Karta górnika

Artykuły - Karta górnika (7)

 • Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Zarobki i przywileje emerytalne górników od lat budzą wiele emocji. Z jednej strony, podawane przez GUS średnie płace w przemyśle wydobywczym zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Z drugiej, przedstawiciele górników twierdzą, że przeciętna pensja w tej branży jest silnie zawyżana przez wysokie wypłaty dla zarządów spółek.
 • Branżowe przywileje to prawdziwa świętość

  Branżowe przywileje to prawdziwa świętość

  Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przedstawili zarządowi spółki swoją wersję projektu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Związkowa wersja powstała ponad 2,5 roku po tym, gdy swoją propozycję jednolitego układu przedstawił zarząd JSW.
 • Spółki węglowe utworzyły blisko 3 mld zł rezerw na węglowe deputaty

  Spółki węglowe utworzyły blisko 3 mld zł rezerw na węglowe deputaty

  Łączna wartość rezerw, tworzonych przez spółki węglowe w związku z koniecznością zapewnienia deputatu węglowego emerytom górniczym, sięgnęła blisko 3 mld zł - poinformował dyrektor departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.
 • Wynagrodzenia pracowników KW spadną w 2014 o ok. 2 proc.

  Wynagrodzenia pracowników KW spadną w 2014 o ok. 2 proc.

  Średnia płaca w Kompanii Węglowej (KW) może w przyszłym roku zmniejszyć się o ok. 2 proc. Ma to nastąpić w wyniku likwidacji niektórych świadczeń oraz zamrożenia wynagrodzeń - wynika z informacji związkowców. To część programu naprawczego tej górniczej firmy.
 • Związki JSW: Zły system motywacyjny i łamanie prawa

  Związki JSW: Zły system motywacyjny i łamanie prawa

  Piątkowy strajk ostrzegawczy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) to protest przeciw forsowaniu nietrafionego systemu motywacyjnego i łamaniu prawa przez zarząd spółki - przekonują związkowcy.
 • Przywileje górnicze dla nowych pracowników JSW będą utrzymane

  Przywileje górnicze, zawarte w tzw. Karcie Górnika, będą obejmować także nowych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), zatrudnianych według nowych wzorów umów o pracę - podali w piątek przedstawiciele spółki.
 • Czy górnicy zarabiają za mało?

  Czy górnicy zarabiają za mało?

  Jak co roku o tej porze przyglądamy się zarobkom w jednym z najbardziej charakterystycznych dla naszego kraju zawodów, czyli górnikom. 4 grudnia przypada bowiem tradycyjne święto polskiego górnictwa - Barbórka. Grudzień to także czas, kiedy w górnictwie wypłaca się wszelkiego rodzaju dodatki, nagrody, deputaty. Ile zarabiają górnicy w naszym kraju?