InteriaTV - Katarzyna Lubnauer

Filmy - Katarzyna Lubnauer (36)

 • Lubnauer o aborcji: Prawo do decydowania o swojej płodności jest dla kobiet prawem człowieka

  "Uważam, że dla kobiet prawo decydowania o swojej płodności i reprodukcji jest jednym z praw człowieka" - powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa Koalicji Obywatelskiej. "Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że nigdy nie zgodzi się na zaostrzenie obecnej ustawy, która jest rzeczywiście ustawą dość restrykcyjną. Nie mam żadnych wątpliwości, że jednym z zadań, o którym ona mówi, jest to, żeby zadbać o to, żeby prawa kobiet dotyczące realizacji ustawy z 1993 roku mogły być realizowane. Mamy regiony w Polsce, gdzie nie można ich realizować. Ja jestem zwolenniczką realizacji" - stwierdziła posłanka. Robert Mazurek dopytywał, dlaczego jej poglądy nie są zbieżne z poglądami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która jest zwolennikiem kompromisu aborcyjnego. Musimy zadbać o edukację seksualną, o większy dostęp do antykoncepcji, musimy odwrócić kwestie dostępu do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki "dzień po". Była bez recepty, podobnie jak w większości krajów europejskich. Kolejną kwestią jest to, że jeżeli chcemy, żeby aborcja była bezpieczna, to musi być legalna - stwierdziła. Była szefowa Nowoczesnej została też zapytana o jej wrażenia dotyczące kandydatów w wyborach prezydenckich: W tej chwili, jak patrzę na kandydatów na prezydenta, to Malgorzata Kidawa-Błońska wyróżnia się na ich tle chociażby tym, że jest kobietą. To jest ważny element. Jak przyglądam się całej reszcie, oni są w podobnej grupie wiekowej, myślę, że bardzo wiele Polaków ich nie odróżnia specjalnie: Hołownię, Biedronia, Kosiniaka-Kamysza i Bosaka. (...) Jeżeli spojrzymy na poglądy Hołowni, Kosiniak-Kamysza i Bosaka, to one również są bardzo zbieżne i podobne do Andrzeja Dudy - dodała posłanka. Lubnauer: Borys Budka szefem klubu do wyborów prezydenckich W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek zapytał Katarzynę Lubnauer, kiedy Borys Budka przestanie być szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Nie ma sensu zmienianie tego do wyborów prezydenckich. T
 • Katarzyna Lubnauer: Rozważam, czy nie jest najwyższy czas na rezygnację. Nie jestem Kim Ir Senem

  "Bardzo poważnie zastanawiam się nad tym, co dalej. Rozważam, czy nie jest najwyższy czas, żeby zrezygnować, ale podejmę decyzje wtedy, kiedy będę gotowa" - mówi gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM Katarzyna Lubnauer. Pytana, czy w niedzielę podczas konwencji Nowoczesnej, podda się ocenie członków partii odpowiada: mam czas do niedzieli. Na pytanie, czy rozważa złożenie rezygnacji Katarzyna Lubnauer odpowiada: każdy scenariusz trzeba rozważać. Nie jestem przywiązana. Kiedyś powiedziałam, że nie jestem Kim Ir Senem - dodaje. Chcemy mieć dobrego kandydata jako Koalicja Obywatelska - tak gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM Katarzyna Lubnauer posłanka Koalicji Obywatelskiej i szefowa Nowoczesnej, odpowiada na pytanie, dlaczego Nowoczesna nie wystawiła swojego kandydata w prawyborach prezydenckich. Jak dodaje, jesteśmy stosunkowo młodą partią, nie mamy polityków, którzy mają odpowiedni dorobek. Trzeba wystawiać osoby które mają realną szansę - podkreśla. Ja nie miałam ani ambicji ani ochoty - tłumaczy gość Marcina Zaborskiego. Format osoby, która może powalczyć o prezydenturę ma Małgorzata Kidawa-Błońska. Poprę ją z czystym sumieniem - zapewnia Katarzyna Lubnauer. Niezbyt szczęśliwe było szukanie kontrkandydata dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - tłumaczy. Katarzyna Lubnauer, pytana o kandydaturę Jacka Jaśkowiaka, odpowiada: kandydat na prezydenta musi mieć wolę i chęć. Kidawa - Błońska zgłosiła się sama - zaznacza. Pytana o to kto był gwiazdą debaty po expose premiera, szefowa Nowoczesnej odpowiada: Adrian Zandberg. Jak podkreśla, lewica z natury jest socjalnie populistyczna. Ciekawe wystąpienie miał szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, ale Zandberg go przyćmił - powiedziała Katarzyna Lubnauer.
 • Lubnauer: "Zrobienie tego zdjęcia uważam za kompromitujące"

