Józef Stalin

Artykuły - Józef Stalin (53)

 • Józef Stalin: Maniak totalnej kontroli

  Józef Stalin: Maniak totalnej kontroli

  Natura ludzka jest silniejsza niż jakakolwiek jednostka, instytucja czy wynalazek. Ignorując jej prawa, działamy na własną szkodę. Robert Green w książce "Prawa ludzkiej natury" dzieli się wskazówkami, które pozwalają rozszyfrować każdego człowieka. Przeczytaj fragment, w którym autor analizuje narcystyczną postać Józefa Stalina.
 • Zmarł reżyser Aleksandr Burdonski, wnuk Stalina

  Zmarł reżyser Aleksandr Burdonski, wnuk Stalina

  Rosyjski reżyser teatralny Aleksandr Burdonski, wnuk Józefa Stalina, zmarł w wieku 75 lat - poinformowały w środę, 24 maja, rosyjskie agencje informacyjne. Ojcem Burdonskiego był syn Stalina, Wasilij, ale reżyser używał panieńskiego nazwiska matki, Galiny Burdonskiej.
 • Zmarł Aleksander Burdonski, wnuk Józefa Stalina

  Zmarł Aleksander Burdonski, wnuk Józefa Stalina

  Rosyjski reżyser teatralny Aleksandr Burdonski, wnuk Józefa Stalina, zmarł w wieku 75 lat - poinformowały w środę rosyjskie agencje informacyjne. Ojcem Burdonskiego był syn Stalina, Wasilij. Reżyser używał panieńskiego nazwiska matki, Galiny Burdonskiej.
 • 8 marca 1953 r. Władze zawieszają wydawanie "Tygodnika Powszechnego"

  8 marca 1953 r. Władze zawieszają wydawanie "Tygodnika Powszechnego"

  Z powodu odmowy opublikowania w numerze z 8 marca 1953 roku nekrologu zmarłego trzy dni wcześniej Józefa Stalina, władze zawiesiły wydawanie "Tygodnika Powszechnego".
 • 5 stycznia 1945 r. Nawiązanie stosunków polsko-sowieckich. Stalin śmieje się aliantom w twarz

  5 stycznia 1945 r. Nawiązanie stosunków polsko-sowieckich. Stalin śmieje się aliantom w twarz

  Powstały na podstawie dyktatu Józefa Stalina marionetkowy Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej został oficjalnie uznany przez Prezydium Rady Najwyższej Związku Sowieckiego. Tym samym "nawiązano" oficjalne stosunki polsko-sowieckie.
 • 30 lipca 1944 r. Premier Mikołajczyk w Moskwie. "Po co Pan tutaj przyjechał?"

  30 lipca 1944 r. Premier Mikołajczyk w Moskwie. "Po co Pan tutaj przyjechał?"

  Stanisław Mikołajczyk, premier Rządu RP na Uchodźstwie, przyleciał z wizytą do Moskwy. W tym czasie Armia Czerwona przekroczyła Bug, zajęła Lublin i zbliżała się do Warszawy.
 • Damnatio memoriae - kara gorsza niż śmierć

  Damnatio memoriae - kara gorsza niż śmierć

  Kara śmierci, tortury czy zsyłka do gułagu na pierwszy rzut oka wydają się być o wiele bardziej bolesne niż damnatio memoriae. To jednak pozory. Nie ma gorszej kary niż... wymazanie śladów czyjegoś istnienia z historii świata.
 • Rosyjska komentatorka oskarża Józefa Stalina

  Rosyjska komentatorka oskarża Józefa Stalina

  Józef Stalin i generalicja są współodpowiedzialni za śmierć milionów radzieckich żołnierzy. Tak, o ogromnych stratach poniesionych przez ZSRR w okresie II wojny światowej, napisała komentatorka rozgłośni Echo Moskwy Julia Łatynina. Publicystka zwraca uwagę na "nieludzką" strategię przyjętą przez radzieckie dowództwo w starciach z hitlerowską armią.
 • Dlaczego Niemcy nie piszą o zbrodniach Stalina?

  Dlaczego Niemcy nie piszą o zbrodniach Stalina?

  Niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel" w komentarzu dotyczącym obchodów 70. rocznicy końca wojny krytykuje pomijanie przez Niemców zbrodni ZSRR. Gdyby Stalin był jedynym zwycięzcą wojny, cała Europa stałaby się kolonią karną - pisze autor komentarza.

Filmy - Józef Stalin (1)