Justyna Tomaszewska

Artykuły - Justyna Tomaszewska (9)

 • Awarie i spotkania. Wieści z Drogi Pojednania

  Awarie i spotkania. Wieści z Drogi Pojednania

  21 sierpnia - kiedy to było? Tyle się od tego czasu wydarzyło. Świat się nie zatrzymał, wręcz przeciwnie - pędzi jak szalony. A oni wciąż pomalutku jadą.
 • Prosta historia o trudnej podróży. Film Lyncha zainspirował pielgrzymów

  Prosta historia o trudnej podróży. Film Lyncha zainspirował pielgrzymów

  Pięciu mężczyzn zainspirowanych filmem Davida Lyncha wyruszyło z Jaworzna do Lisieux we Francji niemal czterdziestoletnimi traktorkami. Jak mówią - jadą z misją.
 • Kraków stał się centrum świata. Podsumowanie ŚDM

  Kraków stał się centrum świata. Podsumowanie ŚDM

  "Niewielu jest świadomych, jakie wydarzenie nas czeka" - tak w styczniu zeszłego roku mówił nam o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie ks. Adam Parszywka, szef Sekcji Komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Dziś - kiedy za nami miesiące przygotowań oraz wizyta papieża Franciszka i pielgrzymów ze 187 krajów świata - możemy zadać sobie pytanie: czy właściwie wiemy, co się stało i jakie są (i będą) tego efekty?
 • Kiedy człowiek spotyka człowieka

  Kiedy człowiek spotyka człowieka

  - My, Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do pielgrzymek Ojca Świętego i bycia z papieżem przede wszystkim w liturgii. Światowe Dni Młodzieży to coś więcej, to spotkanie młodego Kościoła - przekonuje ks. Adam Parszywka z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków.
 • Czy młodzi zrozumieją gest papieża w Auschwitz?

  Czy młodzi zrozumieją gest papieża w Auschwitz?

  - Papież Franciszek różnymi sposobami uczy młodych, co to znaczy cywilizacja miłości. Dzisiejsza cisza była jak głośny krzyk: nigdy więcej! Jestem pewien, że młodzi to zrozumieją - mówi Interii teolog, ks. prof. Andrzej Kiciński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
 • Rzucili wszystko i przyjechali do Krakowa. Co kierowało wolontariuszami ŚDM?

  Rzucili wszystko i przyjechali do Krakowa. Co kierowało wolontariuszami ŚDM?

  Hugues z Francji miał dobrą posadę w Parlamencie Europejskim Strasburgu. Gosia prowadziła w Hiszpanii szkołę językową. Clara z Argentyny pracowała jako nauczycielka języka i literatury. Tom był grafikiem w Brazylijskim Komitecie Paraolimpijskim. Oni i tysiące innych ludzi z różnych zakątków świata zdecydowali się na podróż do Krakowa i prace przy Światowych Dniach Młodzieży. O wolontariacie mówią: radość, przygoda i rozwój.
 • ŚDM w Krakowie: To musisz wiedzieć, poruszając się po mieście [UTRUDNIENIA, MAPY, LINKI]

  ŚDM w Krakowie: To musisz wiedzieć, poruszając się po mieście [UTRUDNIENIA, MAPY, LINKI]

  Do stolicy Małopolski na spotkanie z papieżem Franciszkiem i Światowe Dni Młodzieży może zjechać nawet 1,5 mln pielgrzymów. W związku z tym mieszkańcy Krakowa i odwiedzający to miasto napotkają na szereg utrudnień i zmian w organizacji ruchu. Oto najważniejsze informacje, mapy, przydatne linki i numery telefonów.
 • Bp Grzegorz Ryś: Nigdy nie powiem, na kogo głosuję

  Bp Grzegorz Ryś: Nigdy nie powiem, na kogo głosuję

  Nie można wnosić podziałów politycznych do Kościoła. Tak samo jak nie można robić podziałów politycznych w imię religii - podkreśla biskup Grzegorz Ryś. W rozmowie z Justyną Tomaszewską porusza też problem tzw. religii obywatelskiej, komentuje manifestacje KOD i narodowców, a także zdradza, dlaczego nikomu nie powie, na kogo głosuje.
 • "Jesteśmy na zakręcie"

  "Jesteśmy na zakręcie"

  - Żyjemy w czasach, kiedy postawy bardzo się radykalizują. Poklask zyskują ludzie, którzy stawiają tezy ostro i radykalnie. Potem ci sami ludzie nawołują do dialogu. To puste słowa. Są mnożeniem podziałów, a nie ich likwidowaniem - mówi bp Grzegorz Ryś. Z duchownym katolickim rozmawiam o kontrowersjach wokół gestów papieża i stosunku Kościoła wobec islamu.