K2

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
k2 ,

Artykuły - K2 (12)

 • K2 dla Polaków: Od marzeń Karpińskiego po zjazd Bargiela

  K2 dla Polaków: Od marzeń Karpińskiego po zjazd Bargiela

  Imponująca skalna piramida od stu pięćdziesięciu lat śni się po nocach kolejnym pokoleniom wspinaczy. Jako pierwsi K2 zdobyli 31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Rocznica historycznego wejścia na drugą najwyższą górę świata to dobry moment, by przybliżyć jej silne związki z Polską.
 • Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Bardziej łopatologicznie nazwać tej góry się nie dało. Dwójka ma w końcu symbolizować pozycję wicelidera na liście najwyższych ośmiotysięczników świata, prawda? Nie do końca. Historia nazewnictwa K2 ma nieco inne korzenie, a także ciekawy wątek rodem z Polski.
 • Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Pierwsze próby okiełznania dziewiczych ośmiotysięczników sięgają początków XX stulecia. Wśród najważniejszych postaci epoki pionierów nie brakuje legend alpinizmu, cenionych podróżników i odkrywców, osób znanych nie tylko ze względu na ich wspinaczkowe dokonania. W tym gronie znalazł się również… kontrowersyjny mistyk i okultysta Aleister Crowley.
 • ​Na paralotni z K2. Max Berger zrobił to jako pierwszy na świecie!

  ​Na paralotni z K2. Max Berger zrobił to jako pierwszy na świecie!

  Kilka miesięcy przygotowań, wspinaczka na jedne z najwyższych gór świata i narażenie się na ogromne niebezpieczeństwo - wszystko to dla 17 minut lotu z góry K2. Max Berger nie dostał się na szczyt, ale jego wyczyn i tak przejdzie do historii!
 • Pięć dni na sedesie. Pobił bardzo nietypowy rekord

  Pięć dni na sedesie. Pobił bardzo nietypowy rekord

  Jimmy De Frenne ma na już na swoim koncie wyczyn w postaci nieustannego prasowania przez 82 godziny. To nie było jego ostatnie słowo. Belg postanowił udowodnić światu, że jeszcze dłużej może siedzieć na desce klozetowej.
 • Pochowani w niebie: Dramatyczna ucieczka ze szczytu K2

  Pochowani w niebie: Dramatyczna ucieczka ze szczytu K2

  W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Peter Zuckerman, i Amanda Padoan po raz pierwszy oddają im głos.
 • Eliza Kubarska, autorka "K2. Dotknąć nieba", znowu rusza w góry

  Eliza Kubarska, autorka "K2. Dotknąć nieba", znowu rusza w góry

  Eliza Kubarska, autorka wielokrotnie nagradzanego dokumentu "K2. Dotknąć nieba", w lutym rozpoczyna zdjęcia do kolejnego górskiego projektu "Ściana Cieni". Ekipa wyrusza wraz z wyprawą znanego alpinisty Marcina Tomaszewskiego na szczyt Jannu w Himalajach.
 • Nieoczekiwany koniec wyprawy Polaków na K2

  Nieoczekiwany koniec wyprawy Polaków na K2

  Organizatorzy zimowej wyprawy Polaków na K2 poinformowali w poniedziałek jej o zakończeniu. "Niestety w tym roku góra okazała się za trudna, a my za słabi" - skomentował gorzko Adam Bielecki na Twitterze. Jednocześnie zapowiedział kolejną zimową próbę.
 • ​K2: Bielecki i Urubko ruszyli ostro w górę

  ​K2: Bielecki i Urubko ruszyli ostro w górę

  W poniedziałek (19 lutego) przed południem wspinający się na szczyt K2 Adam Bielecki i Denis Urubko osiągnęli wysokość 7149 metrów.
 • Wyprawa na K2. Kiedy bohaterowie z Nanga Parbat dotrą do kolegów?

  Wyprawa na K2. Kiedy bohaterowie z Nanga Parbat dotrą do kolegów?

  Według najnowszych prognoz pogody jest szansa, że w czwartek helikopter przewiózłby czwórkę polskich himalaistów z pakistańskiej miejscowości Skardu do bazy pod K2.