kanonizacja Jana Pawła II

Artykuły - Kanonizacja Jana Pawła II (70)

Filmy - Kanonizacja Jana Pawła II (10)

 • Kanonizacja Jana Pawła II: Wierni na Kubie oddali cześć papieżowi

  Wierni na Kubie uczestniczyli w pielgrzymce do pomnika Jana Pawła II w Santa Clara, by uczcić kanonizację zmarłego papieża. Ludzie nieśli zdjęcia polskiego papieża, modlili się i śpiewali. Odprawiono także mszę pod pomnikiem, który stanął by upamiętnić pierwszą w historii papieską wizytę w tym kraju w 1998 roku. Maria Rogelia Gonzalez i jej rodzina spotkała wtedy Jana Pawła II. Reprezentowali kubańskie rodziny. Teraz Gonzalez pokazywała zdjęcia swoje i jej syna z papieżem. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Kubę po rewolucji kierowanej przez Fidela Castro w 1959 roku. Po tej wizycie, komunistyczne władze Kuby powoli ocieplały stosunki z Kościołem. Usunięto m.in. odniesienia do ateizmu z konstytucji i ogłoszono Wielki Piątek oficjalnym świętem.
 • Franciszek pozdrawia dygnitarzy po ceremonii kanonizacji dwóch papieży

  Papież Franciszek ogłosił świętymi dwóch swoich poprzedników - Jan XXIII i Jana Pawła II - podczas bezprecedensowej uroczystości w Watykanie. W kanonizacji uczestniczyli królowie, prezydenci i premierzy z całego świata, w tym prezydent Włoch Giorgio Napolitano, prezydent Zimbabwe Robert Mugabe i król Hiszpanii Juan Carlos z królową Sofią. Niedzielna ceremonia była pierwszą w historii, podczas której kanonizowano dwóch papieży. Po ceremonii papież Franciszek przeszedł przez ogromny tłum pielgrzymów zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Szacuje się, że mszę w Watykanie obserwowało 800 tys. ludzi. Pół miliona oglądało ją na ekranach telebimów ustawionych na ulicach dochodzących do Placu św. Piotra.
 • Święty Jan Paweł II - papież rodziny

  Papież Franciszek ogłosił swoich dwóch poprzedników - Jana XXIII i Jana Pawła II - świętymi. W tej wyjątkowej uroczystości uczestniczył także papież-emeryt Benedykt XVI. Nigdy wcześniej obecnie panujący papież oraz papież-emeryt nie odprawili mszy razem, a tym bardziej podczas uroczystości na cześć dwóch swoich najbardziej znanych poprzedników. Papież Franciszek opisał św. Jana XXIII jako "papieża posłuszeństwa Duchowi Świętemu", a św. Jana Pawła II jako "papieża z rodziny". - Zwołując Sobór, Jan XXIII okazał posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem i przewodnikiem. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu - powiedział papież Franciszek. - Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny - powiedział Franciszek.
 • Filipińczycy cieszą się z kanonizacji Jana Pawła II

  Mieszkańcy Manili zebrali się na przedmieściach miasta z okazji beatyfikacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dzieci, ubrane w stroje papieskie, przejechały repliką papamobile ulicami stolicy Filipin.