kataklizm

Artykuły - Kataklizm (46)

 • Huragan Irma. Rekordowa burza tropikalna naszych czasów

  Huragan Irma. Rekordowa burza tropikalna naszych czasów

  Początek września 2017 roku w pamięci mieszkańców Karaibów oraz stanu Floryda zostanie na długo. Dokładnie wtedy uderzył z ogromną siłą huragan Irma, którego uznaje się za jeden z najsilniejszych, jaki kiedykolwiek pojawił się na Atlantyku oraz najsilniejszy, jaki uderzył w Stany Zjednoczone. W obawie przed kataklizmem USA podjęły się wówczas akcji ewakuacyjnej o niespotykanej dotąd skali.
 • Huragan końca stulecia. Niszczycielska siła, która sparaliżowała Francję

  Huragan końca stulecia. Niszczycielska siła, która sparaliżowała Francję

  Był to największy huragan jaki nawiedził kontynent europejski w XX wieku. Cyklon Lothar, pokonując w dniach 26-28 grudnia 1999 roku drogę przez Francję, Belgię, Luksemburg i Niemcy, spowodował śmierć 110 osób (w tym 88 w samej Francji). Szkody, jakie poczyniła wichura były szacowane wówczas na 15 mld euro. Żaden inny żywioł w Europie nie siał takiego spustoszenia jak Lothar. Czy można było uniknąć tak tragicznych skutków pogodowego kataklizmu?
 • Biały Jar: Największa tragedia lawinowa w Polsce

  Biały Jar: Największa tragedia lawinowa w Polsce

  20 marca 1968 roku w Białym Jarze w Karkonoszach zeszła ogromna lawina. Chociaż na pomoc pogrzebanej pod zwałami śniegu grupie turystów z ZSRR, NRD i Polski ruszyły setki ratowników, ochotników i żołnierzy - o uratowaniu kogokolwiek z największej tragedii lawinowej w naszym kraju nie było mowy. W katastrofie zginęło aż 19 osób.
 • Kataklizm lub zagrożenie? Polacy dostaną specjalnego SMS

  Kataklizm lub zagrożenie? Polacy dostaną specjalnego SMS

  Polski rząd ruszył z projektem, który ma przełożyć się na stworzenie nowego, nowoczesnego systemu ostrzegania przed kataklizmami oraz alarmującymi zdarzeniami – wszystko to za pomocą wiadomości tekstowych SMS.
 • 35-letnie susze dotkną południowo-zachodnią część USA

  35-letnie susze dotkną południowo-zachodnią część USA

  Południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych mogą nawiedzić potężne kilkudziesięcioletnie susze – ostrzegają naukowcy cytowani przez serwis PopSci.
 • Dzień żałoby po kataklizmie na Sardynii

  Dzień żałoby po kataklizmie na Sardynii

  Dziś we Włoszech żałoba narodowa po kataklizmie, jaki w poniedziałek nawiedził Sardynię. Nawałnice i powódź spowodowały śmierć szesnastu mieszkańców wyspy, jedna wciąż jest zaginiona, a niemal dwa i pół tysiąca pozostało bez dachu nad głową.
 • Wietnam: 24 śmiertelne ofiary powodzi

  Wietnam: 24 śmiertelne ofiary powodzi

  Co najmniej 24 osoby poniosły śmierć, a 80 tys. kolejnych musiało opuścić swoje domy w rezultacie powodzi, które nawiedziły środkowe rejony Wietnamu - poinformowały w niedzielę władze. 10 osób uważa się za zaginione.
 • Wielka Brytania zwiększa pomoc dla Filipin zdewastowanych przez tajfun

  Wielka Brytania zwiększa pomoc dla Filipin zdewastowanych przez tajfun

  ​ Wielka Brytania przekaże dodatkowe 30 mln funtów (48 mln dol.) na pomoc dla mieszkańców Filipin po przejściu potężnego tajfunu Haiyan - ogłosił premier David Cameron w sobotę. Tym samym pomoc brytyjskiego rządu wzrośnie do 50 mln funtów.
 • Japonia bez strat po trzęsieniu ziemi

  Niewielkie tsunami dotarło do wybrzeży po trzęsieniu ziemi o sile ponad 7 stopni w skali Richtera w pobliżu Wysp Japońskich. Fala miała wysokość od 30 centymetrów do metra.
 • Japonia: Ostrzeżenie przed tsunami wysokości 1 m

  Operator elektrowni atomowej Fukushima, firma TEPCO, poinformował, że piątkowe trzęsienie ziemi nie spowodowało tam nowych uszkodzeń. Nie stwierdzono też wzrostu promieniowania. Elektrownię zniszczyło w marcu 2011 r. potężne trzęsienie i wielka fala tsunami.

Filmy - Kataklizm (10)