menway - karakorum

Artykuły - Karakorum (5)

 • Kopiec Gilkeya. Symboliczny cmentarz pod K2

  Kopiec Gilkeya. Symboliczny cmentarz pod K2

  Nieopodal bazy pod K2 znajduje się miejsce odwiedzane przez wspinaczy i wysokogórskich turystów w ciszy i zadumie. Kopiec Gilkeya, utworzony po śmierci uczestnika amerykańskiej wyprawy z 1953 roku, to symboliczne cmentarzysko, upamiętniające tych, którzy na zawsze pozostali w Karakorum.
 • Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

  Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

  Mija dziesięć lat od ważnej daty dla rodzimego himalaizmu. 27 kwietnia 2010 roku Piotr Pustelnik zdobył Annapurnę, kompletując Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tej sztuki jako trzeci Polak w historii. Przed nim na wierzchołkach czternastu ośmiotysięczników stanęli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.
 • Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Lhotse 1989. Trzydzieści lat od śmierci Jerzego Kukuczki

  Był jednym z najwybitniejszych himalaistów, jakich widział świat. Trzydzieści lat temu, 24 października 1989 roku, w wypadku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Drugi, po Reinholdzie Messnerze, zdobywca korony Himalajów i Karakorum w historii.
 • Trzy oszustwa, które zatrzęsły Himalajami i Karakorum

  Trzy oszustwa, które zatrzęsły Himalajami i Karakorum

  Historia podboju gór wysokich pełna jest bohaterskich opowieści, batalii człowieka z ograniczeniami własnego organizmu i nieprzejednanej siły natury. Ale tam gdzie kuszą sława, pieniądze i uznanie tłumów rodzą się też mniej szlachetne instynkty. I pokusa - żeby sfingować wybitne osiągnięcie.
 • Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Sziszapangma - ostatni klejnot w koronie Jerzego Kukuczki

  Trzydzieści dwa lata temu - 18 września 1987 roku - Jerzy Kukuczka zdobył Sziszapangmę, ostatni z brakujących szczytów w koronie Himalajów i Karakorum. Przed nim sztuki tej dokonał tylko Reinhold Messner. “Nie jesteś drugi, jesteś wielki” - skwitował wyczyn Polaka słynny Tyrolczyk.