karuzela podatkowa

Artykuły - Karuzela podatkowa (63)

 • KAS rozbiła karuzelę podatkową, która wyłudziła 11 mln zł VAT

  KAS rozbiła karuzelę podatkową, która wyłudziła 11 mln zł VAT

  Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła łańcuch firm, które wyłudzały podatek VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa Szefa KAS Anita Wielanek. Puste faktury były wystawiane przez "znikającego" prezesa, budżet stracił ponad 11 mln zł VAT.
 • Ukradzione przez oszustów pieniądze państwo "ściąga" z uczciwych przedsiębiorców

  Ukradzione przez oszustów pieniądze państwo "ściąga" z uczciwych przedsiębiorców

  ​Jak chronić majątek firmy przed... państwem? Dla obrony przed przestępcami może wystarczyć wysoki płot czy wykup ubezpieczenia. Na służby skarbowe państwa to już jednak nie wystarcza. Te ostatnie, w ramach walki z powodującymi szkody Skarbu Państwa oszustwami podatkowymi, próbują je naprawiać pieniędzmi przedsiębiorców, którzy przestępcami nie są. Bo tak jest łatwiej.
 • Tragedia przedsiębiorcy wkręconego w karuzelę VAT

  Tragedia przedsiębiorcy wkręconego w karuzelę VAT

  ​Walka z mafiami VAT-owskimi ma zapewnić wyższe wpływy do budżetu państwa, ale i dać jego obywatelom poczucie sprawiedliwości społecznej. Tylko że w tej wojnie mafie wkręcają w łańcuch dostaw uczciwych przedsiębiorców, nieświadomych uczestnictwa w oszustwie podatkowym. To z nich potem fiskus ściąga uszczuploną w karuzeli VAT należność, podczas gdy prawdziwi jej twórcy pozostają anonimowi. Czasem ten bezkompromisowy topór sprawiedliwości zabiera nie tylko dorobek życia wkręconych podatników.
 • Organ oskarżył przedsiębiorcę o udział w karuzeli VAT, ukrywając przed nim część dokumentów

  Organ oskarżył przedsiębiorcę o udział w karuzeli VAT, ukrywając przed nim część dokumentów

  "Odebranie przez organ podatkowy stronie postępowania podstawowych jej praw w postaci odmowy ujawnienia części dokumentacji musi być wnikliwie, konkretnie i wyczerpująco uzasadnione tak, aby nie naruszać naczelnej zasady budowania zaufania do organów podatkowych" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 listopada 2019 r., w sprawie, w której organy oskarżyły przedsiębiorcę o udział w karuzeli VAT, utajniając przed nim część zgromadzonych w toku kontroli podatkowej dokumentów (sygn. I FSK 1520/19).
 • Szef z karuzeli podatkowej i wywiad skarbowy. Kto był mózgiem?

  Szef z karuzeli podatkowej i wywiad skarbowy. Kto był mózgiem?

  Podejrzewany o pełnienie roli mózgu grupy wyłudzającej VAT były dyrektor w Ministerstwie Finansów został wyrzucony, gdy wzięto pod lupę jego oświadczenia majątkowe.
 • Czy luka w VAT została skutecznie załatana? Wciąż da się wyłudzić zwrot VAT

  Czy luka w VAT została skutecznie załatana? Wciąż da się wyłudzić zwrot VAT

  Prognoza rządu na roczny dochód z VAT wynosi w tym roku 180 miliardów złotych. Wyniki wykonania budżetu państwa po pierwszym półroczu zwiastują, że ten plan uda się zrealizować.Nie zrobiliśmy do tej pory drugiego kroku, aby wyeliminować bardziej zaawansowaną formę unikania opodatkowania - powiedział serwisowi eNewsroom profesor Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
 • Premier Mateusz Morawiecki wzywa UE do walki z mafią VAT

  Premier Mateusz Morawiecki wzywa UE do walki z mafią VAT

  Oszustwa przy rozliczaniu podatku VAT są przyczyną wielkich strat w budżetach krajów UE. Premier Mateusz Morawiecki chwali się na łamach "FAZ" sukcesami w walce z mafią i wzywa Unię do pójścia w ślady Polski.
 • 15 burzliwych lat dla podatników

  15 burzliwych lat dla podatników

  Przez 15 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, jak również wejścia w życie nowych przepisów wprowadzających VAT, ustawa dotycząca tego podatku była przeciętnie nowelizowana cztery razy w każdym roku.
 • Czerwińska: Od przyszłego roku będzie można płacić BLIK-iem

  Czerwińska: Od przyszłego roku będzie można płacić BLIK-iem

  Od przyszłego roku będą możliwe alternatywne sposoby dokonywania płatności z konta VAT - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Możliwa będzie płatność np. BLIK-iem. Z konta VAT stosowanego w mechanizmie split payment, czyli podzielonej płatności, będzie można opłacić: VAT od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy, ZUS - informuje Ministerstwo Finansów.
 • CBŚP: Rozbite grupy generowały milionowe straty

  CBŚP wspólnie z KAS i prokuratorami z Rzeszowa i Bydgoszczy rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze, której członkowie podejrzani są o przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa. Dzięki zaangażowaniu służb łącznie zatrzymano 30 osób oraz wstrzymano nienależny zwrot podatku VAT na ok. milion złotych. Dodatkowo trzech podejrzanych usłyszało także zarzut popełnienia zbrodni vatowskiej i grozić im może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Filmy - Karuzela podatkowa (1)

 • Firmy coraz częściej wpadają w karuzelę podatkową

  Każdy przedsiębiorca może zostać posądzony przez urząd skarbowy o wyłudzenie VAT. Brakuje procedur, które chroniłyby przed tym uczciwego podatnika. Nowe przepisy dotyczące jednolitego pliku kontroli, jakie wejdą w życie w lipcu 2016 roku, także nie rozwiązują tego problemu. W Polsce łatwo jest wpaść uczciwym przedsiębiorcom w tak zwaną karuzelę podatkową i zjawisko to przybiera na sile. Bardzo często odpowiadają oni za błędy dostawców swoich kontrahentów, których nie są w stanie zweryfikować. Zdaniem Jacka Matarewicza, adwokata i doradcy podatkowego z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, powyższy problem wynika z kilku powodów.