Józef Stalin

Artykuły - Józef Stalin (55)

 • Wojna Zimowa. Perfidna prowokacja sowietów

  Wojna Zimowa. Perfidna prowokacja sowietów

  "Fińska klika wojskowa rozpętała konflikt z ZSRR" - grzmiała sowiecka propaganda. Komuniści uważali się za ofiary. I rzekomo dlatego uderzyli na sąsiada natychmiast po tym, jak ten odmówił żądaniom terytorialnym wysuniętym przez Stalina.
 • Jak komuniści przejęli władzę w Polsce? Powstanie warszawskie najlepszym prezentem dla Stalina

  Jak komuniści przejęli władzę w Polsce? Powstanie warszawskie najlepszym prezentem dla Stalina

  "Upadek Warszawy, centrum polskiego życia narodowego, która przykładem swym prowadziła Kraj przez pięć lat niewoli, nie mógł pozostać bez głębokiego wpływu na resztę społeczeństwa" – pisał ostatni dowódca Armii Krajowej, Leopold Okulicki. Miał rację. Po stłumionym powstaniu trudno było myśleć o jakimkolwiek szeroko zakrojonym oporze wobec nacierających ze wschodu Sowietów. Poniżej fragment książki "Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski"
 • Józef Stalin: Maniak totalnej kontroli

  Józef Stalin: Maniak totalnej kontroli

  Natura ludzka jest silniejsza niż jakakolwiek jednostka, instytucja czy wynalazek. Ignorując jej prawa, działamy na własną szkodę. Robert Green w książce "Prawa ludzkiej natury" dzieli się wskazówkami, które pozwalają rozszyfrować każdego człowieka. Przeczytaj fragment, w którym autor analizuje narcystyczną postać Józefa Stalina.
 • Zmarł reżyser Aleksandr Burdonski, wnuk Stalina

  Zmarł reżyser Aleksandr Burdonski, wnuk Stalina

  Rosyjski reżyser teatralny Aleksandr Burdonski, wnuk Józefa Stalina, zmarł w wieku 75 lat - poinformowały w środę, 24 maja, rosyjskie agencje informacyjne. Ojcem Burdonskiego był syn Stalina, Wasilij, ale reżyser używał panieńskiego nazwiska matki, Galiny Burdonskiej.
 • Zmarł Aleksander Burdonski, wnuk Józefa Stalina

  Zmarł Aleksander Burdonski, wnuk Józefa Stalina

  Rosyjski reżyser teatralny Aleksandr Burdonski, wnuk Józefa Stalina, zmarł w wieku 75 lat - poinformowały w środę rosyjskie agencje informacyjne. Ojcem Burdonskiego był syn Stalina, Wasilij. Reżyser używał panieńskiego nazwiska matki, Galiny Burdonskiej.
 • 8 marca 1953 r. Władze zawieszają wydawanie "Tygodnika Powszechnego"

  8 marca 1953 r. Władze zawieszają wydawanie "Tygodnika Powszechnego"

  Z powodu odmowy opublikowania w numerze z 8 marca 1953 roku nekrologu zmarłego trzy dni wcześniej Józefa Stalina, władze zawiesiły wydawanie "Tygodnika Powszechnego".
 • 5 stycznia 1945 r. Nawiązanie stosunków polsko-sowieckich. Stalin śmieje się aliantom w twarz

  5 stycznia 1945 r. Nawiązanie stosunków polsko-sowieckich. Stalin śmieje się aliantom w twarz

  Powstały na podstawie dyktatu Józefa Stalina marionetkowy Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej został oficjalnie uznany przez Prezydium Rady Najwyższej Związku Sowieckiego. Tym samym "nawiązano" oficjalne stosunki polsko-sowieckie.
 • 30 lipca 1944 r. Premier Mikołajczyk w Moskwie. "Po co Pan tutaj przyjechał?"

  30 lipca 1944 r. Premier Mikołajczyk w Moskwie. "Po co Pan tutaj przyjechał?"

  Stanisław Mikołajczyk, premier Rządu RP na Uchodźstwie, przyleciał z wizytą do Moskwy. W tym czasie Armia Czerwona przekroczyła Bug, zajęła Lublin i zbliżała się do Warszawy.
 • Damnatio memoriae - kara gorsza niż śmierć

  Damnatio memoriae - kara gorsza niż śmierć

  Kara śmierci, tortury czy zsyłka do gułagu na pierwszy rzut oka wydają się być o wiele bardziej bolesne niż damnatio memoriae. To jednak pozory. Nie ma gorszej kary niż... wymazanie śladów czyjegoś istnienia z historii świata.

Filmy - Józef Stalin (1)