kanalizacja

Artykuły - Kanalizacja (25)

 • Polsce grożą kary za nieracjonalne inwestycje w ścieki

  Polsce grożą kary za nieracjonalne inwestycje w ścieki

  Samorządy, z rozmachem i nie licząc kosztów dla mieszkańców, planują rozbudowę sieci kanalizacyjnych. Z tego powodu wkrótce możemy zapłacić surowe kary za niewypełnienie dyrektywy ściekowej.
 • Jak przyłączyć media do nieruchomości?

  Jak przyłączyć media do nieruchomości?

  Każda działka budowlana powinna posiadać swobodny dostęp do wodociągu, kanalizacji i prądu. Bez niego nie ukończymy budowy i nie zamieszkamy w swoim wymarzonym domu. Jak zadbać o takie przyłącza? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Ilu Polaków wciąż nie posiada łazienki?

  Ilu Polaków wciąż nie posiada łazienki?

  Obecnie posiadanie łazienki w mieszkaniu (domu lub lokalu) wydaje się już oczywistym cywilizacyjnym standardem. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na terenie polskich miast średnio tylko jedno z dwudziestu mieszkań jest pozbawione łazienki. Na wsiach sytuacja wciąż przedstawia się nieco gorzej. Warto również zdawać sobie sprawę, że dostęp do instalacji sanitarnych dość znacząco zależy od lokalizacji na mapie Polski. Nawet w tych miejscach, gdzie łazienka stanowi wyposażenie prawie każdego wiejskiego domu, większym problemem bywa dostęp do kanalizacji.
 • W ciemno ustalają wodne taryfy

  W ciemno ustalają wodne taryfy

  Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają twardy orzech do zgryzienia. Zostało im zaledwie kilkanaście dni na zaproponowanie opłat za kranówkę i ścieki. Tymczasem nie mają pewności, jakie same poniosą koszty.
 • Czy gmina może zakazać odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu?

  Czy gmina może zakazać odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu?

  Jeśli dany teren pozbawiony jest możliwości podłączenia do kanalizacji, gmina nie może za pośrednictwem miejscowego planu zakazać odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu na rzecz konieczności budowy szamb.
 • Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne - uchwała Sądu Najwyższego

  Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne - uchwała Sądu Najwyższego

  Przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe biegną także poza granicą nieruchomości. Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Jest ona odpowiedzią na pytanie przedstawione w trakcie rozpatrywania sprawy dotyczącej decyzji UOKiK.
 • Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

  Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

  Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb - takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, którego projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm.
 • Polska ma ograniczone zasoby wodne

  Polska ma ograniczone zasoby wodne

  Na tle innych państw Europy polskie gospodarstwa domowe zużywają stosunkowo niewiele wody. Aż 70 proc. krajowego poboru wykorzystuje jednak przemysł, w szczególności energetyka i górnictwo. Ponieważ Polska ma ograniczone zasoby wodne, konieczne jest prowadzenie racjonalnej gospodarki w tym zakresie.
 • Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - o czym musimy pamiętać?

  Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - o czym musimy pamiętać?

  Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Jakie są inne wymogi formalne?
 • Kanalizacja: To uderzy w nasze portfele

  Kanalizacja: To uderzy w nasze portfele

  Wielu Polaków myli sedes ze śmietnikiem, do którego wrzucają niedopałki papierosów, tekstylia czy resztki żywności. Zagraża to skuteczności działania oczyszczalni ścieków - ostrzegają wodociągowcy. Usuwanie awarii rocznie kosztuje nas nawet kilkaset mln zł.

Filmy - Kanalizacja (3)

 • Domowy sposób na zatkane rury - jak je udrożnić?

  Zatykające się rury to zmora każdego domu! Każdego dnia w rurach ląduje mnóstwo drobinek jedzenia, odpadków, śmieci czy włosów, przez co w parę chwil rury kanalizacyjne zatykają się, uniemożliwiając odpowiedni spływ lub choćby pozostawiając nieprzyjemny zapach. W sklepach można znaleźć mocne środki chemiczne, ale te nie nadają się do wszystkich typów instalacji, są też niebezpieczne i mogą wywoływać problemy ze zdrowiem, jeśli są nieprawidłowo używane. Jest jednak domowy sposób, by odetkać rury - przygotowaliśmy dla was krótki poradnik, jak to zrobić! Poznajcie nasz dziecinnie prosty sposób na udrażnianie rur w domu!
 • „Królestwo nieczystości”. Obrzydliwy świat miejskich ścieków

  Londyńscy kanalarze widzieli już niejedno. Nie dziwią ich ani rosnące w ściekach grzyby, ani mnożące się w nich owady, ani nietypowe znaleziska – wśród których są aplikatory do tamponów, prezerwatywy czy fragmenty garderoby. Największy wróg kanalarzy to jednak ogromne bryły odpadków sklejonych ściętym tłuszczem spożywczym. Każdego roku około 80 tysięcy takich bloków tworzy zatory w londyńskich kanałach. Bryły te trzeba rozbijać łopatą lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Gdyby ludzie zmienili swoje przyzwyczajenia i nie spłukiwali tłuszczu w zlewie lub toalecie, zaoszczędziliby kanalarzom bardzo nieprzyjemnej pracy.
 • Żadna praca nie hańbi... Ale ta jest obrzydliwa!

  Julio Cesar Cu ma nietypową pracę: nurkuje w kanałach ściekowych Meksyku, oczyszczając codziennie kilometry kanalizacji. Pływanie w śmieciach i odchodach to dla niego codzienność - ale zdarzają mu się też bardziej ekstremalne doświadczenia, jak na przykład... bliskie spotkania z ludzkimi zwłokami, ofiarami morderstw wrzuconymi do kanałów.