  - Zrobienie tego zdjęcia uważam za kompromitujące, już kiedyś mówiłam, że to co robi pani Jachira całkowicie nie jest w mojej estetyce i tak nie powinno się uprawiać polityki - mówiła w Porannej Rozmowie Katarzyna Lubnauer. Na pytanie czy Klaudia Jachira powinna zrezygnować ze startu w wyborach przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej mówiła, że innej opcji nie widzi - jedyna opcja to rezygnacja, żadnej innej możliwości komitet nie ma - podkreślała posłanka Nowoczesnej dodając, że Jachira nie powinna znaleźć się na listach Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmu.
 • Lubnauer: "Sejm jak forteca, a okazuje się, że zagrożenie jest gdzieś w środku"

  - Nie zamierzałam tego upubliczniać ale gdy okazało się rano, że tego człowieka złapali uznałam, że to dobra okazja by powiedzieć wszystkim, że takie rzeczy nie są bezkarne - mówiła w rozmowie z Robertem Mazurkiem Katarzyna Lubnauer o pogróżkach, jakie wysyłał jej pracownik straży marszałkowskiej.
 • Lubnauer o bezpieczeństwie w Sejmie: Zagrożenie jest gdzieś w środku

  „Wczoraj spotkał się ze mną komendant Straży Marszałkowskiej, żeby wyrazić słowa ubolewania, że tak się zdarzyło. W sytuacji, kiedy mamy cały Sejm okrążony jak forteca i wydaje się, że powinniśmy być szczególnie bezpieczni, okazuje się, że zagrożenie jest gdzieś w środku. (...) Wydawało mi się, że śmierć Pawła Adamowicza, to nie dosyć że tragedia, to powinno to być ostrzeżenie dla nas wszystkich. Powinno być czymś, co powoduje, że my się wszyscy zatrzymujemy i zastanawiamy, a dla kogoś stało się wzorem do naśladowania” - powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej odnosząc się do sytuacji, w której funkcjonariusz Straży Marszałkowskiej w wiadomości e-mail groził jej śmiercią. W internetowej części Porannej rozmowy RMF FM Robert Mazurek zapytał Katarzynę Lubnauer o reparacje. Według sondażu CBOS 69 proc. Polaków oczekuje od Niemiec odszkodowań za straty spowodowane II wojną światową. Przewodnicząca Nowoczesnej nie wierzy jednak w to, że uda nam się cokolwiek uzyskać: „Na reparacje od Niemiec i tak nie mamy szans. Dla mnie walka o przegrane wojny jest bez sensu” – powiedziała Lubnauer. Jej zdaniem w pierwszej kolejności powinniśmy się domagać reparacji od Rosji. Robert Mazurek poruszył też kwestię podniesienia pensji minimalnej. Pomysł PiS-u spotkał się z krytyką liderów Koalicji Obywatelskiej. Rozwiązanie zaproponowane przez partię rządzącą nie podoba się także przewodniczącej Nowoczesnej: „Podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że pracownicy w małych firmach zostaną przesunięci na umowy o dzieło i zlecenie” – skomentowała Katarzyna Lubnauer.
 • Kłótnia w studiu RMF. Poszło o...

