  "Potwierdzam informacje członków rodziny gen. Bronisława Kwiatkowskiego, że w jego trumnie znalazły się szczątki innych osób" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
 • Katastrofa smoleńska: Próbki z tupolewa już w Wielkiej Brytanii

  Katastrofa smoleńska: Próbki z tupolewa już w Wielkiej Brytanii

  Do laboratorium w Wielkiej Brytanii trafiły już próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska - podała w czwartek Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Próbki mają być badane na obecność pozostałości materiałów wybuchowych.
 • SKW: Ściśle tajne zawiadomienie w sprawie Smoleńska

  SKW: Ściśle tajne zawiadomienie w sprawie Smoleńska

  Do prokuratury zostało skierowane ściśle tajne zawiadomienie dotyczące działań poprzedniego kierownictwa SKW w zakresie organizacji wizyty w Smoleńsku - informuje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek.
 • Kazimierz Nowaczyk: Świadkowie czuli podmuch bomby

  Kazimierz Nowaczyk: Świadkowie czuli podmuch bomby

  "Jest kilkudziesięciu świadków, którzy mówią nie tylko o tym, że słyszeli eksplozję, nie tylko, że widzieli, ale mówią, że poczuli podmuch, uderzenie fali powietrza" - powiedział Kazimierz Nowaczyk, ekspert podkomisji Antoniego Macierewicza do zbadania katastrofy smoleńskiej, w TVP Info.

Filmy - Katastrofa w Smoleńsku (188)

 • Waszczykowski: Skarga do trybunału w Hadze ws. śledztwa smoleńskiego była przygotowana. Nie było decyzji politycznej, by ją złożyć

  W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał Witolda Waszczykowskiego, dlaczego nie złożył w imieniu Polski wniosku do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ws. śledztwa smoleńskiego. „Nie było decyzji politycznej. To są decyzje, które wykraczają poza MSZ. Takich decyzji nie podejmuje MSZ. W związku z tym nie miałem mandatu politycznego, żeby taką decyzję podjąć. Takie decyzje są konsultowane z szeregiem instytucji rządowych, jak również władzami politycznymi” – mówił były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kto nie chciał się zgodzić na taką skargę? „Jak kiedyś w pamiętnikach będę miał okazję opisać, to być może, jak to obejmie już odpowiedni czas, to będę mógł rąbka tajemnicy uchylić” – uznał. „Kiedy byłem w MSZ, taka skarga była przygotowana” – dodał Waszczykowski. Marcin Zaborski pytał swojego gościa również o raport podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. „Zapoznałem się z nim” – stwierdził polityk PiS. „Biorę go pod uwagę. To nie jest końcowy raport, dlatego nie można przyjąć go za pewnik” – uznał. „Uważam, że to jest sugestywny raport, który trzeba brać pod uwagę” – dodał gość RMF FM.
 • Prof. Artymowicz: Eksplozje w kadłubie i skrzydle Tu-154M? Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło

  "Ja, jako badacz katastrofy smoleńskiej, spędziłem wiele lat analizując szczegóły naukowo, symulując to i mam kompletnie przeciwne wnioski (do ustaleń podkomisji smoleńskiej - przyp. red.)" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM profesor Paweł Artymowicz. Gość Marcina Zaborskiego odnosi się do ustaleń podkomisji Macierewicza, z których wynika, że „najpierw nastąpiły eksplozje lewego skrzydła, potem w lewej części kadłuba samolotu”. „Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło. To jest prosty fakt do udowodnienia, przyniosłem dowody do studia. Pierwszym dowodem, że nie nastąpiła eksplozja w skrzydle jest to, że skrzydło uderzyło w brzozę. W skrzydle znajdujemy wióry i drzazgi drewna brzozowego” – podkreśla Artymowicz, dodając, że „drzewo też nosi absolutne ślady złamania przez skrzydło”.
 • Prof. Artymowicz: Wycofanie raportu Millera wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo. A wtedy będziemy mieli następny Smoleńsk

  W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM prof. Paweł Artymowicz mówił, że podkomisja smoleńska co miesiąc ogłaszała "nowe sensacje" ws. katastrofy. "Rzeczy omawiane jako niezbity dowód później były wycofywane. Rok temu (...) była wielka dyskusja o bombie termobarycznej. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że to nie jest pewne, że to może nie była wcale bomba termobaryczna. On (Macierewicz) wycofuje się z pewnych rzeczy i wstawia sobie nowe" - mówił w rozmowie z Marcinem Zaborskim.
 • Gadowski: Nadal niewiele wiemy na temat katastrofy smoleńskiej

  Minęła 8. rocznica katastrofy smoleńskiej i przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że niewiele wiemy. Niewiele wiemy na temat przyczyn katastrofy, jej przebiegu, a także przyczyn śmierci 96 pasażerów tupolewa – komentuje publicysta Witold Gadowski.