jezyki obce

Artykuły - Jezyki obce (-2)

 • VAT: Nauka języków obcych będzie droższa?

  VAT: Nauka języków obcych będzie droższa?

  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz jakości w Nauczaniu Języków Obcych (PASE) zaapelowało do Prawa i Sprawiedliwości o utrzymanie zwolnienia z VAT nauki języków obcych. Według tej organizacji, projekt ustawy o VAT tego nie przewiduje.
 • Angielski z anglikiem, czyli usługi nauczania języków obcych świadczone przez kontrahentów zagranicznych a VAT

  Angielski z anglikiem, czyli usługi nauczania języków obcych świadczone przez kontrahentów zagranicznych a VAT

  Chcąc podnieść poziom znajomości języka obcego wśród pracowników wielu przedsiębiorców decyduje się na sfinansowanie lekcji czy zakup całego kursu od firm zagranicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy doskonalą język pod okiem lektorów władających językiem, którego uczą. Jak rozliczyć nabycie takiej usługi na gruncie VAT?
 • Na egzaminie gimnazjalnym w czwartek testy z języków obcych

  Prawie 400 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło w czwartek o godz. 9.00 do pisania testu z języka obcego - to trzecia i ostatnia część obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. Najwięcej gimnazjalistów pisze test z języka angielskiego.
 • "Superskuteczne strategie opanowania języków obcych". Rozstrzygnięcie konkursu

  Dlaczego warto uczyć się języków obcych? W odpowiedziach na pytanie konkursowe pisaliście między innymi, że "dzięki nim otwieramy się na świat, na kulturę i obyczaje innych narodowości", "nie wypada ich nie znać", "uczy tolerancji", "daje szansę przybliżyć innym naszą kulturę oraz pozwolić się poznać od dobrej strony także tym, którzy nie władają językiem polskim".
 • KONKURS: Już nieobcy język obcy!

  KONKURS: Już nieobcy język obcy!

  Nauka języków obcych większości z nas nie przychodzi z łatwością. Nie jest też często ani przyjemna, ani skuteczna mimo wkładania sporego wysiłku i wydawania niemałych pieniędzy na pomoce naukowe czy lekcje. Poza tym trwa, a obietnice nauki w miesiąc jakoś się nie sprawdzają. W książce "Superskuteczne strategie opanowania języków obcych" Ewa Zaremba radzi, jak odpowiednio przygotować się do nauki, wykształcić właściwe nawyki i pokonać ograniczające przekonania. W końcu odkryjesz, jak uczyć się szybko i skutecznie.
 • Płace osób znających różne języki obce w 2011 roku

  Płace osób znających różne języki obce w 2011 roku

  Osoby znające język angielski w bardzo dobrym stopniu otrzymywały w 2011 roku płace na poziomie 5000 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku.
 • Dodatkowe języki obce w szkołach podstawowych i gimnazjach

  Wprowadzenie drugiego języka obcego do szkół podstawowych oraz trzeciego do gimnazjów w ramach zajęć pozalekcyjnych zakłada realizowany w Częstochowie projekt "Koniec języka za przewodnika". Uczniowie mają do wyboru: francuski, niemiecki, rosyjski i hiszpański.
 • W Trójmieście w czasie ME2012 - msze św. w językach obcych

  W Gdańsku, Sopocie i Gdyni w czasie Euro 2012 odbywać się będą niedzielne msze św. odprawiane w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i chorwackim.

Filmy - Jezyki obce (1)

 • Osoby znające języki skandynawskie i niderlandzki szczególnie poszukiwane na rynku pracy

  Znajomość języków obcych to jedna z najbardziej cenionych przez pracodawców umiejętności. Szczególnie poszukiwane są osoby znające rzadkie języki, takie jak niderlandzki, szwedzki lub duński. W najbliższych latach może także wzrosnąć zapotrzebowanie na pracowników posługujących się językiem chińskim. Osoby znające rzadkie języki mogą liczyć na dodatkową gratyfikację, która może stanowić nawet połowę podstawowego wynagrodzenia. Według TNS Polska przynajmniej jednym językiem obcym posługuje się ponad jedna trzecia Polaków. 57 proc. z nich włada językiem angielskim, 38 proc. –niemieckim, a 34 proc. – rosyjskim. Tylko 15 proc. Polaków zna dwa języki obce. – Obecnie kwalifikacje językowe są cenniejsze niż doświadczenie kandydata. Firmy stawiają na nauczenie, wyszkolenie osób pod kątem merytorycznym, natomiast pierwszym czynnikiem kwalifikującym daną osobę do pracy w większości procesów jest znajomość danego języka – mówi agencji informacyjnej Newseria Anna Federowicz, team leader dywizji multijęzykowej w Grafton Recruitment. Znajomość języka angielskiego nie stanowi dziś gwarancji zatrudnienia. Jest to już traktowane jako standard na rynku pracy. Pracodawcy poszukują osób posługujących się także innymi językami europejskimi, m.in. niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Największe szanse na znalezienie wymarzonej pracy mają kandydaci znający rzadkie języki.