judaizm

Artykuły - Judaizm (16)

 • Kanclerz Merkel laureatką nagrody im. Lorda Jakobovitsa

  Kanclerz Merkel laureatką nagrody im. Lorda Jakobovitsa

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzyma w środę w Wielkiej Synagodze w Brukseli Nagrodę Żydów Europejskich im. Lorda Jakobovitsa, przyznawaną przez Konferencję Rabinów Europy - poinformował w piątek w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
 • Zakaz obrzezania dzieci w Niemczech. "To karalne uszkodzenie ciała"

  Zakaz obrzezania dzieci w Niemczech. "To karalne uszkodzenie ciała"

  Żydzi, muzułmanie i katolicy solidarnie protestują przeciwko zakazowi obrzezania dzieci z pobudek religijnych. Wyrok sądu w Kolonii, uznający obrzezanie za karalne uszkodzenie ciała, skrytykował w piątek szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.
 • "Ustawka" z Marcinem Świetlickim

  "Ustawka" z Marcinem Świetlickim

  Na naszych stronach możecie posłuchać utworu "Ustawka", który wraz z grupą Yoda wykonuje Marcin Świetlicki.
 • Papież spotkał się z Centralną Radą Żydów w Niemczech

  Papież spotkał się z Centralną Radą Żydów w Niemczech

  "To tutaj programowano i organizowano Szoah, eliminację żydowskich obywateli w Europie" - powiedział papież na spotkaniu z przedstawicielami Centralnej Rady Żydów w Niemczech w gmachu dawnego Reichstagu, dziś siedziby parlamentu federalnego.
 • W co wierzą Polacy?

  W co wierzą Polacy?

  95 proc. Polaków deklaruje wyznanie katolickie, 59 proc. wierzy w piekło, 33 proc. w reinkarnację, a 42 proc. w to, że zwierzęta mają duszę... Jaka jest nasza wiara? Karłowata, oparta na strachu i lęku przed karą boską, czy dojrzała, zbudowana na teologii?
 • Żydzi masowo nie powrócą

  Żydzi masowo nie powrócą

  Żeby zmienić religię, kraj, przyjaciół, całe życie - trzeba mieć bardzo dobry powód. Abstrakcyjna wiara nie wystarczy - mówi, w rozmowie z INTERIA.PL, Boaz Pash, izraelski rabin, od sierpnia 2006 Naczelny Rabin Krakowa.
 • Pierwsza rabinka od 75 lat

  Pierwsza rabinka od 75 lat

  Po raz pierwszy od 1935 r. kobieta została rabinem w Niemczech. Ordynacja 31-letniej Aliny Treiger odbyła się w czwartek w synagodze na zachodzie Berlina. W uroczystości wziął udział prezydent Niemiec Christian Wulff.
 • Co nas spotka po śmierci

  Co nas spotka po śmierci

  Religie od zawsze obiecują nam życie po życiu, bo nie chcemy myśleć, że po śmierci nie będzie nic.
 • Wierzący geje, religijne lesbijki

  Wierzący geje, religijne lesbijki

  Kościół katolicki nie uznaje homoseksualizmu za grzech, Żydzi popierają małżeństwa cywilne, a szwedzcy geje i lesbijki mogą pobierać się w kościele. Poznaj bardziej liberalne oblicze wielkich religii.
 • Status kobiety w judaizmie

  Status kobiety w judaizmie

  Żydowski mężczyzna musi trzy razy dziennie odprawiać modły. Kobieta nie musi spełniać tego wymogu, ponieważ zakłada się, że i tak ma rano dużo obowiązków. O tym, do czego zobowiązują się mężowie w umowach przedślubnych oraz dlaczego nawet szczęśliwi mężowie powinni zawczasu przygotować list rozwodowy opowiada Anne Lebet-Minakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Filmy - Judaizm (1)

 • Berno. Niezwykły Dom Religii

  Z inicjatywy ewangelickiego pastora w szwajcarskim Bernie powstał niezwykły Dom Religii. Tu spotykają się na modlitwy chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, hindusi i buddyści. W innych regionach świata toczą spory i prowadzą ze sobą wojny. W tym miejscu wspólnie świętują. Zabronione jest tylko jedno: dyskusje na temat podstaw ich wyznań. Dom Religii to miejsce niezwykłe, przyciągające gości z całego świata. Jego pomysłodawca, pastor Hartmut Haas, przez 16 lat walczył o możliwość realizacji swojego dzieła. Zbliżenie tak różnych wyznań, jak chrześcijaństwo, judaizm, islam, buddyzm i hinduizm to mozolny i trudny proces, ale w Bernie udało się zbudować pomost między przedstawicielami tych religii. Dziś zasiadają oni przy wspólnym stole i nawzajem uczestniczą w swoich obrządkach. – Wzajemna tolerancja, szacunek – tego właśnie potrzebujemy. Bez tego nic nie można zmienić na świecie – mówi Sasikumar Tharmalingam, reprezentant berneńskiej Hinduskiej Gminy Wyznaniowej. Ten projekt to kamień milowy na drodze do międzyreligijnego dialogu i pojednania.