jonosfera

Artykuły - Jonosfera (5)

 • W Finlandii odkryto nowy rodzaj zórz polarnych

  W Finlandii odkryto nowy rodzaj zórz polarnych

  Na fińskim niebie dostrzeżono nową formę zorzy polarnej. Wzory przypominają świetliste wydmy i zostały zaobserwowane niezależnie przez naukowców i zwykłych ludzi.
 • NASA będzie badać ziemską jonosferę

  NASA będzie badać ziemską jonosferę

  NASA planuje w tym roku zgłębienie mało znanej części ziemskiej atmosfery uruchamiając dwa satelity, które będą monitorować jak nasza jonosfera oddziałuje z przestrzenią kosmiczną.
 • Naukowcy zaobserwowali nieznane zjawisko w jonosferze

  Naukowcy zaobserwowali nieznane zjawisko w jonosferze

  Eksperci pracujący dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zbadali zachodzące w jonosferze zjawisko, które może być wywoływane przez silne rozbłyski słoneczne. Chodzi o pozbawianie jonosfery ładunków elektrycznych, co może wywoływać problemy w ziemskiej komunikacji radiowej.
 • Bomby plazmowe w jonosferze? Szalony pomysł Amerykanów

  Bomby plazmowe w jonosferze? Szalony pomysł Amerykanów

  Amerykanie pracują nad poprawą komunikacji radiowej na duże odległości za pomocą zwiększenia gęstości górnych warstw ziemskiej atmosfery. Jedna z propozycji przewiduje nawet... detonację bomy!
 • Program HAARP, CIA i światowa wojna pogodowa

  Program HAARP, CIA i światowa wojna pogodowa

  Po II wojnie światowej zarówno Stany Zjednoczone, jaki i ZSRR próbowały znaleźć sposób na to, by kontrolować pogodę na potrzeby wojskowe. Wydawało się, że koniec zimnej wojny zatrzyma takie nietypowe eksperymenty, jednak wiele wskazuje na to, że CIA oraz amerykańskie wojsko nadal chcą zapanować nad naturą.