Kapsztad

Synonimy:
Cape Town,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kapsztad (12)

 • Dzień "zero", czyli zero wody w Kapsztadzie

  Dzień "zero", czyli zero wody w Kapsztadzie

  Podróżujący w interesach do RPA muszą pamiętać, że najprawdopodobniej od lipca woda w Kapsztadzie dostępna będzie tylko w trzech miejscach. Dobra wiadomość jest taka, że obok szpitali i szkół woda będzie dostarczana także do centrum biznesowego. Inaczej gospodarka tego 4-milionowego miasta mogłaby upaść. Ratunkiem mogą być jedynie obfite opady deszczu, których nie było tam od trzech lat.
 • Puchar Afryki w triathlonie - zwycięstwo Agnieszki Jerzyk

  Mistrzyni świata U-23 na dystansie olimpijskim (Walencja 2010, Pekin 2011) Agnieszka Jerzyk (Real 64-sto Leszno) wygrała w Kapsztadzie triathlonowe zawody sprinterskie o Puchar Afryki.
 • Zabierze "malucha" na afrykańską wyprawę

  Zabierze "malucha" na afrykańską wyprawę

  20 tysięcy kilometrów po Afryce w trzy miesiące za kierownicą Fiata 126p! Do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki chce dojechać Arkady Paweł Fiedler, wnuk znakomitego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera.
 • Już po mistrzostwach. Żądają zburzenia stadionu

  Już po mistrzostwach. Żądają zburzenia stadionu

  Stadion w Kapsztadzie, gdzie rywalizowali piłkarze w Mundialu 2010 uznawany jest za architektoniczną perłę, ale miesięcznie kosztuje miasto duże pieniądze. Dlatego też rozpoczęły się spekulacje, co powinno się z nim stać. Niektórzy żądają jego zburzenia.
 • Grupa G: Portugalia - Korea Północna

  Grupa G: Portugalia - Korea Północna

  Piłkarze Portugalii i Korei Północnej zmierzą się w poniedziałek (godz. 13.30, Kapsztad) po raz drugi w historii mistrzostw świata. Poprzedni mecz odbył się w 1966 roku. Portugalczycy przegrywali już 0-3, ale dzięki świetnej postawie Eusebio wygrali 5-3.
 • MŚ 2010: Kalendarz turnieju

  Mecz RPA - Meksyk zainauguruje piłkarskie mistrzostwa świata, które 11 czerwca 2010 roku rozpoczną się w Republice Południowej Afryki.
 • Skradziono toksyczne rogi

  Z Iziko SA Museum w Cape Town w RPA ukradziono dwa nasączone trucizną rogi nosorożca. Władze obawiają się, że mogły zostać wywiezione do Azji, gdzie w postaci sproszkowanej są zażywane jako afrodyzjak.
 • Co zrobić z 1,43 bln rezerw?

  Co zrobić z 1,43 bln rezerw?

  Chiński bank centralny nie podwyższy w najbliższym czasie stóp procentowych - zapowiedział w poniedziałek prezes banku centralnego Zhou Xiaochuan przy okazji spotkania szefów banków centralnych w Cape Town.
 • Wrath i "Wiking"

  Wrath i "Wiking"

  W pierwszych dniach września światło dzienne ujrzało nowe wydawnictwo, pochodzącego z RPA blackmetalowego projektu Wrath. Debiutancki album zatytułowany "Viking" wydała niemiecka Einheit Productions. Wrath jest jednoosobowym przedsięwzięciem Nazgula (wszystkie instrumenty / wokal), muzyka mieszkającego w Cape Town.
 • Regatowe limitowane Volvo

  Co 4 lata odbywają się najbardziej prestiżowe żeglarskie zawody na świecie - Volvo Ocean Race. Najbliższa edycja tych wielkich regat zaczyna się 5 listopada.

Filmy - Kapsztad (6)

 • Polacy za granicą - Kapsztad

  Agnieszka Kołodziejska i Tomek Florkiewicz odwiedzają Polaków, których losy rzuciły w różne zakątki świata. W nowym programie "Polacy za granicą" spotkacie ciekawych ludzi, poznacie ich pasje oraz odkryjecie niezwykłe miejsca, które czasem znajdują się bliżej, niż nam się wydaje.
 • Theresa May z wizytą w Kapsztadzie

  Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozpoczęła swoją podróż po Afryce od Kapsztadu, gdzie odwiedziła jedną ze szkół. Szefowa brytyjskiego rządu poruszała m.in. temat pomocy humanitarnej. Po wizycie w RPA May uda się jeszcze do Nigerii i Kenii.
 • Theresa May z wizytą w Kapsztadzie

  Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozpoczęła swoją podróż po Afryce od Kapsztadu, gdzie odwiedziła jedną ze szkół. Szefowa brytyjskiego rządu poruszała m.in. temat pomocy humanitarnej. Oprócz RPA May uda się jeszcze z wizytą do Nigerii i Kenii.
 • Kiedyś było tam jezioro. Co się stało?

  Jeszcze niedawno było tam jezioro, ale trwająca od dwóch lat susza doprowadziła do drastycznego spadku poziomu wody. W Kapsztadzie i okolicach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Wprowadzono ograniczenie zużycia wody. Na jednego mieszkańca przypada teraz maksymalnie 100 litrów. I musi wystarczyć na wszystko - od mycia, gotowania po pranie i sprzątanie. Najgorsze jest to, że na razie nic nie zapowiada deszczu. Klimatolodzy obawiają się, że opady w nadchodzących miesiącach mogą nie wystarczyć, żeby pokonać suszę. Ich zdaniem, potrzeba co najmniej trzech lat, aby wypełnić po brzegi zbiorniki.