Joanna Kos-Krauze

Artykuły - Joanna Kos-Krauze (13)

 • Joanna Kos-Krauze: Marzy mi się film o pamięci, utracie

  Joanna Kos-Krauze: Marzy mi się film o pamięci, utracie

  - Marzy mi się film o pamięci, utracie. Ostatnio sięgnęłam po książkę Mariusza Szczygła "Nie ma" o braku. Sądzę, że trzeba mieć bardzo dużo odwagi, żeby chodząc ścieżkami utraty, nie zgorzknieć, nie przestraszyć się - powiedziała PAP reżyserka Joanna Kos-Krauze, żona wybitnego twórcy Krzysztofa Krauze, współautorka filmów "Mój Nikifor", "Papusza", "Ptaki śpiewają w Kigali".
 • Laur Cisowy dla Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze

  Laur Cisowy dla Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze

  Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Laura Cisowego - dorocznej nagrody organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej.
 • Joanna Kos-Krauze: Za każdy kadr biorę odpowiedzialność

  Joanna Kos-Krauze: Za każdy kadr biorę odpowiedzialność

  22 września swoją polską premierą miał ostatni wspólny projekt zmarłego 24 grudnia 2014 roku Krzysztofa Krauzego i jego żony. "Ptaki śpiewają w Kigali" opowiadają historię polskiej ornitolog Anny, która pracuje w Rwandzie i ratuje tam młodą dziewczynę z plemienia Tutsi. O długiej pracy nad filmem opowiada współscenarzystka i współreżyserka obrazu - Joanna Kos Krauze.
 • Joanna Kos-Krauze o chorobie męża

  Joanna Kos-Krauze o chorobie męża

  Krzysztof Krauze od wielu lat choruje na raka. Walka z nowotworem nie przeszkadza jednak reżyserowi pracować. Wspólnie z żoną, Joanną Kos-Krauze, stanowią jeden z najbardziej dobranych duetów twórczych w polskim kinie. Para obecnie pracuje nad nowym filmem "Ptaki śpiewają w Kigali", który kręcony jest m.in. w Afryce.
 • Gwarancje Kultury 2014 rozdane!

  Gwarancje Kultury 2014 rozdane!

  Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze i Zbigniew Waleryś otrzymali za film "Papusza" Gwarancję Kultury, nagrodę TVP Kultura. Specjalne mistrzowskie Supergwarancje odebrali Andrzej Wajda i Martin Scorsese. Gala odbyła się w piątek, 11 kwietnia, na antenie TVP Kultura.
 • "Papusza": Wszędzie i nigdzie [recenzja]

  "Papusza": Wszędzie i nigdzie [recenzja]

  "Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze.
 • Pierwszy polski film w języku romskim

  Pierwszy polski film w języku romskim

  Nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego "Papusza" został zakwalifikowany do konkursu głównego 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
 • Już dzisiaj "Wielka Matura Polaków"!

  Już dzisiaj "Wielka Matura Polaków"!

  W przeddzień pierwszego dnia matur zachęcamy do wzięcia udziału w szczególnym sprawdzianie wiedzy z przedmiotów ścisłych - "Wielkiej Maturze Polaków". Już dzisiaj po godz. 20 wejdź na www.interia.pl, rozwiąż quiz i wygraj atrakcyjne nagrody.
 • Wręczono nagrody za "NieZwykłe" filmy

  Wręczono nagrody za "NieZwykłe" filmy

  Reżyserzy Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze i Andrzej Wajda zostali nagrodzeni na tegorocznym Festiwalu Filmów NieZwykłych w Sandomierzu. - Tego typu działalność ma ogromne znaczenie dla kultury naszego kraju - mówił o festiwalu Andrzej Seweryn.
 • NieZwykli w Sandomierzu

  NieZwykli w Sandomierzu

  - Filmy mistrzów i debiutantów, projekcje dla najmłodszych, warsztaty, wystawy i spotkania z twórcami złożą się na bogaty program 8. Festiwalu Filmów NieZwykłych, który od środy gościć będzie przez tydzień w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Filmy - Joanna Kos-Krauze (1)

 • Joanna Kos-Krauze: Mamy szczęście, że mimo choroby męża pracujemy razem

  Krzysztof Krauze od wielu lat choruje na raka. Walka z nowotworem nie przeszkadza jednak reżyserowi pracować. Wspólnie z żoną, Joanną Kos-Krauze, stanowią jeden z najbardziej dobranych duetów twórczych w polskim kinie. Para obecnie pracuje nad nowym filmem „Ptaki śpiewają w Kigali”, który kręcony jest m.in. w Afryce. Joanna Kos-Krauze podkreśla, że mimo tego, że sposób pracy jej męża sprawia, że choroba nie wpływa znacząco na jego życie zawodowe, w Polsce nadal brakuje rozwiązań prawnych, które koncentrowałyby się wokół potrzebach osób chorujących na raka. – Mamy szczęście, że mimo choroby męża, pracujemy razem. Jeśli więc on jest w słabszej formie, ja mogę coś nadgonić, jeśli jego stan nie pozwala na to, żeby robić zdjęcia, możemy pisać razem lub oddzielnie. Myślę, że ta choroba nie sieje nam tak bardzo dystrakcji zawodowej, ponieważ mamy wolne zawody. Na pewno jednak wiele zweryfikowała. Zmienił się rytm pracy, pewnej gotowości, intelektualnej dostępności. To zdarza się przy wielu chorobach, takie jest życie i nie ma czym się zadręczać. Trzeba po prostu szukać praktycznych rozwiązań – mówi Joanna Kos-Krauze.