Katalonia

Artykuły - Katalonia (82)

 • Barcelona - Real 0-0. Wielu rannych w starciach separatystów z policją

  Barcelona - Real 0-0. Wielu rannych w starciach separatystów z policją

  Około 50 osób zostało rannych w starciach w Barcelonie między katalońskimi separatystami a policją. Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu demonstrantów w pobliżu stadionu Camp Nou, na którym rozgrywany był w środę wieczorem mecz FC Barcelona - Real Madryt (0-0).
 • Niespokojnie w Katalonii. Zwolennicy Puigdemonta zablokowali drogi

  Niespokojnie w Katalonii. Zwolennicy Puigdemonta zablokowali drogi

  Manifestanci domagający się uwolnienia byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta zablokowali we wtorek jedną z głównych autostrad w tym regionie, w pobliżu granicy z Francją; stoi tam ok. 1000 pojazdów. Zablokowane są także najważniejsze ulice Barcelony.
 • Hiszpania uruchamia nowy mechanizm wykrywania oszustów podatkowych

  Hiszpania uruchamia nowy mechanizm wykrywania oszustów podatkowych

  Jak poinformowały wczoraj hiszpańskie media, w najnowszym Dzienniku Ustaw tego kraju opublikowano nowy Plan Kontroli Podatkowej, przewidujący zastosowanie przez państwo technologii intensywnej analizy danych. Prowadzona ona będzie m.in. za pośrednictwem internetu.
 • Nowy rząd Katalonii powstaje... w Belgii

  Nowy rząd Katalonii powstaje... w Belgii

  Katalońscy separatyści rozpoczęli rozmowy na temat utworzenia nowego rządu pod kierownictwem Carlesa Puigdemonta. Negocjacje prowadzone są na terytorium Belgii, gdzie w obawie przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości schronił się były kataloński premier.
 • Banki z Katalonii straciły miliardy

  Banki z Katalonii straciły miliardy

  - Caixabank i Sabadell, największe banki Katalonii, które opuściły region po zorganizowanym 1 października plebiscycie ws. niepodległości, straciły w efekcie miliardy euro. Tylko w pierwszym tygodniu po referendum Katalończycy podjęli z kont obu banków 6 mld euro.
 • Hiszpania: Kryzys w Katalonii doprowadził do ucieczki małych spółek

  Hiszpania: Kryzys w Katalonii doprowadził do ucieczki małych spółek

  Kryzys polityczny, który ogarnął Katalonię w następstwie referendum niepodległościowego z 1 października, doprowadził do exodusu małych spółek. W październiku z tego regionu wycofało się ponad 1,25 tys. jednoosobowych podmiotów gospodarczych.
 • ​Hiszpania: Prokuratura chce aresztu dla parlamentarzystów z Katalonii

  ​Hiszpania: Prokuratura chce aresztu dla parlamentarzystów z Katalonii

  Hiszpańska prokuratura złożyła w czwartek wniosek o bezwarunkowy areszt dla zdymisjonowanej szefowej regionalnego parlamentu Katalonii Carme Forcadell oraz trojga byłych deputowanych. Wcześniej byli przesłuchiwani przez Sąd Najwyższy w Madrycie.
 • Ponad 2200 firm podjęło kroki w celu opuszczenia Katalonii

  Ponad 2200 firm podjęło kroki w celu opuszczenia Katalonii

  Ponad 2200 firm działających w Katalonii podjęło działania służące przeniesieniu siedziby poza tę pogrążoną w kryzysie politycznym najbogatszą część Hiszpanii. Kierunkiem potencjalnej przeprowadzki jest aglomeracja madrycka.
 • Katalonia bez autonomii. Odwołany premier zostanie aresztowany?

  Katalonia bez autonomii. Odwołany premier zostanie aresztowany?

  Poniedziałek jest dla Katalończyków pierwszym roboczym dniem po wprowadzeniu 155. artykułu konstytucji i zawieszeniu autonomii. Od dzisiaj regionem kieruje wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria, a ministrowie stoją na czele odpowiadających im regionalnych departamentów.
 • Katalońska policja cofnęła ochronę odwołanym przez Madryt ministrom

  Katalońska policja cofnęła ochronę odwołanym przez Madryt ministrom

  Katalońska policja Mossos d'Esquadra cofnęła w sobotę ochronę odwołanym przez Madryt dwunastu ministrom rządu Carlesa Puigdemonta, którym przysługiwała eskorta. Według jej władz decyzja jest "techniczna, a nie polityczna".

Filmy - Katalonia (14)

 • Smaki Katalonii nad Bałtykiem. Paco Perez o swojej restauracji

  Paco Perez jest jednym z najbardziej cenionych szefów kuchni na świecie, który może pochwalić się pięcioma gwiazdkami Michelin. Ma restauracje w różnych europejskich miastach, a teraz również w Polsce. Mateusz Hładki odwiedził szefa kuchni w Gdańsku. Jak wygląda wnętrze restauracji? – Łączyliśmy różne kultury, Gdańsk z Katalonią i Morzem Śródziemnym, mam nadzieję, że to się udało – zdradził. Jakie polskie potrawy mu smakują? Na jakie danie zdradził przepis? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Barcelona w ogniu. Mieszkańcy protestują przeciw wyrokowi Sądu Najwyższego

  Zablokowane największe autostrady, przejścia graniczne i ulice miast. Zamknięte szkoły, uniwersytety, przedsiębiorstwa i odwołane loty - to bilans trwającego od północy, w Katalonii, jednodniowego strajku generalnego. Wstrzymanie produkcji i blokada regionu są odpowiedzią na poniedziałkowy wyrok Sądu Najwyższego skazującego na więzienie - od dziewięciu do 13 lat - polityków i działaczy społecznych, organizatorów nielegalnego, niepodległościowego referendum w Katalonii w 2017 roku.
 • Barcelona w ogniu. Mieszkańcy protestują przeciw wyrokowi Sądu Najwyższego

  Zablokowane największe autostrady, przejścia graniczne i ulice miast. Zamknięte szkoły, uniwersytety, przedsiębiorstwa i odwołane loty - to bilans trwającego od północy, w Katalonii, jednodniowego strajku generalnego. Wstrzymanie produkcji i blokada regionu są odpowiedzią na poniedziałkowy wyrok Sądu Najwyższego skazującego na więzienie - od dziewięciu do 13 lat - polityków i działaczy społecznych, organizatorów nielegalnego, niepodległościowego referendum w Katalonii w 2017 roku.
 • Lionel Messi otrzymał Krzyż św. Jerzego. Wideo

  Leo Messi, jako drugi piłkarz w historii po Jahanie Cruyffie, otrzymał Krzyż św. Jerzego - najwyższe odznaczenie w Katalonii. Jak ogłoszono, Messi został doceniony za wspaniałą karierę sportową, a przede wszystkim za pokorę, uczciwość i pomoc innym, wyrażaną przede wszystkim przez założoną przez piłkarza fundację wspierającą dzieci i młodzież, także dzieci chore na nowotwory.