Jorge Mario Bergoglio

Artykuły - Jorge Mario Bergoglio (14)

 • O. Kowalczyk: Papież Franciszek może namieszać

  O. Kowalczyk: Papież Franciszek może namieszać

  Jezus nie chciał święceń kapłańskich dla kobiet, więc kapłaństwo kobiet nie wchodzi w grę. Ale kobiety w Kolegium Kardynalskim podczas wyboru papieża - to już możliwe. To byłyby takie "kardynałki". To musiałyby być kobiety takie, jak kiedyś Matka Teresa z Kalkuty - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM o. Dariusz Kowalczyk, wykładowca Akademii Papieskiej w Rzymie.
 • "Rzeczpospolita": Papież niespodzianka

  "Rzeczpospolita": Papież niespodzianka

  Zaskoczenie wyborem kardynała Bergoglio nie miało we Włoszech granic. Także w Watykanie - pisze z Rzymu korespondent "Rzeczpospolitej" Piotr Kowalczuk.
 • Papież Franciszek bohaterem powieści opublikowanej we Włoszech

  Papież Franciszek bohaterem powieści opublikowanej we Włoszech

  Papież o imieniu Franciszek, z rodzinnymi korzeniami w Piemoncie, to nowy biskup Rzymu wybrany na zakończonym w środę konklawe. Ale to także bohater powieści "Pierścień Rybaka", która właśnie ukazała się we Włoszech.
 • "Nasz Dziennik": Papież Franciszek podobny do Jana Pawła II

  "Nasz Dziennik": Papież Franciszek podobny do Jana Pawła II

  Swoją posługą papież Franciszek będzie podobny do bł. Jana Pawła II - mówi "Naszemu Dziennikowi" bp Józef Słaby CSsR, przełożony prałatury terytorialnej Esquel w Argentynie.
 • "Rzeczpospolita": Życie Ojca Świętego już się drukuje

  "Rzeczpospolita": Życie Ojca Świętego już się drukuje

  Wybór kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową spowodował ogromne zainteresowanie jego osobą. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi ma się ukazać biografia papieża Franciszka polskiego autora - informuje "Rzeczpospolita".
 • Poglądy kardynała Bergoglio

  Poglądy kardynała Bergoglio

  Niestrudzony obrońca rodziny, małżeństwa i życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Tak o poglądach papieża Franciszka mówią osoby, które dobrze znają dorobek kardynała Bergoglio. To człowiek skromny i bardzo zainteresowany losem najuboższych - dodają osoby, które osobiście spotkały na swojej drodze obecnego papieża.
 • Jorge Mario Bergoglio nowym papieżem

  Jorge Mario Bergoglio nowym papieżem

  ​Nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio, argentyński kardynał. Jako pierwszy papież w historii przyjął imię Franciszek. Jest też pierwszym papieżem z Nowego Świata i pierwszym jezuitą pełniącym tę funkcję. Bergoglio służył wcześniej jako arcybiskup Buenos Aires. Kardynałem został w 2001 roku.

Filmy - Jorge Mario Bergoglio (2)

 • Przed wizytą papieża zasłonili miejsce kultu szatana

  Papież Franciszek przebywa z wizytą Ameryce Łacińskiej. W Ekwadorze, Boliwii i Paragwaju Franciszek spędzi w sumie 8 dni. Boliwijczycy cieszą się z papieskich odwiedzin, ale nie ukrywają też obaw związanych z pewnym miejscem, które władze Boliwii nakazały usunąć przed przyjazdem papieża. W Boliwii Franciszek pozostanie do piątku, następnie uda się do Paragwaju.
 • Jak jest nowy papież Franciszek?

  Kardynał Jorge Mario Bergoglio jest pierwszym od VIII wieku papieżem nie-Europejczykiem i pierwszym w historii papieżem z Ameryki Południowej. Nosi imię Franciszek, nawiązujące do postawy św. Franciszka z Asyżu. Kard. Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires w Argentynie. Jest synem włoskiego imigranta pracującego na kolei. Miał czwórkę rodzeństwa. Przed pójściem do seminarium studiował chemię. W 1969 r. został wyświęcony w zakonie jezuitów. Potem był arcybiskupem Buenos Aires. 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II ogłosił go kardynałem. Po konklawe w 2005 r. mówiło się, że Bergoglio zajął drugie miejsce w głosowaniu na następcę Jana Pawła II. W 2013 r. był najstarszym z kandydatów, o których mówiło się, że mają szansę objąć Stolicę Piotrową. Nie był jednak uznawany za faworyta.