Józef Poniatowski

Artykuły - Józef Poniatowski (9)

 • Fredro Aleksander (20 VI 1793 - 15 VII 1876)

  Komediopisarz. Pochodził z rodziny szlacheckiej.
 • 23 lipca 1817 r. Pogrzeb księcia Józefa Poniatowskiego na Wawelu

  23 lipca 1817 r. Pogrzeb księcia Józefa Poniatowskiego na Wawelu

  Blisko cztery lata po śmierci w bitwie pod Lipskiem 19 października 1813 roku ciało księcia Józefa Poniatowskiego pochowano w katedrze na Wawelu. Pogrzeb zapoczątkował tradycję chowania tam wieszczów narodowych i bohaterów.
 • Krakusi: Kawaleria w chłopskich sukmanach

  Krakusi: Kawaleria w chłopskich sukmanach

  Utworzone 20 grudnia 1812 roku przez władze Księstwa Warszawskiego oddziały lekkiej jazdy, której nadano nazwę Krakusi, miały być przeciwwagą dla ruchliwych i tym samym uciążliwych dla wojsk napoleońskich carskich kozaków. Między innymi dlatego Krakusów mocno nietrafnie nazywano "polskimi kozakami".
 • 200 lat temu pod Lipskiem poległ książę Józef Poniatowski

  200 lat temu,19 października 1813 roku, zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem książę Józef Poniatowski, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Dla wielu pokoleń - symbol żołnierskiego męstwa i honoru.
 • 250 lat temu urodził się książę Józef Poniatowski

  250 lat temu urodził się książę Józef Poniatowski

  7 maja 1763 roku urodził się w Wiedniu książę Józef Poniatowski, zwycięski wódz w bitwie pod Zieleńcami, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem, stając się dla wielu pokoleń symbolem żołnierskiego męstwa i honoru.
 • Książę Poniatowski i jego epoka na wystawie w Gliwicach

  Dokumenty sygnowane przez księcia Józefa Poniatowskiego oraz pierścień wykonany z podkowy jego konia - to tylko niektóre eksponaty na wystawie poświęconej księciu i jego epoce, która zostanie w piątek otwarta w Muzeum w Gliwicach.
 • Apartament księcia Józefa uroczyście otwarty

  Apartament księcia Józefa uroczyście otwarty

  Zrekonstruowany apartament księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta, wodza naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, znajdujący się w Pałacu Pod Blachą w Warszawie, został otwarty w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony Anny.
 • Historia katedry wawelskiej

  Historia katedry wawelskiej

  W podziemiach katedry wawelskiej spoczywają szczątki większości władców polskich i ich rodzin oraz wybitnych Polaków i bohaterów narodowych jak książę Józef Poniatowski, gen. Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski, gen. Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.
 • W sobotę Toruń będzie stolicą

  W sobotę Toruń będzie stolicą

  Na Rynku Staromiejskim w Toruniu pojawi się 25 kwietina książę Józef Poniatowski, 150 żołnierzy rozłoży obóz na starówce, a na błoniach nadwiślańskich zostanie rozegrana bitwa. Wydarzenia wojny polsko-austriackiej z 1809 r. przypomni historyczna impreza plenerowa.