  Katarzyna Lubnauer i Robert Mazurek w pewnym momencie porzucili tematy polityczne i pokłócili się o gotowanie. Chodziło o chłodnik litewski i redaktor Mazurek ostrzegał słuchaczy przed przepisem szefowej Nowoczesnej. "Niech państwo tak nie robią"! - gorączkował się.
 • Lubnauer o połączeniu klubów PO i Nowoczesnej: Nie ma wchłaniania, jest porozumienie

  „W tej chwili nie ma wchłaniania, jest porozumienie, koalicja, o której wspólnie zadecydowały dwie rady krajowe - czyli najwyższe organy w partii, kiedy nie ma konwencji - o tym, żeby połączyć kluby” – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer. Szefowa Nowoczesnej dopytywana o to, dlaczego na początku kadencji członkowie partii podkreślali ogromne różnice między Nowoczesną a Platformą Obywatelską, a teraz dochodzi do połączenia z PO, odpowiedziała: Nawet w czasie posiedzenia rad krajowych zwracałam uwagę na to, że są rzeczy, które nas łączą - różne poglądy i różne rzeczy programowe - i są rzeczy, które nas dzielą, ale ta synergia dwóch środowisk i trochę różniących się poglądów tworzy nową jakość. "Chciałabym, żebyśmy w wyborach do parlamentu krajowego (...) wystartowali razem i zwyciężyli z PiS" - mówiła Katarzyna Lubnauer w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM odnosząc się do możliwości zawiązania szerokiej koalicji opozycji przed jesiennym głosowaniem. Kto miałby wejść w taki sojusz? "Wiosna, SLD, Nowoczesna, PSL, PO jako największy podmiot i Zieloni. Jeszcze Inicjatywa Polska, która była z nami w Koalicji Europejskiej" - wymieniała szefowa Nowoczesnej. Podkreślała, że partii Roberta Biedronia opłaca się wejść koalicji. Według niej, "6 proc. (Wiosny - red.) w wyborach europejskich daje 8-9 mandatów. (...) Duża koalicja daje na każdy punkt procentowy ok. 5-5,5 mandatu" - wyliczała. "Dla wyborców Wiosny wydaje się oczywistym fakt, że jeżeli chcą, żeby były realizowane jakiekolwiek postulaty Wiosny, to nie będą realizowane, jeżeli zwycięży PiS. W związku z tym oni i tak będą dużo chętniejsi do głosowania na dużą koalicję" - ocenił gość RMF FM.
 • Lubnauer: "Bieżączka zatarła nasze propozycje"

  Katarzyna Lubnauer była zadowolona z wstępnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Jeżeli spojrzymy, że przy tak nierównym boisku osiągnęliśmy remis to życzę tego każdej drużynie piłkarskiej - mówiła na gorąco posłanka .Nowoczesnej.
 • Lubnauer: "Ustawa o związkach partnerskich jest bardzo dobra"

  Katarzyna Lubnauer była pytana przez Roberta Mazurka o swoje poglądy na temat małżeństw homoseksualnych. Posłanka Nowoczesnej mówiła przede wszystkim o związkach partnerskich i ewentualnej adopcji przez związki homoseksualne. -Jestem zwolennikiem rozszerzania prawa dla osób LGBT - podkreślała.
 • Lubnauer: Polski nie stać na propozycje, które zgłasza PiS

  „Jesteśmy chyba jedynym ugrupowaniem w parlamencie obecnie, które dość jednoznacznie mówi, że Polski nie stać na te propozycje, które zgłasza PiS” – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. „Mądre kraje, wtedy gdy jest koniunktura, to odkładają pieniądze, a zadłużają wtedy, kiedy jest kryzys. Natomiast jeżeli ktoś się zadłuża wtedy, gdy jest koniunktura, to znaczy, że wtedy gdy będzie kryzys, to będzie mieć ostry kryzys. To co robi polski rząd jest nieodpowiedzialne” – podkreśliła. „Większość krajów UE w roku 2018 będzie miało prawdopodobnie nadwyżkę. W 2017 roku było to 13 krajów na 27, natomiast w 2018 może ich być jeszcze więcej. Polska miała cały czas deficyt” – mówiła rozmówczyni Roberta Mazurka. "Czy pani jest zwolenniczką małżeństw homoseksualnych?" - pytał w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek. "Myślę, że w polskim społeczeństwie na razie nie miałoby to akceptacji" - odpowiedziała Katarzyna Lubnauer. "Ja zawsze jestem zwolennikiem tego, że rozwiązania muszą być dostosowane do woli i opinii społecznej" - tłumaczyła szefowa Nowoczesnej. "Jeżeli uważamy, że w tej chwili jest dość oczywiste, że 56% społeczeństwa uważa, że w Polsce powinny być już związki partnerskie i to zarówno dla par jedno-, jak i dwupłciowych, (...) to jest czymś zupełnie normalnym" - stwierdził gość RMF FM.